Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler


Aydın Kuyucak
Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Kuyucak gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde bu güzel Ege ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:


Kuyucak, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 57 kilometre mesafede bulunur. Ulaşımı oldukça kolay olan ilçe Denizli- Aydın karayolu üzerinde yer alır. Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf romanında bahsedilen Kuyucak burasıdır. Yerleşim Aydın Dağları ve Menteşe Dağları arasındaki Menderes Nehri’nin doğusuna kurulmuştur. Ekonomisi genellikle tarıma dayalıdır. Bölgede Antik Çağ’dan kalan bazı yapılar olduğu bilinse de henüz arkeolojik çalışmalar yapılmamıştır. Kuyucak'ın tarihine bir göz atalım.

Kuyucak Tarihi

Kuyucak'ın kurulduğu çevrede milattan önce 2000’lı yıllarda Hititler hüküm sürmüştür. Milattan önce 1200’lü yıllarda ise Lidya bölgeyi ele geçirmiştir. İleriki tarihlerde ise Pers, Roma İmparatorluğu ve Bizans, Selçuklu Devleti hakimiyetleri görülür. Bölgenin Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına dahil olması ise 1425 yılında gerçekleşmiştir. Kuyucak'ın bulunduğu alan Antik Çağ’da önem kazanmıştır. Dönemin önemli kentleri olan Efes ve Aphrodisias arasında konumlandığı için ticari ve askeri olarak gelişmiştir.

Kuyucak ismi ise eski tarihlerde yöre insanının bölgeyi tarif ederken Koyak demesinden gelir. Koyak ismi zamanla değişerek Kuyucak ismi ortaya çıkmıştır. Bugünkü yerleşim ise milattan sonra 7 ve 8’inci yüzyıllar arasında kurulmuştur. Kuyucak’ta gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Antik Kent Kalıntıları

Antik Kent Kalıntıları ilçe merkezine 1 kilometre mesafedeki Mersinlidere çevresindedir. Yakın tarihlerde buradaki tepenin yamacında bir çiftçi çift sürerken bazı kalıntılar bulmuştur. Bu kalıntılar iki kuplu toprak küp ve küçük süs eşyalarıdır. İncelenen eserlerin Roma döneminden kaldığı anlaşılmıştır. Buradan yola çıkarak bölgede Roma zamanından kalan bir antik kent olduğu düşülmüştür. Fakat günümüzde bölgede herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden antik kent hala gün yüzüne çıkmış değildir.

Mastaura Antik Kenti

Mastaura Antik Kenti Nazilli'nin Bozkurt köyünün 1 kilometre çıkışında bulunmasına rağmen Kuyucak'a da oldukça yakındır. Antik kent farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan küçük bir yerleşimdir. Günümüze tiyatro alanı ve nekropolünden bazı kalıntılar ulaşmıştır.

Kuyucak'ın Neyi Meşhur?

Kuyucak’ta ve çevresinde incir yetiştiriciliği yaygın bir faaliyettir. Bu yörede ilek adı verilen incir türü de yetiştirilir. İlek genellikle incirin erkeği olarak bilinir. Dış görünüşü tamamen incire benzeyen meyvenin içi biraz daha farklıdır. Haziran ayının başlarında meyvenin içinde bir tür sinek oluşur. Bu canlı incirin içine girer ve onu aşılar Böylece incir daha dayanıklı hale gelir. Lezzetinde de bariz bir artış olur. Kuyucak'a gidildiğinde tadılması gereken lezzetlerden biridir. Bunun yanında bölgede zeytin, narenciye ve dut yetiştiriciliği de yapılır. Yörede yetiştirilen bu ürünler ayrıca lezzetli olur. Kuyucak bölgesinde orman ürünleri sanayisi de oldukça gelişmiştir. Çevrede yaygın olarak kavak ve karaağaç görülür.


Kuyucak Nerede? Nasıl Gidilir?

Kuyucak nerede diye yapılan sorgulamalar için; Aydın'a bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 57 kilometre mesafede bulunur. Bölgede gelişmiş yerleşimlerden biri olan Nazilli ile arasında ise 13 kilometre uzaklık vardır. Kuyucak ile Denizli arasında 70 kilometre, Kuyucak ile İzmir arasında ise 180 kilometre mesafe bulunur. İzmir ile Denizli arasında kurulan demir yolu hattı da Kuyucak’tan geçer. Bu sayede ilçeye demir yolu ile ulaşmak da mümkündür.

Özel araçla ilçeye gitmek isteyenler E-24 karayolu üzerinden buraya ulaşabilirler. İl merkezinden düzenli aralıklarla kalkan otobüslerle de ilçeye gidilebilir.admin / 04.01.2019 / 0 / 9 777

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Germencik'te Gezilecek Yerler

Germencik'te Gezilecek Yerler

1950’li yılların başında çevre köylerden gelen kişilerle nüfusu artan şehir,
Didim Yalıköy Tanıtımı

Didim Yalıköy Tanıtımı

Yalıköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Aydın Efeler Tanıtımı

Aydın Efeler Tanıtımı

Efeler , Aydın'ın ilçelerinden biridir. Aydın'ın en büyük ve nüfusu yoğun
Çine'de Gezilecek Yerler

Çine'de Gezilecek Yerler

Çine , Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 38 kilometre mesafede yer
Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı beldelerden biridir. İl merkezine
Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar Aydın ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 41 kilometre mesafede
Alinda Antik Kenti

Alinda Antik Kenti

Alinda, Aydın'ın güneyinde, Karpuzlu ilçesinin sınırları içindeki antik
Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti

Karia bölgesi kentlerinden olan yerleşme, Çine'nin 12 km batısında, Doğanyurt
Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın merkezi haricinde bünyesinde 17 tane ilçe barındıran ülkemizin ege
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up