Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Muğla'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Muğla'nın meşhur yemekleri, Muğla yöresel yemekleri, Muğla kahvaltı yerleri ve Muğla kahvaltı mekanları hakkında güncel bilgiler veriyoruz.

muğlada ne yenir
Muğla'nın meşhur yemekleri, farklı otlarla lezzetli etlerin bir araya getirildiği yemeklerdir. Muğla, diğer birçok Ege kentinin aksine, et ile yapılan yemeklerde de iddialıdır. Ege mutfağı kadar hafif zeytinyağlıları ile Muğla, sahilinin güzelliği kadar yemeklerinin lezizliği ile de turistleri kendine çekmektedir. Sahip olduğu zengin bitki örtüsünün yemeklerini de etkilemesinin sonucunda, yemekler içerisinde bölgede yetişen sebze ve otları bulmak mümkündür. Şehrin büyük bölümünü oluşturan Yörüklerin de yemek kültürünü etkilemesinin bir sonucu olarak Muğla yemeklerinde et kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca bir sahil kenti olan Muğla, balığıyla da meşhurdur. Zengin menüsündeki balık yemekleri faklı şekillerde yapılarak klasik kızartma veya buğulama yemeklerinin önüne geçmiştir.

Muğla’da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler


Zengin bitki örtüsünün etkisini gösterdiği Muğla’da, tadı damakta kalan et yemeklerine de rastlamak mümkündür. Sebze ve yabanıl bitkiler, Muğla'nın yöresel yemekleri içinde önemli yer tutar. Bunun yanında kışlık sebze kurutma, pekmez, reçel, tarhana gibi uzun vadede yenmesi planlanan besinler de bölge Yörükleri tarafından yapılır.

  • Sündürme

Hafif ve lezzetli bir yemek olmasıyla bilinen sündürme, turp otu, sarımsak ve nar ekşisi kullanılarak yapılır. Özellikle Fethiye bölgesinde yaygın olan yemek hem göze hem damak tadına hitap etmektedir. Soğanlarla birlikte turp otları kavrulur ve soğumaya bırakılır. İçerisine taze sarımsak da karıştırılarak su ilave edilir ve karışım kaynamaya bırakılır. Uzun süre kanamamalı ve otlar diriliğini kaybetmemelidir. Soğuduktan sonra servis edilir.

  • Milas Çaykaması

Muğla Milas bölgesinde oldukça yaygın olarak yapılan yemek, pırasa, dereotu gibi yeşillikler içerir. Zeytinyağı kullanılarak odun ateşinde pişirilmesi ile bilinen farklı bir lezzettir. Şerbeti dökülmemiş künefe kıvamında olması hedeflenen yemek için en önemli püf nokta mısır unudur. Mısır unu ile buğday ununun karıştırılmasıyla yapılan mayasız hamur, çökelek, dereotu ve pırasa ile karıştırılarak yassı bir tepside pişirilir. Tepsi dibine sürülen zeytinyağı sayesinde, tadına baktığınızda zeytin kokusunu hissedersiniz. Odun ateşinde ağır ağır piştiğinden, pişirme süresi uzundur. Yanında köy yoğurdu ile servis edilir.

  • Börülce Ekşilemesi

Zahmetsiz ve lezzetli bir yemek olarak karşımıza çıkan börülce ekşilemesi, Muğla yemek isimleri arasında akla ilk gelenlerdendir. Börülce ekşilemesi için ayıklanmış ve üç parçaya bölünmüş börülceler tuzlu suda haşlanır. Başka bir kapta kabuğu soyulmuş domatesler ve yeşilbiber ince ince doğranır. Suda iyice haşlanan börülceler süzülüp sudan çıkarılır. Zeytinyağı ile kavrulan dövülmüş sarımsak ve biber, sarımsakların kokusu çıkmadan un ile kavuşturulur. Biraz kavrulduktan sonra domates eklenir. Ortaya çıkan sosun bir kısmı kenara ayrılarak, tavanın içinde kalan kısmına börülceler ilave edilir. Suyunu çektikten sonra kenara ayrılan sos ve limonla servis edilir. Ekşili bir lezzet olmasıyla bilinen börülce ekşilemesi, hem sıcak hem soğuk servis edilebilmesi ile bilinir.

  • Ahtapotlu Pilav

Muğla'nın deniz mahsulleri açısından zenginliğini gözler önüne seren lezzetli tarif Ahtapotlu Pilav, özellikle tatil mekanlarının çoğunlukta olduğu Datça bölgesinde yapılır. Yörenin çoğu yemeği gibi zeytinyağı kullanılarak yapılan bu yemek için sarımsak, domates, arpacık soğan gibi sebzeler, pirinç, baharat ve ahtapot gereklidir. Öncelikle haşlanan ahtapotlar süzülür ve soğumaya bırakılır. Başka bir tavada zeytinyağı ile soğanlar kızartılır ve üzerine sarımsak ile domates eklenir. Biraz uzun süre kavrulduktan sonra üzerine pirinç ve ahtapot eklenir. Haşlandıktan sonra doğranan ahtapotun vantuzları çıkarılmamalıdır. Tavada domateslerle birlikte kavrulduktan sonra karışımın üzerine su eklenerek pişmeye bırakılır. Sıcak servis edilen bu yemek, mevsim salatası eşliğinde tüketilir.

  • Muğla Çökertme Kebabı

Patates, dana eti ve yoğurdun birleşimi ile oluşan bu lezzet, Muğla'nın meşhur yemekleri nelerdir, diye sorulduğunda akla ilk gelenlerden. Bu yemek için dana bonfile etin kullanılması gereklidir. Etler parmak şeklinde ince dilim doğranır. Maden suyu, zeytinyağı, süt, karabiber, kimyon ve istenen baharatlarla 6 saat marine edilir. ince dilim doğranmış veya isteğe göre rendelenmiş patatesler altın sarısı rengi alıncaya kadar kızartılır. Etler marine olduktan sonra ızgarada pişirilir. Servis tabağının altına patatesler dizilir ve üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Üzerine ızgarada pişmiş etler eklenir. İsteğe göre üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilebilir.

  • Bodrum Mantısı

Bu mantı, normal mantıdan biraz farklıdır. İkiye katlanarak verilen şekli ve haşlamak yerine tavada kızartılarak yapılması, Bodrum mantısını bildiğimiz mantıdan ayırır. Mayasız hamurdan yapılan mantı, içerisinde kıyma, tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak eklenebilecek baharatları barındırır. Su, yumurta, tuz ve undan oluşan hamur açılarak karelere ayrılır ve içine kıyma ile hazırlanan iç harç eklenir. Kapanan mantılar kızgın yağda pişirilip üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirilir. Üzerine kavrulmuş salça ve isteğe göre pul biber kavrularak eklenir. Böylece Borum Mantısı servise hazır olur.

  • Kaya Koruğu Salatası

Bir çeşit turşu şeklinde yapılan bu salata, Muğla soğuk mezeleri arasında yerini alır. Yaklaşık 500 gram kaya koruğunun taze yaprakları ayıklanarak bir kavanoza konur. Üzerine soyulmuş sarımsak, limon tuzu ve iri tuz eklenip kavanozun ağzına kadar sirke ile doldurulur. 1 hafta beklemesi gereken meze, bir hafta sonunda, kaya korukları sararınca açılır. Üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan servis edilebileceği gibi, içine salatalık ve biber doğranarak da yenebilir. Genellikle balık yemekleri ile servis edilen bir mezedir.

  • Sulu Muğla Kebabı

Muğla'nın içresinde hayvansal yağ barındıran nadir yemeklerindendir. Dana eti ve iç yağ ile yapılan yemek, uzun ve zahmetli pişirme süreci ile bilinir. Uzun süre fırında kalacak tepsinin altına iç yağlar büyükçe kesilip yerleştirilir. Onun üzerine yine büyük parçalar halinde dana eti ve üzerine tekrar iç yağı yerleştirilir. Dana etinin iki iç yağ sırası arasında kalmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde fırına verilen etler, kızarana kadar 1-1,5 saat pişirilir. İyice kızarması lezzeti açısından önemlidir. Kızaran etler fırından çıkarılır ve üzerlerine su dökülüp tekrar fırına verilir. Bu şekilde yaklaşık 6 saat bu şekilde pişirilen etlerin, kent restoranlarında servisi sabaha karşı 5.00’da başlayıp yine sabah 11.00’da biter.

  • Milas Köfte

Normal köftelerden farklı olarak içerisinde nohut ve limon suyu barındıran Milas köfte, Muğla düğün yemekleriarasında yerini almaktadır. Düğün ve eğlencelerde sıkça yapılan zahmetli yemek, yapılış şekli ile Muğla yöresiyle özdeşmiştir. İçerisine rendelenmiş soğan, karabiber, tuz ve un olan köfte, şekli verildikten una bulanarak kızgın yağa atılır. Yağdan çıkarıldıktan sonra derin bir tencerede haşlanmış nohut, limon suyu, salça ve margarin ile kavrulur. Üzerine çıkarak kadar su eklenen yemek, piştikten sonra yoğurtla servis edilir. Servis sırasında, isteğe göre üzerine maydanoz konabilir.
Eğer Muğla seyahati planlıyorsanız;
Muğla’da Gezilecek Yerler
Bodrum’da Gezilecek Yerler
Bodrum’da Ne Yenir? İsimli konularımızı da mutlaka okuyunuz.

Muğla'nın En İyi Restoranları

Topraklarının bir kısmı Ege’de, bir kısmı Akdeniz’de bulunan Muğla, her iki bölgenin de yemek kültürünü almıştır. Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Milas, Marmaris gibi tatil yörelerinin tamamını sınırları içerisinde bulunduran şehir, turizminin gelişmesine bağlı olarak restoranları ile de nam salmıştır. Muğla restoran tavsiyeleri dendiğinde hangisinden başlayacağımızı bilemiyoruz. Fakat turizm kenti Muğla, ününe yakışır bir şekilde mükemmel restoranlara sahip.

Ahtapotçu Mehmet Usta: küçük ve salaş dükkanları seviyorsanız Mehmet Usta tam size göre! Bu küçük restoranda oldukça lezzetli ahtapot kızartmaları yapılırken birçok meze çeşidini de bulmak mümkün. Köpoğlu, acılı pazı ve Ermeni şakşukası ile ün yapmış bu mekan, sakinliği sevenlere doyumsuz bir yemek keyfi sunuyor.


Mangalcım Restoran: Muğla’da et yemekleri yenecek en güzel yerlerden biri olan Mangalcım Restoran, Muğla Menteşe restoranları arasında yer alıyor. Bir kez gelenin bir daha vazgeçemediği restoranın menüsünde sadece eti değil, her çeşit mezeyi de bulmak mümkün.

Rahat Restoran: Muhteşem mezeleri ile ünlü mekan, Muğla meyhane önerileri arasında da yer alıyor. Balık çeşitleri ve alkollü içkileri ile yerli ve yabancı turistin akın ettiği mekan, soğuk mezelerinin yemekleri ile uyumunu gözler önüne seriyor. Menüsünde balık çeşitlerinden sulu yemeklere ve en iyi alkollü içeceklere kadar geniş bir kartea bulunuyor. Misafirlerine hoş bir akşam yemeği vaat eden mekanda, genellikle nostaljik melodiler arasından seçilen şarkıların tadını çıkarabilirsiniz.

Sardunya Restoran: Hem restoran hem de küçük bir otel olan aile işletmesi Sardunya, bungalovları, deniz kenarı manzarası ve harika yemekleri ile meşhur. Menüsünün en sevilenleri kalamar, çipura gibi balık ürünleri olan işletme, müşterilerine sade ve şık bir akşam yemeği sunuyor.

Hilmi Balık Restoranı: Fethiye Balık Pazarı’nda yer alan Hilmi Balık, orijinal balık tarifleri ile meşhurdur. Bazı akşamlar canlı müzik programı ile hem damaklara hem kulaklara ziyafet veren mekan, bu özelliğiyle turistlerin vazgeçilmezi olmuştur. Özellikle karides yahnisi büyük ilgi gören restoran, Muğla'nın en iyi balık restoranı olarak bilinir.

Memedof Restoran: Kartpostal görünümlü manzarası ve her zaman dolu masaları ile Memedof, size şık bir restoranın nasıl olması gerektiğini hatırlatacak. Muğla’da köfte nerede yenir, sorusunun da cevabı olan mekan, mezeleri ve köfteleri ile ünlenmiş durumdadır.

Muğla'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

‘Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ dizesinden yola çıkarak, Muğla yöresine yaptığınız gezide görebileceğiniz en güzel kahvaltı mekanlarını sizler için sıralamak isteriz. Birbirinden şık ve doğal manzaralı Muğla kahvaltı yerleri listemizde, gerçek bir tatilde olduğunuzu hissedeceksiniz.

Müco Kahvaltı: Muğla Müco Kahvaltı ile güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Özellikle gözlemeleri ile iştah kabartan mekan, kahvaltı menülerinin zenginliği konusunda seviye atlamış durumda. Muğla’ya özgü reçel çeşitlerini de menülerine ekleyen işletme, Muğla kahvaltı tavsiyeleri arasına bir numaradan giriyor.

Adapark Ula Restoran: Restoran, özellikle kahvaltısı ile Muğla Ula kahvaltı yerleri arasında ün yapmış durumdadır. Zengin menüsü ve kusursuz hizmeti ile kahvaltının tüm güne yayılmasını isteyeceksiniz.


Muğla Mahiroğlu Restoran: Özellikle mekan güzelliği açısından Muğla kahvaltıcı tavsiyesi olarak verilen işletmenin özelliği, kahvaltınızı çimlere basarak yapabiliyor olmanız. Tertemiz ve bakımlı bahçesi ile gelen güzel kahvaltısı, çimlere basıp stres atmanızı sağlayacak.

Nazar Cafe: Özellikle hamur işleri ve açık büfe kahvaltısı ile meşhur olan işletme, müşterilerine şık bir ortamda kahvaltı vaat ediyor. Muğla Merkez serpme kahvaltı mekanları arasında adından söz ettiren Nazar Cafe, kısa sürede oldukça fazla insan tarafından ziyaret edilmiş ve merkeze gelen turistlerin akınına uğramıştır.

Çilek Restoran: Butik kahvaltı severlerin uğrak noktası olan ve Muğla kahvaltı mekanları listesinin de başlarında bulunan işletme, misafirlerine her şeyin ev yapımı olduğuna emin olma fırsatı veriyor. Bu küçük mekanda sakin bir açık büfe kahvaltı yapabilir veya menüdeki kahvaltı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.admin / 02.06.2019 / 0 / 12 218

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi

Orduda ne yenir içerikli bu makalemizde; Ordu yemekleri hakkında bilgi
Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi

Mardinde ne yenir içerikli bu makalemizde; Mardin yemekleri hakkında bilgi
Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En

Malatyada ne yenir içerikli bu makalemizde; Malatya yemekleri hakkında bilgi
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Afyon'da Ne Yenir? (Afyon'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Afyon'da Ne Yenir? (Afyon'daki En İyi

Afyon'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Afyon yemekleri, Afyon kahvaltı
Erzurum'da Ne Yenir? (Erzurum'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Erzurum'da Ne Yenir? (Erzurum'daki En

Erzurum'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Erzurum'un meşhur yemekleri,
Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi

Sivas'ın meşhur yemekleri oldukça fazla sayıdadır. Üstelik bu yemekler, nereye
Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi

Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up