Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde mekanlarından olan Yedigöller, Bolu ili sınırlarında yer alıyor. Hayli engebeli bir bölgede bulunan Yedigöller Milli Parkı, doğal heyelan göllerini bünyesinde barındırıyor.

yedigöller
Milli park, Mengen ile Yığılca ilçe sınırları içerisinde ve yaklaşık 20 bin dönümlük bir alana yayılmış durumda. Yedigöller olarak adlandırılan bölgeyi de bünyesinde bulunduran bu geniş arazi 1965 yılından bu yana milli park olarak faaliyet yürütüyor.

Bölgede yer alan kimi küçük kimi büyük yedi farklı heyelan gölü bulunduğundan dolayı Yedi Göller ismini alan bu bölgede çok sayıda eşsiz doğal güzellik de bulunuyor.

Yedigöller Göl İsimleri

Yedigöller olarak anılan bölge, 1,5 kilometrelik bir alan içerisinde sıralanmış İncegöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Seringöl, Deringöl ve Büyükgöl olarak adlandırılan yedi adet heyelan gölü bulunuyor. Bu göllerden bazılarının yerin altından birbirleri ile bağlantılı olduğu da biliniyor.


Bu göller, yaklaşık 780 metre yükseklikte bulunan ve aralarında da 100 metre kadar yükseklik farkı bulunan iki platonun üzerinde yer alıyor. En büyük göle adından da anlaşılacağı üzere Büyükgöl ismi verilmiş. Onun kuzeyinde ise Seringöl yer alıyor.

100 metre kadar yüksekte yer aldığını belirttiğimiz platodaki en geniş göle ise Nazlıgöl ismi verilmiş. Bu platodaki diğer göller ise Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür.

Yedigöller Milli Parkı adeta bir cennet edasında. Yeşilin bin bir tonuna tanık olabileceğiniz güzellikte. Metrelerce yükselen dev ağaçlar ile gördüğünüzde hayli şaşkınlık yaşayacağınız hayvanlar ve kuşlarla sizi kendisine aşık edecek türde bir mekan.

yedigöller milli parkı
Biraz da mekanın ön plana çıkan bazı göllerinden bahsederek konumuza devam edelim.

Büyükgöl

Yedigöller Milli Parkı’nın en büyük gölü burası. Yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. En derin olduğu yer ise 16 metre yüksekliğinde. İçerisinde Abant alası, kadife, mercan ve gökkuşağı balıklarını da barındırdığını belirtmiş olalım.

Seringöl

Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alan bu göl ise yaklaşık 1800 metrekarelik bir alana yayılıyor. Bu gölde de gökkuşağı olarak adlandırılan balık türü bulunuyor.

Deringöl

Bu gölün ise ortalama derinliği 10 metre diyebiliriz. Gölün çevresinde patika yollar aracılığı ile doğa yürüyüşü yapılabiliyor. Civardaki en çok rağbet gören etkinliklerden biri de bu. Yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alana yayılan bu göl yer altından Büyükgöl’e bağlantısı olan bir göl. Ayrıca gölde avlanmanın da serbest olduğunu belirtmek isteriz.

Yedigöller’e Ne Zaman Gitmek Daha Uygun Olur?

yedigöller bolu
Kışları oldukça soğuk ve yazları da o oranda sıcak olan Yedigöller bölgesi, ilk baharda serin sonbaharda ise ılık oluyor. Bolca yağış da alan bir bölge olduğundan dolayı, gezilebilecek en verimli dönemin Nisan ile Kasım ayları arası olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü bu dönemlerde ne serin ne sıcak ne de bol yağış olmadığından doya doya gezebilirsiniz. Hava şartları açısından sorununuz olmayacağını düşünüyorsanız yılın her döneminde burayı gezebileceğinizi de ilave bilgi olarak buraya bırakalım.

Yedigöller Milli Parkı Giriş ve Konaklama Ücretleri

Sizin için harika bir deneyim sunacak olan bu mekana girmenin elbette ki bir bedeli var. Neyse espriyi bir kenara bırakalım ve konumuza dönelim. Milli Park giriş ücretleriotomobiller için 12 TL, otobüsler için ise 45 TL olarak belirlenmiş.

yedigöller bungalov
Gezdiğinizde göreceksiniz. Milli Park içerisinde muhteşem bungalov evler de bulunuyor. Buralarda konaklamak isterseniz şayet, fiyatlar bungalov evlerinin türüne göre farklılık gösteriyor. Fakat bu evleri ortalama olarak hafta içi 250 TL – 350 TL aralığında, hafta sonu ise 350 TL - 450 TL aralığında kiralayabiliyorsunuz.

Yedigöller Nerede? Yedigöllere Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu ili Mengen ve Yığılca ilçe sınırları içerisinde bulunan Yedigöller’e karayolu ile gidebiliyorsunuz.


İster özel aracınız isterseniz otobüsler aracılığı ile Yedigöller’e ulaşabilirsiniz. Yedigöller’e, TEM otoyolunu kullanarak Bolu ayrımına kadar devam edebilir ve sonrasında Yeniçağa sapağından girerek Mengen üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Bu güzergahtan farklı alternatifler de bulunuyor fakat tadilat ile karşılaşılma ihtimaline karşı pek önermiyoruz. Zira yukarıda verdiğimiz güzergah hem daha eğlenceli hem de gözlerinize bayram ettirecek güzelliklerle dolu. Önerimiz bu güzergahı kullanmanız.admin / 15.05.2018 / 0 / 998

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Abant Gölü Tanıtımı

Abant Gölü Tanıtımı

Bolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Düzce'nin il olması ile denize
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Antik dönemden beri işletilen maden yataklarıyla ünlü olan Gümüşhane Yunanca’da
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Bayburtta Gezilecek Yerler

Bayburtta Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin Doğu Anadolu Bölgesi ile kesişen noktasında yer alan
Zonguldakta Gezilecek Yerler

Zonguldakta Gezilecek Yerler

Türkiye, belirli başlı birkaç şehirde bulunan büyük ve özel kömür madenleri
Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum, 1986 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up