Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bolu » Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Tanıtımı


Sülüklü Gölü
Sülüklü Göl Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünde bulunur. Bolu ve Sakarya illeri arasında sınır konumunda yer alır. Batı Karadeniz tarafında yer alan gölün eski adı ise Sarıgölcük. Yeni ismi ise eskiden içinde bulunan sülüklerden geliyor. Gölün içine yerleştirilen balıklar sülükleri yediği için artık gölde sülük görülmüyor. Sülüklü Göl Tabiat Parkı el değmemiş doğal güzellikleriyle her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Sülüklü Göl’ün Özellikleri

Sülüklü Göl’de yapılan araştırmalar 1703 yılında oluştuğunu gösterir. Yaşanan tektonik hareketler sonucu oluşan heyelan set oluşumuna neden olmuş ve oluşan çukura taban suyu ve Hongurdak Deresi’nin suyu dolmuştur. Çökme yaşandıktan sonra topraktaki ağaçların bir kısmı su altında kalmıştır. Bazılarının üst tarafları hala su üzerinden görülebilir. Bu ağaçlar Sülüklü Göl ile yaşıt yani en az 300 yaşındadır. Günümüze kadar çürümeden gelmesi çok nadir rastlanan bir durumdur.


Bölge bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da zengindir ve birçok endemik türe ev sahipliği yapar. Gölün içinde alabalık, abant alası, kızılkanat, gökkuşağı alabalığı yaşar. Çevresindeki ormanlık alanda tavşan, ceylan, karaca, boz ayı, tilki, kurt, yaban domuzu, ağaç kurbağası, atmaca ve yaban kedisi gibi hayvanlar yaşar. Göle bağlantılı olan Tavşansuyu’nda kırmızı benekli alabalık yaşar. Bölgedeki tüm bu canlıları korumak adına avlanmak yasaklanmıştır. Göl çevresinde benzersiz bir doğal yaşam vardır, etraf ormanlık bir alandır. Bu doğal yaşamın ve çevrenin bozulmaması için etrafına herhangi bir inşaat yapılmaz. Dolayısıyla göl kenarında konaklamak veya alışveriş yapmak için herhangi bir alan bulunmaz. Günübirlik geziler veya kamp etkinlikleri şeklinde ziyaret edilebilir.

Sülüklü Göl Kamp Alanları

Sülüklü Göl Tabiat Parkı’ndaki doğal yaşamı korumak amacıyla bu alana herhangi bir yapı inşa edilmemiştir. Bu yüzden park alanı içinde konaklama veya alışveriş için bir alan bulunmaz. Fakat Kamp yapmak için çok uygun bir alandır.

Bölgede kamp için ayrılmış bir alan bulunmaz. Burada kamp kurmak için kişisel bir izin alınması gerekir. Bu tamamlandıktan sonra alana zarar vermeden kamp yapılabilir. Geceleri neredeyse her mevsim biraz serin olur. Kamp yapmayı düşünenlerin önceden buna uygun hazırlanması faydalı olur. Diğer yandan bölgede yabani hayvanların da yaşadığını unutmamak gerekir. Bunun dışında kamp yapanlar için içme suyu bölgedeki çeşmelerden sağlanabiliyor ve tuvalet sıkıntısı bulunmuyor. Eğer kamp yapmadan bölgeyi gezmek istiyorsanız parkın dışında, yakın ilçelerdeki otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Sülüklü Gölde Yapılabilecek Aktiviteler

Sülüklü Göl her mevsim ayrı güzel olsa da sonbahar ve ilkbahar aylarında gezilmeye çok uygun olur. Kış aylarında parka araçla ulaşmak biraz zor olur. Fakat yaya olarak çıkanlar kar ve orman manzarasının keyfini çıkarabilir.

Gölün alanı içinde yapı inşa edilmediği için restoran, lokanta gibi alanlar bulunmaz. Genellikle piknik ve kamp yapanlar kendileri hazırladıkları yiyecekleri tüketir. Parkın 9 kilometre mesafesinde en yakın yemek yenecek yerler bulunur.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı’na geldiğinizde benzersiz yeşillikler içinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bölge dağ bisikleti sürmek için de oldukça uygun. Bunun dışında göl çevresinde ATV veya 4x4 ile offroad yapılabilir. Hem gündüz hem gece ayrı bir güzelliği olan manzaranın tadı çıkarılabilir.


Sülüklü Gölün yaklaşık 15 kilometre güney batısında ise Sünnet Gölü bulunmaktadır. Detaylı bilgiye ise Sünnet Gölü Tanıtımı başlıklı konumuzu incelyebilirsiniz.

Sülüklü Göl Nerede? Nasıl Gidilir?

Göl, Bolu'nun Mudurnu ilçesinde yer alır. Sülüklü Göl’e İstanbul tarafından gitmek isteyenler Pendik istikametinden E-8 karayolunu kullanarak ulaşabilir. Sapanca Gölü’nü geçtikten sonra Dokurcan Köyü’nden Sülüklü Göl yönüne dönerek bölgeye gidilebilir. Toplu taşıma ya da araçla gitmeyi düşünmeyenler bölgeyi de kapsayan turlara katılarak göle ulaşabilir.admin / 14.08.2018 / 2 / 4 097

Yorum Ekleyin


 1. meryem
  Ziyaretçi
  12 Ekim 2018 18:47
  0

  İlk olarak ulaşım yönünden son 9km de gölde kamp yapmak için bakir ve ıssız bir yere gittiğinizi dar taşlıklı çamurlu rampa çıkarak yaşıyorsunuz.Göle kamp kurmak için geldiğinizde OGM görevlileri karşılıyor zannediyorsunuz fakat onlarda kamp yerini özelleştirme ile kiralayan personellermiş ve çadır başı 23 TL fatura kesmek harici bir görevleri yok.Tuvalet yeni yapılıyor lambaları yok akşam sıkıntı duş yeri yok piknik masaları bir iki tane var boş bulursanız ne âlâ diyeceğim ama en azından çöp konteynerlerini koymayı unutmamışlar.Kamp yerini seçtiniz mi tam kuruluyorsunuz birşeyler unutmuşum dediğinizde size geçmiş olsun artık geriye dönüş yok o şekilde idare edeceksiniz :)

 2. seyfullah
  Ziyaretçi
  1 Kasım 2018 23:29
  0

  Yeni başlayanlar ve kamp yapmayı sevenler için özellikle de İstanbul'da yaşayan kamp ve doğa sporlarına ilgili arkadaşların gitmesini özellikle öneririm. Şehrin yoğunluğunu ve stresini üzerinizden atmanıza bire bir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Seben’de Gezilecek Yerler

Seben’de Gezilecek Yerler

Bolu'nun şirin bir ilçesinden bahsetmek istiyorum bugün size. Akkayalar
Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi , Bolu ilinin Göynük ilçesindeki Cuma Mahallesi’nde
Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü, Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alır. İlçe merkezine 27 kilometre
Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde mekanlarından olan Yedigöller, Bolu ili
Abant Gölü Tanıtımı

Abant Gölü Tanıtımı

Bolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Düzce'nin il olması ile denize
Göynük'te Gezilecek Yerler

Göynük'te Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların içindeki Göynük, Sülüklü Göl ve Sünnet Gölü İstanbul ve
Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların arasında bir vadinin içinde kurulmuş Mudurnu; konakları,
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up