Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Havran’da Gezilecek Yerler

Havran’da Gezilecek Yerler


Havran gezilecek yerler
Havran, Balıkesir ilçe merkezine 78 km uzaklıkta bulunan eski bir yerleşim birimidir. İlçe Edremit'e de 9 km uzaklıkta yer alır. Denize kıyısı yoktur. Ama her yerden denize ulaşım olanağı sunar. Havran köklü bir geçmişe de sahiptir. Özellikle İnönü Mağaralarıyla ön plana çıkar.

Havran Tarihi

Havran çok eski bir yerleşim birimidir. Lelegler ve Pelasglar burada medeniyet kurmuştur. Persler de Havran da medeniyet sürmüştür. Osmanlı döneminde Edremit kadılığına bağlı bir köy durumundaydı. Çanakkale seferinin kazanılmasına da büyük bir katkı da bulunmuştur.


Havran verimli topraklarıyla birçok mahsulün yetiştirildiği bir mekandır. Pamuk ve tahıl tarımı yapılır. Denize yakındır. Tarihi olarak büyük bir öneme sahiptir. Aynı zaman da muhteşem doğal güzellikleri bulunur. Balıkesir’in bu güzel ilçesi olan Havran da gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

İnönü Mağaraları

Havran doğal dokusu sayesinde gelenler muhteşem bir güzellik sunar. İnönü Mağaraları Havran'a 8 km uzaklıkta yer alır. Bölge de Dev adamı, Karanlık, Aydınlık ve Andık Mağaraları bulunur. Bunların içerisinde de birçok tarihi eser yer alır.

İnönü mağaralarında yapılan araştırmalar 1949 yılında başlamıştır. Bu araştırmalara göre mağara üç tabakadan oluşur. İkinci tabakasında Grek- Roman malzemesine rastlanmıştır. Seviyelerin köşe kısmı pişmiş topraktan yapılmıştır. Mağarada yer alan heykeller de içi boş, karnında aslan kabartması bulunan, su taşıyan ve eli davullu kadın ve erkek heykelleri bulunur.

İnönü mağarasındaki heykeller Kyble kültürünün bir yansımasıdır. Bakır devrine ait oldukları düşünülür. Mağara da siyah çömlek, kap kırıkları, seramik parçaları, kemik eşyalar, çakmak taşı ve küçük boy değirmen taşları da bulunur. İçerisinde yer alan bu eserler nedeniyle önemli bir kültür merkezidir.

Terzizade Konağı

Terzizade Konağı Hacı Ahmet Efendi tarafından yapılmış bir konaktır. Havran'ın en güzel evleri arasında yer alır. İlçe merkezi içerisinde bulunur. Muhteşem bir ahşap işçiliği vardır.

Koca Seyit Köyü

Koca Seyit lakabı ile bilinen Seyit Onbaşı kaldırdığı 276 kg mermiyi ile bilinir. Çanakkale Savaşında yapmış olduğu fedakarlıklardan dolayı dillere destandır. Seyit Onbaşı Havran da doğmuştur. Mezarı Havran merkezine 10 km uzaklıkta bulunur. Bura da Koca Seyit Anıtı ve Müzesi de yer alır.

Havran ve Yöresel Lezzetleri

Balıkesir Havran, Edremit Körfezine doğru uzanır. Verimli topraklar üzerinde yer alır. Çevresi zeytinliklerle kaplı bir alandır. Havran denizden 33 metre uzaklıkta bulunur. Denize 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Kışın kartopu oynamak için Eybek Dağına gidenler çoktur. Yazın da deniz kenarında çay içilebilir. Havran ilçesinin ekonomisi zeytinler üzerine kuruludur. Oldukça lezzetlidir. Aynı zaman da tahıl ve pamuk tarımı da yapılan bir ilçedir. Havran da zeytinyağı fabrikaları da bulunur. Eğer Havran'ın yöresel lezzetleri nelerdir diye merak ediyorsanız nar ekşisi, leblebi ve kuru incir tercih edebilirsiniz.

Havran Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir ilimizin ilçesi olan Havran; Edremit, Burhaniye ve İvrindi ilçeleri arasında bulunur. İstanbul - Havran arası 385 km olup, Bursa - Balıkesir üzerinden ilçeye ulaşabilir, Çanakkale üzerinden gelmek isteyenler ise Edremit yönüne doğru hareket etmelidir.


İzmir havran arası 200 km olup, bu yönden ilçeye gelmek isteyenler, Ayvalık - Burhaniye hattını kullanabilirler. Ayrıca Havran Balıkesir'e 79 km, Bursa'ya 243 km uzaklıktadır.admin / 04.06.2018 / 1 / 8 083

Yorum Ekleyin


  1. Hasan
    Ziyaretçi
    7 Haziran 2018 18:10
    0

    Hep gidip görmek istediğim yerlerden birisi burası mutlaka gidip gezilmesi gerekiyor. Bu konuda gezilecek yerlerde eklenmiş teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut, Balıkesir’in merkeze göre doğuda yer alan küçük ve şirin bir ilçesidir.
Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi ülkemizin batısında bulunan güzel ilçelerden bir tanesidir. Balıkesir
Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk yoğun trafiği, birçok konaklama tesisi, çiğ börek ve ayranıyla çoğu
İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi, Balıkesir’in küçük ama güzel ilçelerinden bir tanesidir. Köklü bir
Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde
Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin arasında
Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı, turistik bir mekan olan Altınova,
Balya’da Gezilecek Yerler

Balya’da Gezilecek Yerler

Balya, Balıkesir’in küçük ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir’in batısında
Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri
Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit, Adramytteion ya da Pidasus adıyla MÖ 15. yüzyılda kurulmuştur. Çeşitli
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up