Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Kuyucak gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde bu güzel Ege ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

aydın kuyucak
Kuyucak, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 57 kilometre mesafede bulunur. Ulaşımı oldukça kolay olan ilçe Denizli- Aydın karayolu üzerinde yer alır. Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf romanında bahsedilen Kuyucak burasıdır. Yerleşim Aydın Dağları ve Menteşe Dağları arasındaki Menderes Nehri’nin doğusuna kurulmuştur. Ekonomisi genellikle tarıma dayalıdır. Bölgede Antik Çağ’dan kalan bazı yapılar olduğu bilinse de henüz arkeolojik çalışmalar yapılmamıştır. Kuyucak'ın tarihine bir göz atalım.

Kuyucak Tarihi

Kuyucak'ın kurulduğu çevrede milattan önce 2000’lı yıllarda Hititler hüküm sürmüştür. Milattan önce 1200’lü yıllarda ise Lidya bölgeyi ele geçirmiştir. İleriki tarihlerde ise Pers, Roma İmparatorluğu ve Bizans, Selçuklu Devleti hakimiyetleri görülür. Bölgenin Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına dahil olması ise 1425 yılında gerçekleşmiştir. Kuyucak'ın bulunduğu alan Antik Çağ’da önem kazanmıştır. Dönemin önemli kentleri olan Efes ve Aphrodisias arasında konumlandığı için ticari ve askeri olarak gelişmiştir.

Kuyucak ismi ise eski tarihlerde yöre insanının bölgeyi tarif ederken Koyak demesinden gelir. Koyak ismi zamanla değişerek Kuyucak ismi ortaya çıkmıştır. Bugünkü yerleşim ise milattan sonra 7 ve 8’inci yüzyıllar arasında kurulmuştur. Kuyucak’ta gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Antik Kent Kalıntıları

mersinlidere antik kent
Antik Kent Kalıntıları ilçe merkezine 1 kilometre mesafedeki Mersinlidere çevresindedir. Yakın tarihlerde buradaki tepenin yamacında bir çiftçi çift sürerken bazı kalıntılar bulmuştur. Bu kalıntılar iki kuplu toprak küp ve küçük süs eşyalarıdır. İncelenen eserlerin Roma döneminden kaldığı anlaşılmıştır. Buradan yola çıkarak bölgede Roma zamanından kalan bir antik kent olduğu düşülmüştür. Fakat günümüzde bölgede herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden antik kent hala gün yüzüne çıkmış değildir.

Mastaura Antik Kenti


Mastaura Antik Kenti Nazilli'nin Bozkurt köyünün 1 kilometre çıkışında bulunmasına rağmen Kuyucak'a da oldukça yakındır. Antik kent farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan küçük bir yerleşimdir. Günümüze tiyatro alanı ve nekropolünden bazı kalıntılar ulaşmıştır.

Kuyucak'ın Neyi Meşhur?

ilek
Kuyucak’ta ve çevresinde incir yetiştiriciliği yaygın bir faaliyettir. Bu yörede ilek adı verilen incir türü de yetiştirilir. İlek genellikle incirin erkeği olarak bilinir. Dış görünüşü tamamen incire benzeyen meyvenin içi biraz daha farklıdır. Haziran ayının başlarında meyvenin içinde bir tür sinek oluşur. Bu canlı incirin içine girer ve onu aşılar Böylece incir daha dayanıklı hale gelir. Lezzetinde de bariz bir artış olur. Kuyucak'a gidildiğinde tadılması gereken lezzetlerden biridir. Bunun yanında bölgede zeytin, narenciye ve dut yetiştiriciliği de yapılır. Yörede yetiştirilen bu ürünler ayrıca lezzetli olur. Kuyucak bölgesinde orman ürünleri sanayisi de oldukça gelişmiştir. Çevrede yaygın olarak kavak ve karaağaç görülür.


Kuyucak Nerede? Nasıl Gidilir?

Kuyucak nerede diye yapılan sorgulamalar için; Aydın'a bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 57 kilometre mesafede bulunur. Bölgede gelişmiş yerleşimlerden biri olan Nazilli ile arasında ise 13 kilometre uzaklık vardır. Kuyucak ile Denizli arasında 70 kilometre, Kuyucak ile İzmir arasında ise 180 kilometre mesafe bulunur. İzmir ile Denizli arasında kurulan demir yolu hattı da Kuyucak’tan geçer. Bu sayede ilçeye demir yolu ile ulaşmak da mümkündür.

Özel araçla ilçeye gitmek isteyenler E-24 karayolu üzerinden buraya ulaşabilirler. İl merkezinden düzenli aralıklarla kalkan otobüslerle de ilçeye gidilebilir.admin / 04.01.2019 / 0 / 477

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Menteşe'de Gezilecek Yerler

Menteşe'de Gezilecek Yerler

Anadolu Selçuklu Devletinin dağılmasıyla, bir uç beyliği olarak Menteşe Bey
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
Denizli'de Gezilecek Yerler

Denizli'de Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Denizli Ege bölgesinin
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up