Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’de Gezilecek Yerler


Nazilli gezilecek yerler
Aydın Nazilli ilçesi, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Nazilli gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Ege'nin bu güzel ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Nazilli, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede bulunur. İlçe Denizli - Aydın kara yolu üzerine konumlandığı için ulaşım yönünden avantajlıdır. Aydın'ın gelişmiş ve büyük ilçelerinden biridir. Yeşil bir doğası ve temiz havası ile ünlüdür. Bölgede birçok tarihi yapı da dikkat çeker. Nazilli tarihini kısaca anlatmakta fayda var.

Nazilli Tarihi

Nazilli’de yerleşim çok eski tarihlere uzanır. İlk yerleşim bölgede Likyalılar tarafından kurulmuştur. Kentin adı Mas Tavra olarak geçer. Mas Tavra dönemin önemli ticaret yollarından biri üzerinde yer almıştır. Ticaret yolu Hierapolis ve Efes arasında uzanmaktadır. Bu sayede kentin önemi artmıştır. İlerleyen dönemde Pers Kralı Kyrus, Lidya Kralı Kroisos’u yenerek bölgeyi ele geçirmiştir.


Perslerden sonrada Büyük İskender bölgede hüküm sürmüştür. Nazilli ve çevresi 1390’da Osmanlı sınırlarına dahil edilmiştir. Ankara Savaşı’ndan sonra Timur yerleşimi bölgenin ileri gelenlerine vermiş daha sonra 2. Murat tekrar Osmanlı topraklarına katmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunanistan bu bölgeyi işgal etmiştir. 5 Eylül 1922’de işgalden kurtarılmıştır.

Nazilli'nin adının nereden geldiğine dair birçok rivayet anlatılır. Bir kesim bölgede yaşayan kadınların nazlı olmasından dolayı Nazilli ismini aldığını anlatır. Diğer rivayete göre de Oğuz Türklerinden gelen Nazlı ismindeki aile bölgeye ismini vermiştir.

Makalemizin geri kalan kısmında dilerseniz Nazilli'de gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Koca Camii

Koca Camii, ilçe merkezinde yer alır. Uzun Çarşı’ya yakın konumda bulunan cami, 1886 yılında inşa edilmiştir. İlk yapıldığında üstü açık namazgah olarak kullanılmıştır. İlerleyen yıllarda kubbesi ve minaresi inşa edilse de yaşanan depremde yıkılmıştır. Bölgede yaşayanlar kendi imkanlarıyla camiyi tekrar onarmışlardır. Caminin günümüze ulaşan kubbesi kurşun kaplıdır ve tek minareye sahiptir.

Arpaz Beyler Konağı

Arpaz Beyler Konağı ilçeye bağlı Esen köyünde bulunur. Esen köyünün eski adı Arpaz’dır ve ilçe merkezine 15 kilometre mesafede bulunur. Konak 19’uncu yüzyılda inşa edilmiştir. Osmanlı dönemine ait ve güzel bir mimariye sahip eserlerden biridir. Konak ev bölümü, hamam, kule, erzak depoları ve fırından oluşur. Duvarlarındaki ahşap işçilikleri, nakış ve motifleri dikkat çekicidir. Yapı bugüne aslını koruyarak ulaşmıştır.

Arpaz Kulesi

Arpaz Kulesi, Arpaz Beyler Konağı’nın bir bölümüdür. Koruma, savunma ve gözetleme amaçlı inşa edilmiştir. Kulenin zemin katı zindandır. Katlar arasındaki merdivenler ahşaptan yapılmıştır. Üst kat yaşam alanı şeklinde düzenlenmiştir. Burada oturma yerleri, dolaplar, ocaklar ve hamam bulunur.

Nazilli Uzun Çarşı

Uzun Çarşı denildiği zaman akıllara kilometrelerce uzunlukta sıra sıra dükkanların bulunduğu bir çarşı geliyor değil mi? Nazilli imkanları çevresinde alışveriş anlamında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir çarşıdır. Nazilli'nin köklü yapısına ev sahipliği yapan Uzun Çarşı, ilçesinin sembolleri haline gelmiştir.

Nazilli Uzun Çarşı'nın sıra sıra dükkanları, birbiri arasına geçmiş sokakları arasında bulunan satıcılar oldukça güler yüzlü ve anlayışlıdır. Kıyafet, yöresel ürünler, lokantalar ve hediyelik eşya dükkanlarını sırasıyla gezebilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Nazilli Etnografya Müzesi

Nazilli İstasyon Meydanı'nda gar karşısındaki eski Ankara Palas oteli olarak bilinen yer günümüzde Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Demirci Mehmet Efe tarafından yaptırılan bina restore işlemlerinin ardından müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. "Anayurt Oteli" filminin çekildiği bina olarak bilinen yapı otantik ve orijinal restore işleminin ardından görkemli bir tarihi yapı haline gelmiştir.

Nazilli Etnografya Müzesi içerisinde sergilenen eserler Nazilli halkının sandık ve evlerinden derlenerek düzenlenmiştir.

Dokuzun Hamamı

Aydın'ın Nazilli ilçesinde Altıntaş Mahallesi'nde yer alan Dokuzun Hamamı, mimarisi ve ne zaman yapıldığı hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelebilen tek hamam olarak bilinen yapı, taşınmaz kültür varlıkları arasında yer almaktadır. Türk hamamı olarak planlanan tarihi yapı, Camekan bölümü tamamen yıkık durumda olduğu için net bir bilgi aktarılmamaktadır.

Dereağzı Şelalesi

Nazilli'nin Pınarbaşı Mahallesi'nde atış poligonlarının alt kısmında bulunan Dereağzı Şelalesi, ilkbahar ve yaz aylarında görülmeye değerdir. Nazilli'nin doğal güzelliklerini barındıran şelale vatandaşlar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir.

Nazilli Belediyesi tarafından şelalenin çevresi daha derli toplu bir hal aldığı zaman kesinlikle tatilcilerin uğrak noktası olacaktır. Nazilli'de bulunan gençler yaz aylarında sıcaklar nedeni ile şelalede serinlemeyi tercih etmektedir.

Mastaura Antik Kenti

Mastaura Antik Kenti ilçenin Bozkurt köyünün 1 kilometre çıkışında bulunur. Antik kent farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan küçük bir yerleşimdir. Günümüze tiyatro alanı ve nekropolünden bazı kalıntılar ulaşmıştır.

Nysa Antik Kenti

Aydın'a bağlı Sultanhisar ilçesinde yer alan Nysa Antik Kent'i Nazilli ilçesine 15 dakika uzaklıktadır. Nysa Antik Kent'i, Ege bölgesinin zeytin ağaçları ve doğal güzellikleri arasına kurulmuş önemli ticaret ve ulaşım yolu üzerinde yer almaktadır. Antik kent hakkında detaylı bir bilgi sahibi olabilmeniz için içerisinde gezinirken elinizde ünlü yazar Strabon'un el kitabını almalısınız.


Nysa Antik Kent girişinde bulunan görkemli tiyatrosu yaklaşık 12 bin kişiliktir. Antik kentin tiyatrosunda yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan parçalar Aydın Müzesi'nde sergilenmektedir. Antik kent tiyatrosunun en üst basamağına çıktığınız zaman kentin görkemli mağazasını ayaklarınızın altına almaktasınız.

Nysa Antik Kent'i içerisinde bulunan Tiyatro, Kütüphane, Yaşlılar Meclisi ve Sütunlu Cadde gezi notları arasında kesinlikle görülmesi gerekir şeklinde not alınmalıdır.

Nazilli'de Ne Yenir?


Dereağzı'nın Muhteşem Manzarasında Köy Kahvaltısı

Şehrin gürültüsünden ve stresinden sıkılmadınız mı? Nazilli'de Dereağzı'nda köy kahvaltısı yapabileceğiniz sakin, huzurlu, bol bol yeşilliğin bulunduğu ve organik besinlerin tattırıldığı mekana gitmelisiniz.

Doğa ile iç içe ortamı sayesinde hem huzur depolayacağınız hemde daha önce hiç bu kadar lezzetli bir kahvaltı yapmadığınızı düşüneceksiniz. Servisleri zayıf olmasına rağmen mekanın güzelliği ve ürünlerin lezzetleri yeterli gelecektir.

Yaz Sıcaklarının İmdadı Kar Helvası!

Ege bölgesinin yaz sıcaklarına dayanamadığımız anda yaylalardan özenle toplanmış kar ile serinleyebilirsiniz. Kar helvası, yüksek rakımlı yaylalardan temiz kar toplandıktan sonra her dükkanın kendine özgü tatlı bir şurubu üzerine dökülerek servis edilir.

Adana'da bici bici olarak bilinen bu tatlı, Ege bölgesinde kar helvası olarak bilinmektedir. Nazilli'ye geldiğiniz zaman Kar Helvacısı Ömer Aydın'dan kaşık kaşık helva yemeden dön memelisiniz.

Nazilli Nerede? Nasıl Gidilir?

Nazilli nerede diyecek olursanız, Aydın'ın ilçelerinden biridir. Doğusunda Kuyucak, batısında Sultanhisar ve güneyinde Bozdoğan ilçeleri ile çevrili Nazilli, Aydın il merkezine 45 kilometre mesafede bulunur. İlçe ile Denizli arasında da 81 kilometre mesafe bulunur. Nazilli yerleşimi Denizli - Aydın devlet kara yolu üzerinde bulunduğu için bölgeye kolayca ulaşılabilir.

Nazilli'ye nasıl gidilir? derseniz, farklı alternatif seçenekler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şahsi aracınız, otobüs ve tren ile kolaylıkla ilçeye ulaşabilirsiniz. Nazilli'ye kendi aracınız ile gitmek istiyorsanız Ankara'dan yola çıktığınız Uşak, Afyonkarahisar, Denizli ve Aydın istikametini kullanabilirsiniz. İstanbul tarafından geliyorsanız Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Denizli ve Aydın yol güzergahını tercih edebilirsiniz.

Denizli ve Aydın'dan Nazilli'ye tren veya minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren fiyatları 8 - 10 TL arasında değişirken minibüsler ise 7,5 - 10 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Denizli, Aydın, İzmir vb. çevre illerden otobüs ile gelmek istiyorsanız ortalama ücret 13 TL ile 25 TL arasında değişmektedir.admin / 24.09.2018 / 0 / 23 346

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Germencik'te Gezilecek Yerler

Germencik'te Gezilecek Yerler

1950’li yılların başında çevre köylerden gelen kişilerle nüfusu artan şehir,
Didim Yalıköy Tanıtımı

Didim Yalıköy Tanıtımı

Yalıköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Aydın Efeler Tanıtımı

Aydın Efeler Tanıtımı

Efeler , Aydın'ın ilçelerinden biridir. Aydın'ın en büyük ve nüfusu yoğun
Çine'de Gezilecek Yerler

Çine'de Gezilecek Yerler

Çine , Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 38 kilometre mesafede yer
Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı beldelerden biridir. İl merkezine
Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar Aydın ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 41 kilometre mesafede
Söke'de Gezilecek Yerler

Söke'de Gezilecek Yerler

Söke, Aydın ilinin batısında, Büyük Menderes Ovasında kurulu ilçe merkezi ve
Alinda Antik Kenti

Alinda Antik Kenti

Alinda, Aydın'ın güneyinde, Karpuzlu ilçesinin sınırları içindeki antik
Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti

Karia bölgesi kentlerinden olan yerleşme, Çine'nin 12 km batısında, Doğanyurt
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up