Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin arasında kalmaktadır. Rakımı 10 olan ilçenin doğusunda Madra Dağı, batısında ise Edremit Körfezi bulunmaktadır. İlçede genellikle Yunanistan muhacirleri, yerli Yörükler, Boşnak göçmenleri ve Arnavutlar yaşamaktadır.

gömeç
Verimli Gömeç Ovasına sahiptir. Asırlık çınarları ve Atatürk’ün siluetini andıran tepesi ile oldukça meşhurdur. En meşhur yiyecekleri arasında ise zeytinyağı ve özel bir kıvama sahip olan, özel tadı bulunan Yoğurdu'dur.

Gömeç Tarihi

Gömeç’in kuzeyinde deniz kıyısında Tunç Çağından itibaren yerleşim yeri olmuş Kızçifliği Höyüğü bulunmaktadır. Burada yapılan incelemeler ve kazı sonucunda Batılı Ege Uygarlıkları ve Ege Adaları Uygarlıkları ile ticari ilişkilerin olduğu gözlenmiştir.


Keremköy çevresinde çok sayıda kazı yapılmış ve bölgede önemli bulgulara ulaşılmıştır. İlçe ilk kurulduğu zamanlarda adı Ağaköy olmuştur. Merkezde yoğun bir şekilde arıcılık faaliyetleri yapıldığından dolayı adı Gömeç olarak değiştirilmiştir. Gömeç’in anlamı bal peteğidir. Tarihte Yunan işgaline uğramış yerler arasında yerini almıştır.

Şimdi Gömeç'e yolunuz düştüğünde veya planlı tatilinizde mutlaka Gömeç gezilecek yerler listenizde yer alması gereken önemli yerlere göz atalım.

Kız Çiftliği

gömeç kız çifliği
Gömeç Merkeze 3 km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Kara Tepe Burnu ile Edremit Körfezinde yer alan Antarak Burnu arasında kalmaktadır. Burada bulunan höyüğün üzerinde yer alan Kız Çiftliği doğal yapısı ile gelen turistleri etkilemektedir. Burada yapılan kazılarda Romalılara ait su kanalları, siyah kiremit parçaları, Bizanslılara ait mezarlarda kullanılan taşlar bulunmuştur.

Koca Çınar

gömeç koca çınar
Gömeç Merkezine 8 km'lik bir mesafede bulunur. Ulubeyler Köyü’nde bulunan bu Koca Çınar’ın yaşı 850dir. Çevresi ise 12 metre genişliğindedir.

Atatürk Kayalıkları

gömeç atatürk kayalıkları
Görenleri hayrete düşüren ve dillere destan olan Atatürk Kayalıkları Gömeç Belediyesinin ambleminde de yer almaktadır. Atatürk’ün resminin olduğu tek belediye olmuştur. Gömeç'e gidecekseniz eğer mutlaka bu kayalıkları görmelisiniz.

Kayalıklar Gömeç-Ayvalık Karayolunun üzerinde yer almaktadır. Bu yol üzerinde araç ile seyir ederken dahi kayalıklar dikkatinizi çekecektir. Gömeç’in aska kısmında bulunan yüksek dağların üzerine bakıldığında Atatürk’ün silueti görülecektir.

Güvercin, Martı ve Gemi Yatağı Koyları

gemi yatağı koyu
Arthur Mevkinde bulunan Martı ve Gemi Yatağı Koyları Gömeç'e gidenlerin mutlaka denize girmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Denizi ile ünlü olan bu koylarda çok sayıda dinlenme tesisi ve otelde bulunmaktadır. Sessiz, sakin, huzurlu bir tatil için ideal bir yer olacaktır.

Gömeç Nerede ve Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Edremit Körfezi bulunmaktadır. Gömeç’in İstanbul'a uzaklığı 550 km'dir. Balıkesir'e 10 km, İzmir'e ise 170 km'dir. Gömeç-Bandırma arası ise 201 km'dir. Karayolu ile ulaşım sağlanabilir.


İstanbul’dan geliş gidiş yapılacak ise, aracı olmayanlar için İstanbul-Bandırma arası İDO seferleri her gün düzenlenmekte olup, bu ziyaret için ideal ulaşım yollarından biri olacaktır.admin / 20.05.2018 / 1 / 4 498

Yorum Ekleyin


  1. Metehan
    Ziyaretçi
    7 Ocak 2019 23:18
    0

    Gömeç Nerede diye aradım fakat bu kadar detaylı ve anlamlı bilgileri görmemiştim, sürekli her yaz Balıkesir taraflarına gideriz, bu yaz ayında mutlaka buraları görme isteğim bir çoğaldı sayenizde teşekkür ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı, turistik bir mekan olan Altınova,
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Fesleğen kokulu sokaklar, bol miktarda zeytin ağaçları ile çevrilmiş yollara ve
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up