Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler


Güzelçamlı Kuşadası
Güzelçamlı Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı beldelerden biridir. İl merkezine 127 kilometre, ilçe merkezine 23 kilometre mesafede bulunur. Turistik bir belde olan Güzelçamlı doğal ve tarihi mirasıyla dikkat çeken yerlerden biridir. Her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün eşsiz bir yer oluşturduğu alanlardan biridir. Bir liman kenti olarak ismini duyurmuştur. Birçok plajı mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. Güzelçamlı’nın tarihine de kısaca değinmek gerekir.

Güzelçamlı Tarihi

Kuşadası Güzelçamlı’nın bulunduğu alan Antik Çağ’da Poseidon Helikonis sunağının olduğu yer olarak tanınmıştır. Bu yıllarda Perslerin Anadolu’yu ele geçirme mücadelesi yaşanmaktadır. Buna direnebilmek için 12 İyon Kent’i birlik içine girmiş ve Ponionion adını almıştır. Bu kentler toplantı ve ayinler için burada buluşmuşlardır. Bu yüzden İyon Konfederasyonu için önemli bir yere sahip olmuştur.


Güzelçamlı’daki yerleşim Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir Rum kasabası olarak öne çıkmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında burada yaşayan Rumlar Sisam Adası’na kaçmıştır. Bir süre boş kalan alan mübadele gerçekleştikten sonra Yunanistan’ın Leftere köyünden gelen Türklere tahsis edilmiştir. Tarihi ve doğal mirasıyla öne çıkan Güzelçamlı gezilecek yerleri derledik.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı zengin flora ve hayvan çeşitliliği ile dikkat çeker. Bu yönden Türkiye'nin en zengin milli parkıdır. Alanın içinde Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yetişen bitkilerin tamamı yetişebilir. Ayrıca parkın içinde doğal yapısı hiç bozulmamış koylar vardır. Koylardaki kumsallardan tertemiz denize girilebilir. Kumsalda ziyaretçiler için yapılmış duşlar, tuvaletler ve soyunma kabinleri de vardır. Bu alan hafta sonları oldukça kalabalık hale gelir. Giriş ücretleri yıldan yıla değişse de çok pahalı olmaz.
Güzelçamlı ziyareti düşünüyorsanız Kuşadası'nda Gezilecek Yerler konumuzu da inceleyiniz.

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası da aslında Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın sınırları içindedir. Parkın girişinden sola doğru ilerlendiğinde karşılaşılır. Parkın ismi “Dilek” olduğu için mağaranın önündeki ağaçlara ziyaretçiler sıkça dilek dileyip bez parçası bağlar. Mağaranın içinden akan su görsel bir şölendir. Buradaki su mavi- yeşil renkte ve karbonatlı maden suyu ile tuzlu deniz suyu karışımından oluşur. Maden suyunun kaynağı bölgedeki dağdadır. Derin bir havuz şeklindeki alanda ziyaretçiler yüzebilmektedir. Fakat su bazı yerlerde aniden derinleşir, bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Mağaranın derinliği 10-15 metre, genişliği 10-13 metre arasındadır. Antik Yunan Mitlerinde de bu mağara yer bulmuştur. Mite göre Zeus, bir şekilde kızdırdığı kardeşi deniz tanrısı Poseidon’un zulmünden kaçmak için bu mağaraya gizlenmiştir. Bu yüzden mağaranın adı Zeus Mağarası’dır.

Ponionion Antik Kenti

Ponionion Antik Kenti Güzelçamlı ile Davutlar arasındaki yol üzerinde bulunur. Günümüzde de bir yansıması olarak devam eden Olimpiyat Oyunları burada başlamıştır. O yıllarda Ponionion Festivali ya da Panegyris adıyla anılmıştır. Daha sonra bölgedeki karışıklık sonucu oyunlar Efes’te yapılmaya başlanmıştır. 12 İyon Kenti’nin sembolik başkenti olarak kullanılan önemli bir kenttir. Burada o yıllardan kalan bir tapınak bulunur. Tapınak deniz tanrısı Poseidon’a adanmıştır. Milattan önce 8’inci yüzyılda inşa edilmiştir.
Güzelçamlı yakınlarında iseniz; bağlı olduğu il olan Aydın'da Gezilecek Yerler listemizi görmenizi tavsiye deriz.

Mavi Tur

Aydın Güzelçamlı Limanı’ndan kalkan teknelerde bölgedeki doğal güzellikleri keşfetmek için tura çıkabilirsiniz. Tur tekneleri her gün 09.45’te limandan kalkar. İlk durak Dilek Yarımadası Milli Parkı’dır. Buradan sonra bir Yunanistan adası olan Samos’un çevresinden dolaşarak 17.00’da limana geri dönülür. Tur sırasında ziyaretçilere bir öğün yemek de veriliyor. Ayrıca gezi sırasında birçok eğlenceli aktivite de yapılıyor. Bölgenin güzelliklerini keşfetmek için güzel bir alternatif sunuyor. Bunun dışında Güzelçamlı sahili ve Güzelçamlı plajında güzel ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.


Güzelçamlı Nerede? Nasıl Gidilir?

Güzelçamlı Aydın il merkezine 127, ilçe merkezine 23 kilometre mesafede bulunur. Özel araçla gidecek olanlar İzmir- Kuşadası yolunu ya da Aydın- Söke yolunu takip ederek beldeye ulaşabilir. Toplu taşıma ile gidecek olanlar ise İstanbul ve Bursa gibi illerden kalkan ve doğrudan beldeye giden otobüsleri kullanabilir. Kuşadası ilçe merkezinden de sık aralıklarla belde otobüs kalkmaktadır diyerek Güzelçamlı nerede sorusuna da yanıt verdiğimize göre makalemizi burada bitire biliriz.admin / 11.10.2018 / 0 / 8 778

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Didim Yalıköy Tanıtımı

Didim Yalıköy Tanıtımı

Yalıköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Aydın Efeler Tanıtımı

Aydın Efeler Tanıtımı

Efeler , Aydın'ın ilçelerinden biridir. Aydın'ın en büyük ve nüfusu yoğun
Çine'de Gezilecek Yerler

Çine'de Gezilecek Yerler

Çine , Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 38 kilometre mesafede yer
Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar Aydın ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 41 kilometre mesafede
Söke'de Gezilecek Yerler

Söke'de Gezilecek Yerler

Söke, Aydın ilinin batısında, Büyük Menderes Ovasında kurulu ilçe merkezi ve
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın merkezi haricinde bünyesinde 17 tane ilçe barındıran ülkemizin ege
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up