Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Havran’da Gezilecek Yerler

Havran’da Gezilecek Yerler

Havran, Balıkesir ilçe merkezine 78 km uzaklıkta bulunan eski bir yerleşim birimidir. İlçe Edremit'e de 9 km uzaklıkta yer alır. Denize kıyısı yoktur. Ama her yerden denize ulaşım olanağı sunar. Havran köklü bir geçmişe de sahiptir. Özellikle İnönü Mağaralarıyla ön plana çıkar.

havran
Havran Tarihi

Havran çok eski bir yerleşim birimidir. Lelegler ve Pelasglar burada medeniyet kurmuştur. Persler de Havran da medeniyet sürmüştür. Osmanlı döneminde Edremit kadılığına bağlı bir köy durumundaydı. Çanakkale seferinin kazanılmasına da büyük bir katkı da bulunmuştur.


Havran verimli topraklarıyla birçok mahsulün yetiştirildiği bir mekandır. Pamuk ve tahıl tarımı yapılır. Denize yakındır. Tarihi olarak büyük bir öneme sahiptir. Aynı zaman da muhteşem doğal güzellikleri bulunur. Balıkesir’in bu güzel ilçesi olan Havran da gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

İnönü Mağaraları

inönü mağaraları
Havran doğal dokusu sayesinde gelenler muhteşem bir güzellik sunar. İnönü Mağaraları Havran'a 8 km uzaklıkta yer alır. Bölge de Dev adamı, Karanlık, Aydınlık ve Andık Mağaraları bulunur. Bunların içerisinde de birçok tarihi eser yer alır.

İnönü mağaralarında yapılan araştırmalar 1949 yılında başlamıştır. Bu araştırmalara göre mağara üç tabakadan oluşur. İkinci tabakasında Grek- Roman malzemesine rastlanmıştır. Seviyelerin köşe kısmı pişmiş topraktan yapılmıştır. Mağarada yer alan heykeller de içi boş, karnında aslan kabartması bulunan, su taşıyan ve eli davullu kadın ve erkek heykelleri bulunur.

İnönü mağarasındaki heykeller Kyble kültürünün bir yansımasıdır. Bakır devrine ait oldukları düşünülür. Mağara da siyah çömlek, kap kırıkları, seramik parçaları, kemik eşyalar, çakmak taşı ve küçük boy değirmen taşları da bulunur. İçerisinde yer alan bu eserler nedeniyle önemli bir kültür merkezidir.

Terzizade Konağı

Terzizade Konağı
Terzizade Konağı
Hacı Ahmet Efendi tarafından yapılmış bir konaktır. Havran'ın en güzel evleri arasında yer alır. İlçe merkezi içerisinde bulunur. Muhteşem bir ahşap işçiliği vardır.

Koca Seyit Köyü

koca seyit köyü
Koca Seyit lakabı ile bilinen Seyit Onbaşı kaldırdığı 276 kg mermiyi ile bilinir. Çanakkale Savaşında yapmış olduğu fedakarlıklardan dolayı dillere destandır. Seyit Onbaşı Havran da doğmuştur. Mezarı Havran merkezine 10 km uzaklıkta bulunur. Bura da Koca Seyit Anıtı ve Müzesi de yer alır.

Havran ve Yöresel Lezzetleri

havran zeytini
Balıkesir Havran
, Edremit Körfezine doğru uzanır. Verimli topraklar üzerinde yer alır. Çevresi zeytinliklerle kaplı bir alandır. Havran denizden 33 metre uzaklıkta bulunur. Denize 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Kışın kartopu oynamak için Eybek Dağına gidenler çoktur. Yazın da deniz kenarında çay içilebilir. Havran ilçesinin ekonomisi zeytinler üzerine kuruludur. Oldukça lezzetlidir. Aynı zaman da tahıl ve pamuk tarımı da yapılan bir ilçedir. Havran da zeytinyağı fabrikaları da bulunur. Eğer Havran'ın yöresel lezzetleri nelerdir diye merak ediyorsanız nar ekşisi, leblebi ve kuru incir tercih edebilirsiniz.

Havran Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir ilimizin ilçesi olan Havran; Edremit, Burhaniye ve İvrindi ilçeleri arasında bulunur. İstanbul - Havran arası 385 km olup, Bursa - Balıkesir üzerinden ilçeye ulaşabilir, Çanakkale üzerinden gelmek isteyenler ise Edremit yönüne doğru hareket etmelidir.


İzmir havran arası 200 km olup, bu yönden ilçeye gelmek isteyenler, Ayvalık - Burhaniye hattını kullanabilirler. Ayrıca Havran Balıkesir'e 79 km, Bursa'ya 243 km uzaklıktadır.admin / 04.06.2018 / 1 / 726

Yorum Ekleyin


  1. Hasan
    Ziyaretçi
    7 Haziran 2018 18:10
    0

    Hep gidip görmek istediğim yerlerden birisi burası mutlaka gidip gezilmesi gerekiyor. Bu konuda gezilecek yerlerde eklenmiş teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Sakarya, bünyesinde barındırdığı
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up