Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

bolu gerede
Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede bulunur. Yaylaları ve ormanlık alanları ile dikkat çeken ilçe temiz hava almak isteyenler için güzel bir tercih. Gerede yerleşimi dalgalı bir arazi üzerine kurulmuştur. İklimi bol yağışlıdır. Ayrıca Türkiye’de üretilen derinin %40’ı buradan çıkar. Tarihi yapılarıyla da öne çıkan ilçenin tarihine bir göz atalım.

Gerede Tarihi

Gerede'nin olduğu bölgede ilk yerleşimi Bitinyalılar kurmuştur. İleriki dönemde ise bölgede Frigyalılar, Likyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüştür. Ortaçağ’da ise bugün Keçi Kalesi denen yerde bir Bizans yerleşimi bulunduğu biliniyor. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle buraya 1197’den sonra Oğuz boyları iskan ettirilmiştir. Günümüzde burada ismi Kayı ile başlayan birçok köy bulunur.


Gerede'nin bulunduğu alanı etkileyen iki büyük deprem yaşanmıştır. İlki İlk Çağ’da meydana gelen deprem buradaki Bitinya kentini yıkmış ve yok etmiştir. Diğeri ise 1 Şubat 1944 yılında yaşanmıştır. 7,4 şiddetindeki deprem yöre insanı arasında goca hareket olarak anılır. Depremde binlerce kişi ölmüş ve bir o kadar da yapı yerle bir olmuştur. Buna rağmen yerleşim tekrar onarılmıştır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Gerede gezilecek yerler listesini derledik.

Keçi Kalesi

gerede keçi kalesi
Keçi Kalesi, ilçenin 5 kilometre kuzeyinde yer alır. Bölgeye hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Yapı bölgenin ilk yerleşimcileri olan Bitinyalılar tarafından yapılmıştır. Bu önem yapı 1995 yılında restore edilmiştir. Zamanında önemli bir ticaret yolu olan İpekyolu Bolu Gerede’den de geçer. Kale bu sebeple de önem kazanmıştır. Kalenin yapıldığı tarih tam olarak bilinmese de 7 ile 13’üncü yüzyıllar arasına ait olduğu düşünülür.

Kiliseli Tüccarlar Hanı

Kiliseli Tüccarlar Hanı
Kiliseli Tüccarlar Hanı ilçe merkezindeki Kitirler Mahallesi’nde bulunur. Yapı Bizans döneminden kalmadır. İnşa edildiği tarih 1800’dür. İki katlı olarak inşa edilmiş ve kimi kısımları ahşaptan yapılmıştır. Ortasında üstü açık ve geniş bir avlu bulunur. En alt kat zamanında hayvan barınağı ve dinlenme alanları olarak kullanılmıştır. İkinci kat ise konaklama odaları ile kaplıdır. Pencerelerinden birinde haç işaretli bir kilit bulunduğu için kilise olarak kullanıldığı da düşünülmektedir.

Çalar Saat Kulesi

Gerede Çalar Saat Kulesi
Çalar Saat Kulesi de tarihi han ile aynı mahallede bulunur. 1882 yılında Ahmet Usta tarafından yaptırılmıştır. Kare şeklinde yükselen yapı ahşap malzemelidir. Cumhuriyet döneminde onarım görmüştür. Fakat üzerindeki saat bugün çalışmamaktadır.
Eğer Gerede seyahati düşünüyorsanız; Bolu'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka ziyaret ediniz.

Arkut Dağı Kayak Merkezi

arkut dağı kayak merkezi
Kayak Merkezi Gerede'nin 5 kilometre kuzeyinde bulunur. Yüksekliği 1300 metredir. Bu alanda çeşitli kış sporları ve kayak yapılabilen alanlar ve bir otel vardır. Yeni başlayanlar için 900 metrelik pisti vardır. Kayaklı koşu pisti ise 5 kilometredir. Burada kış aylarında uluslararası kayak yarışmaları da düzenlenir. Yaz aylarında ise dağ bisikleti yarışmaları olur. Burada sürekli rüzgar estiği için Esentepe adını almıştır. Bölgeye ismini ise Atatürk vermiştir.

Esentepe Mesire Yeri

gerede esentepe mesire yeri
Esentepe Mesire Yeri, ilçe merkezinin 1,5 kilometre kuzeyinde kalır. 1300 metre yükseklikteki alan bölgeye hakim konumdadır ve güzel bir manzarası vardır. Ağaçlarla ve yeşil alanlarla örtülü güzel bir yerdir. Yaz aylarında piknik yapmak için idealdir. Bunun yanında yürüyüş, kros, çim kayağı gibi etkinler için de uygundur. Kış aylarında ise burada kayak yapılabilir.

Gerede Nerede? Nasıl Gidilir?

Gerede nerede diye sorulacak olursa; Bolu il merkezine 52 kilometre mesafede bulunur. D-100 karayolu üzerinde yer aldığı için ilçeye ulaşmak zor olmaz. Toplu taşıma kullanacak olanlar da Bolu merkez veya çevre yerleşimlerden kalkan otobüsler ile ilçeye gidebilir. Gerede ile Abant arasında 81 kilometre, Yedigöller arasında 75 kilometre mesafe bulunur.admin / 19.11.2018 / 0 / 1 316

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Seben’de Gezilecek Yerler

Seben’de Gezilecek Yerler

Bolu'nun şirin bir ilçesinden bahsetmek istiyorum bugün size. Akkayalar
Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Karadeniz’in en önemli kentlerinden olan Trabzon’da tarihi bir mekan ile tekrar
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'nun Osmanlı döneminde kervan yolları üzerinde olması nedeniyle
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Bayburtta Gezilecek Yerler

Bayburtta Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin Doğu Anadolu Bölgesi ile kesişen noktasında yer alan
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum, 1986 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up