Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde barındırdığı gözde tatil mekanları ve doğal güzellikleri ile efsane mekanlardan. Edremit’i Edremit yapan bir çok belde ve mekan var ki Güre de bunlardan biri. Güre, Edremit'e 12, Akçay'a ise 4 kilometre mesafede bulunuyor.

balıkesir güre
Yaz turizmine gösterilen ilginin yanında, sağlık turizmi alanında da en çok rağbet gören mekanlarımızdan biri Güre. Oksijen oranı en yüksek yer olan Kaz Dağları’nın da güzel havasını bünyesinde bulunduran bu gizde beldenin, sizin için muhteşem bir deneyim olacağından şüpheniz olmasın.

Bu yazımızda, rağbet gören birçok tatil mekanı ile komşu olan ve ülkemizin gözde mekanları arasında yer alan Güre hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Güre’de gezilecek yerler de yine bu yazımızda sizler için derlediğimiz bilgiler arasında yerini alacak.

Güre Tarihi

Edremit’in şirin beldelerinden biri olan Güre’nin tarihi milattan önce 300’lü yıllara kadar dayanmakta. Güre Kaplıcaları olarak bilinen civarda yapılan çalışmalar sonucu elde edilen antik hamam kalıntıları da bu tezi destekliyor.

Eski çağlarda Astyrene olarak adlandırılan bölge, civarın en eski yerleşimlerinden olması gerekse dünya medeniyetlerinin doğduğu bölgeleri teşkil etmesi nedeniyle, uluslararası bir değere sahip.

Güre Camii

güre camii
Güre merkezinde bulunan bu cami, beldenin en eski yapısı olma özelliğini taşıyor. Taş bir yapı olarak inşa edilen cami gerek mimarisi, gerek kabartmaları gerekse süslemeleri ile vay canına dedirtecek türden. 1880 yılında yapılan bu cami hem dış hem de iç mimarisi ile oldukça göz dolduran bir yapı.

Güre Kaplıcaları

güre kaplıcaları
Kıymeti son zamanlarda daha da fark edilen Güre Kaplıcaları, Güre'nin de simgelerinden biri. Bölgeyi, sağlık turizmi açısından adeta şaha kaldıran kaplıcalar gerek suyundaki şifa kaynağından gerekse tarihi bölümlerindeki mimarisi ile oldukça ilgi gören mekanlardan. En ilgi çeken özelliği ise bu kaplıcaların antik çağdan bu yana kullanılıyor olması.

Gelinçamı Mesire Alanı

güre gelinçamı
Güre merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan Gelinçamı mesire alanı, muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği de yapıyor. Ayrıca belediye tarafından her yıl yapılan Sarıkız şenliklerinin bir kısmı da burada icra ediliyor.

Pınarbaşı Mesire Alanı

güre pınarbaşı
Hem Güre’ye hem de Akçay’a oldukça yakın olan Pınarbaşı Mesire alanı da tıpkı Gelinçamı Mesire alanı gibi doğal güzelliklerle dolu. Adeta gürleyen bir akarsuya ve güzel vakit geçirebileceğiniz pek çok alana sahip olan bu mekan da gördüğünüze memnun olacağınız mekanlardan biri.

Kavaklar ve Körfez Balkonu

Körfez Balkonu
Güre ile Altınoluk arasında kalan Kavaklı Köyü yine doğal güzellikleri ile ön plana çıkan mekanlardan bir diğeri. Ayrıca köy sınırları içerisinde Körfez Balkonu olarak anılan bir bölge bulunuyor. Burada da yine piknik yapılabiliyor fakat ziyaretçilere servis yapan Ali Baba'nın Yeri isimli mekanı kullanmak daha keyif verici diyebiliriz.

Körfez Balkonunun size sunduğu muazzam manzara keyfini, Ali Baba'nın lezzetli servisleri ile Nirvana ya çıkarmanız oldukça mümkün.

Güre Mutfağı

kabak çiçeği dolması
Edremit ve Balıkesir yöresinin kendine özgü lezzetlerini de içinde bulunduran Güre bölgesinde, kabak çiçeği dolması, avcı böreği, testi peyniri, gözleme, mürdük aşı, askalubrus, börülce ve sarmaşık gibi yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz.

Güre Nerede? Güre’ye Nasıl Gidilir?

Balıkesir ili Edremit ilçesi sınırlarında yer alan Güre’ye hem karayolu hem de havayolu ile ulaşmanız mümkün.


Güre’nin, karayolunu tercih eden ziyaretçiler için, Balıkesir'e 100, İstanbul'a 490, İzmir'e 210 ve Bursa’ya 250 kilometre mesafede olduğunu belirtmekte fayda var.

Havayolunu tercih eden ziyaretçilerin ise, Edremit Körfez Havalimanı’na ulaşıp 22 kilometre uzaklıkta bulunan Güre’ye rahatlıkla ulaşabileceklerini de belirtmiş olalım.admin / 06.06.2018 / 0 / 828

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Sakarya, bünyesinde barındırdığı
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri
Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Dünyanın en önemli oksijen kaynaklarından biri olan Kaz Dağları, doğal çevrenin
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up