Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları Gezilecek Yerler


Kazdağları
Dünyanın en önemli oksijen kaynaklarından biri olan Kaz Dağları, doğal çevrenin korunması amacıyla 1993 yılında milli park olarak düzenlenmiştir.

Zeus'un Troya Savaşı'nı Kaz Dağının üzerinden izlediği, antik çağlardaki adı İda olan Kaz Dağları, havası, suyu, şifalı bitkileri ve manzarasıyla konuklarına farklı yaşam olanakları sunmaktadır.

Biga Yarımadası üzerinde, Edremit Körfezi'nin kuzey kıyısını takiben uzanan Kaz Dağları, 1993 yılında doğal çevrenin korunması amacıyla, 21.300 hektarlık alanda milli park olarak düzenlenmiştir. Milli Parka rehberle birlikte ve Milli Parklar Mühendisliğinden izin alınarak girilmektedir.

Kaz Dağları Efsanesi

Kaz Dağları mitolojiye göre üç tanrıça arasında geçen ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Troya Kralı Priamos'un oğlu Paris, tanrıçalar arasında yapılan güzellik kraliçesi yarışmasının tek jüri üyesidir; çünkü Zeus kararı bir ölümlünün vermesini uygun görmüştür. Bugün Kaz Dağları olarak bilinen İda Dağı'nda, kıran kırana bir rekabet söz konusu olmuştur. Paris’in kazanana vereceği elmaya karşılık; Hera Asya Krallığı'nı, Athena sonsuz akıl ve başarıyı, Aphrodite ise Spartalı Helena'nın aşkını vaat etmiştir.


Yakışıklı Troya prensi, Athena ve Hera'nın verdiği rüşvetlere iltifat etmemiş, Aphrodite'in sevgi mesajlarına sıcak bakarak elmayı tanrıçaya uzatmıştır. Dünya mülkü de, kahramanlık vaatleri de vız gelmiştir genç prense. Athena ve Hera'nın hışmına uğramayı göze alarak kalbinin sesini dinlemeyi yeğlemiştir. 0 gün bugündür Aphrodite güzelliği temsil etme hakkını kazanmış ve Anadolu toprakları da ilk güzellik kraliçesi seçimine sahne olmuştur.

Sarıkız Efsanesi

Kaz Dağları ile ilgili bir başka efsane de Sarıkız Efsanesi'dir. Efsaneye göre, hacca giden baba dönüşünde kızı hakkında dedikodular duyar. Canına kıymak için onu dağa götürür. Baba abdest almak için kızından su ister, fakat kızın verdiği su tuzludur. Dağın tepesinden uzanıp testiyi denizden doldurmuştur. Baba, kızının erdiğini anlar ve çok pişman olur. Sonra dağın üstüne bulutlar çöker. Bulutlar kalktıktan sonra gelenler baba kızı ölü bulurlar. Köylüler, babanın öldüğü yere Baba Dağı, kızın öldüğü yere de Sarıkız Tepesi derler ve üstlerine birer türbe yaparlar. Sarıkız'ın doğduğu köy olan Kavurmacılar köyü sakinleri, her yıl ağustos ayında kurban kesmeye, adaklar adamaya ve Sarıkız’ın ruhuna mevlit okutmaya günümüzde de devam etmektedirler.

Kaz Dağları, kendine has zengin doğası, kanyon ve şelaleleri, kültürel zenginlikleri, nehir ve derin vadileriyle ekoturizm için tam anlamıyla bir cennet.

Kaz Dağları Gezilecek Yerleri

Balıkesir’in kuzey batı istikametinde yer alan bu alan, tamamıyla gezebilmek için en az bir hafta zaman ayrılmalıdır.

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı, kültürel ve doğal kaynakları açısından oldukça eşsiz bir potansiyele sahiptir. Bu güzel coğrafya da yerüstü ve yeraltı su kaynaklarıyla, Biga Yarımadası için hayat kaynağıdır. Doğal bitki örtüsü olan ormanları, sadece bu yöreye özgü bitki türleri ile dünya genelinde eşsiz ve en önemli ekosistemlerden birisidir. Kaz Dağı Milli Parkı, Kazdağları’nın içerisinde büyük bir alandır. Güneyinde Edremit Körfezi, doğusunda Zeytinli Çayı, kuzeyinde Karamenderes Çayı ve batısında Mıhlı Çayı arasında kalmaktadır. Bu alan yaklaşık 21,452 hektarlık bir alandır. 1994 yılından bu yan milli park olarak geçmektedir. Jeolojik konumu sayesinde, ilginç bir bitki örtüsüne sahiptir. İklimi ve toprak yapısı nedeniyle bu bölgede çok yüksek oranlarda oksijen üretimi vardır.

Sütüven Şelalesi

Sarıkız Yaylası’ndan başlayarak, Kızılkeçeli Çayı üzerinden ilerleyen Sütüven Şelalesi yakınında yer alan Hasan Boğuldu Göleti’nin yardımı ile misafirlerine harika bir doğa manzarası sunuyor. İsmini sıçrayan sudan alan şelalemiz, yemyeşil doğası ve küçük göletleriyle doğayla bütünleşmiş durumda. Suyu oldukça soğuk, yüzmek isteyen misafirleri dikkatli olmalıdır. Akçay, Altınoluk yolu üzerinden devam ederek, Zeytinli Beldesi içerisinden bu şelaleye ulaşabilirsiniz.

Hasanboğuldu

Sütüven alanından sonra, derenin karşısında bulunan patika yolu izleyerek Hasanboğuldu’ya ulaşmak mümkündür. Bu patika yol üzerinde, rivayete göre Romalıların kaldığı Su Kemerlerini görülebilmektedir. Hafta sonları çok fazla ziyaretçisi olmakla beraber, hafta içi ise kafa dinlemek için ideal bir doğa ortamı elde edilebilir. Efsaneye göre adını, gölde boğulan Hasan isimli aşık bir gençten almıştır.

Pınarbaşı

Milli Park içerisinde yer alan Pınarbaşı’nda iki adet günübirlik kullanım için alan bulunmaktadır. Güre Köyü sınırları içerisinde kalan bu alan, Akçay’a ise 6 kilometre uzaklıktadır. Günümüzde büyük ilgi gören mesire alanlarından biridir. Bu dere Kaz Dağları’nda biriken kar sularının, tepenin altından patlaması ile kendiliğinden oluşmuştur. Yamacından akan bu su, yaz aylarında da buz gibidir. Yaz sezonunda ortalama 80-100 bin arasında ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Sarıkız Tepesi

Kaz Dağları’nın en yüksek üç tepesinden biri olan Sarıkız Tepesi’ne, rehbersiz girmek kesinlikle yasaktır. Bu alanda Tahtacı Türkmenleri yüzyıllarca yaşamıştır. Efsaneler sonucunda, Türkmenlerin kutsal ziyaret alanına dönüşmüştür. Edremit Körfezine 1726 metre tepeden bakıyor ve Ayvalık Adaları ile Midilli’yi de bu alandan görmek mümkündür.

Çamlıbel Köyü

Piknik alanıyla meşhur Çamlıbel, en güzel otelleri ve mekanlarıyla misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kaz dağları içerisinde yer alan bu köy, yeşil bir vadiden Edremit Körfezini gözlemektedir. Köyün manzarası Ege’ye varmaktadır. Zamane Çamlıbel halkının büyük bir kısmı Kurtuluş Savaşına katılmıştır ve Ayvalık cephesinde düşmanla çarpışıp, işgale karşı direnişte bulunmuştur. Yol üzerinde bulunan Köyün Delisi yerine uğrayıp, birbirinden güzel ve eşsiz hediyelik eşyalar elde etmek mümkündür. Ayrıca Tuncel Kurtiz’in de mezarı bu köyde bulunmaktadır.

Kızılkeçili Köyü

1980’de Osmanlı kayıtlarından bu yana Kızılkeçili Çayı’nın yanında yer alan bir köydür. Günümüzde, yeni taş yapılaşmalar sayesinde köy tekrar hayata dönmüş durumdadır. İş adamları, sanatla uğraşan sanatçılar ve akademi camiasından akademisyenler bu köye yerleşmeye başlamıştır. Köy içerisinde ziyaretçileri tarafından çokça ziyaret edilen 850 yaşında görkemli bir çınar ağacı bulunmaktadır. Akçay yolçatıdan sadece 2,7 km uzaklıktadır.

Tahtakuşlar

Edremit’e bağlı Tahtakuşlar da dağın eteklerinde kurulmuş bir Tahtacı köyü. Tahtakuşlar köyü Edremit Körfezi’nin mavisiyle Kazdağı’nın yeşilinin içine gizlenmiş bir hazine. Türkiye'nin ilk özel etnografya müzesinin kurulduğu bu köy çok ünlü, gazete ve televizyonlarda hakkında sayısız haber yapıldığı için yolu buralara düşenlerce mutlaka ziyaret ediliyor.

Kaz Dağları Nerede, Nasıl Gidilir?

Uzak bölgelerden gelen ziyaretçiler için en ideal yol, hava yolunu kullanmak olacaktır. Balıkesir’in Edremit İlçesi’ndeki Koca Seyit Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. İstanbul üzerinden gelirken ise; Osman Gazi Köprüsü eşliğinde Yalova’yı takip ettikten sonra, Yenikapı-Bandırma üzerinden ulaşmak mümkündür. Dilenirse, İstanbul’dan otobüs firmaları kullanılarak da gelmek mümkündür.admin / 27.02.2018 / 1 / 7 834

Yorum Ekleyin


  1. Bayram
    Ziyaretçi
    20 Aralık 2019 14:23
    0
    Bilgilendirici yazı için teşekkürler severek sayfanızı takip ediyorum 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi ülkemizin batısında bulunan güzel ilçelerden bir tanesidir. Balıkesir
Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde
Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri
Manyas’ta Gezilecek Yerler

Manyas’ta Gezilecek Yerler

Adından sıkça bahsedilen bir ilçemiz olan Manyas Balıkesir iline bağlıdır. İl
Çamlıbel Köyü Tanıtımı

Çamlıbel Köyü Tanıtımı

Çamlıbel, Kaz dağları eteklerinde bulunan nadide köylerimizden birisidir. Yeşil
Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit, Adramytteion ya da Pidasus adıyla MÖ 15. yüzyılda kurulmuştur. Çeşitli
Kazdağı'nın Eteklerinde Tahtakuşlar

Kazdağı'nın Eteklerinde Tahtakuşlar

Türkiye'nin oksijen oranı en yüksek bölgesi olan Kazdağı yemyeşil doğası,
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up