Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bolu » Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı


Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde mekanlarından olan Yedigöller, Bolu ili sınırlarında yer alıyor. Hayli engebeli bir bölgede bulunan Yedigöller Milli Parkı, doğal heyelan göllerini bünyesinde barındırıyor.

Yedigöller Milli Parkı
Milli park, Mengen ile Yığılca ilçe sınırları içerisinde ve yaklaşık 20 bin dönümlük bir alana yayılmış durumda. Yedigöller olarak adlandırılan bölgeyi de bünyesinde bulunduran bu geniş arazi 1965 yılından bu yana milli park olarak faaliyet yürütüyor.

Bölgede yer alan kimi küçük kimi büyük yedi farklı heyelan gölü bulunduğundan dolayı Yedi Göller ismini alan bu bölgede çok sayıda eşsiz doğal güzellik de bulunuyor.

Yedigöller Göl İsimleri

Yedigöller olarak anılan bölge, 1,5 kilometrelik bir alan içerisinde sıralanmış İncegöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Seringöl, Deringöl ve Büyükgöl olarak adlandırılan yedi adet heyelan gölü bulunuyor. Bu göllerden bazılarının yerin altından birbirleri ile bağlantılı olduğu da biliniyor.


Bu göller, yaklaşık 780 metre yükseklikte bulunan ve aralarında da 100 metre kadar yükseklik farkı bulunan iki platonun üzerinde yer alıyor. En büyük göle adından da anlaşılacağı üzere Büyükgöl ismi verilmiş. Onun kuzeyinde ise Seringöl yer alıyor.

100 metre kadar yüksekte yer aldığını belirttiğimiz platodaki en geniş göle ise Nazlıgöl ismi verilmiş. Bu platodaki diğer göller ise Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür.

Yedigöller Milli Parkı adeta bir cennet edasında. Yeşilin bin bir tonuna tanık olabileceğiniz güzellikte. Metrelerce yükselen dev ağaçlar ile gördüğünüzde hayli şaşkınlık yaşayacağınız hayvanlar ve kuşlarla sizi kendisine aşık edecek türde bir mekan.

Biraz da mekanın ön plana çıkan bazı göllerinden bahsederek konumuza devam edelim.

Büyükgöl

Yedigöller Milli Parkı’nın en büyük gölü burası. Yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. En derin olduğu yer ise 16 metre yüksekliğinde. İçerisinde Abant alası, kadife, mercan ve gökkuşağı balıklarını da barındırdığını belirtmiş olalım.

Seringöl

Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alan bu göl ise yaklaşık 1800 metrekarelik bir alana yayılıyor. Bu gölde de gökkuşağı olarak adlandırılan balık türü bulunuyor.

Deringöl

Bu gölün ise ortalama derinliği 10 metre diyebiliriz. Gölün çevresinde patika yollar aracılığı ile doğa yürüyüşü yapılabiliyor. Civardaki en çok rağbet gören etkinliklerden biri de bu. Yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alana yayılan bu göl yer altından Büyükgöl’e bağlantısı olan bir göl. Ayrıca gölde avlanmanın da serbest olduğunu belirtmek isteriz.

Yedigöller’e Ne Zaman Gitmek Daha Uygun Olur?

Kışları oldukça soğuk ve yazları da o oranda sıcak olan Yedigöller bölgesi, ilk baharda serin sonbaharda ise ılık oluyor. Bolca yağış da alan bir bölge olduğundan dolayı, gezilebilecek en verimli dönemin Nisan ile Kasım ayları arası olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü bu dönemlerde ne serin ne sıcak ne de bol yağış olmadığından doya doya gezebilirsiniz. Hava şartları açısından sorununuz olmayacağını düşünüyorsanız yılın her döneminde burayı gezebileceğinizi de ilave bilgi olarak buraya bırakalım.

Yedigöller Milli Parkı Giriş ve Konaklama Ücretleri

Sizin için harika bir deneyim sunacak olan bu mekana girmenin elbette ki bir bedeli var. Neyse espriyi bir kenara bırakalım ve konumuza dönelim. Milli Park giriş ücretleriotomobiller için 12 TL, otobüsler için ise 45 TL olarak belirlenmiş.

Gezdiğinizde göreceksiniz. Milli Park içerisinde muhteşem bungalov evler de bulunuyor. Buralarda konaklamak isterseniz şayet, fiyatlar bungalov evlerinin türüne göre farklılık gösteriyor. Fakat bu evleri ortalama olarak hafta içi 250 TL – 350 TL aralığında, hafta sonu ise 350 TL - 450 TL aralığında kiralayabiliyorsunuz.

Yedigöller Nerede? Yedigöllere Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu ili Mengen ve Yığılca ilçe sınırları içerisinde bulunan Yedigöller’e karayolu ile gidebiliyorsunuz.


İster özel aracınız isterseniz otobüsler aracılığı ile Yedigöller’e ulaşabilirsiniz. Yedigöller’e, TEM otoyolunu kullanarak Bolu ayrımına kadar devam edebilir ve sonrasında Yeniçağa sapağından girerek Mengen üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Bu güzergahtan farklı alternatifler de bulunuyor fakat tadilat ile karşılaşılma ihtimaline karşı pek önermiyoruz. Zira yukarıda verdiğimiz güzergah hem daha eğlenceli hem de gözlerinize bayram ettirecek güzelliklerle dolu. Önerimiz bu güzergahı kullanmanız.admin / 15.05.2018 / 0 / 12 906

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Seben’de Gezilecek Yerler

Seben’de Gezilecek Yerler

Bolu'nun şirin bir ilçesinden bahsetmek istiyorum bugün size. Akkayalar
Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi , Bolu ilinin Göynük ilçesindeki Cuma Mahallesi’nde
Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünde bulunur. Bolu ve
Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü, Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alır. İlçe merkezine 27 kilometre
Abant Gölü Tanıtımı

Abant Gölü Tanıtımı

Bolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Düzce'nin il olması ile denize
Göynük'te Gezilecek Yerler

Göynük'te Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların içindeki Göynük, Sülüklü Göl ve Sünnet Gölü İstanbul ve
Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların arasında bir vadinin içinde kurulmuş Mudurnu; konakları,
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up