Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Bodrum'da Ne Yenir? (Bodrum'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Bodrum'da Ne Yenir? (Bodrum'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


bodrumda ne yenir
Bodrum’un meşhur yemekleri, ziyarete giden herkesin ilgi odağı haline gelmektedir. Dünyanın dört bir yanından turistlerin gelmekte olduğu bu Ege ilçesinde, turistik mekanlar kadar leziz yemekler de göze çarpmaktadır. Birçok kültürü içerisinde barındırmakta olan, Türkiye'nin turist odağı Bodrum şehrinde, çeşitli lezzetler yer almakta ve giden herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Akdeniz ikliminin etkisinde gelişmiş olan Bodrum mutfağının enfes dokusu, doğal güzellikleri kadar dikkat çekmektedir.

Bodrum’da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler

Bodrum mutfağının yöresel yemekleri dikkate alındığında, genel ağırlığın deniz mahsulleri üzerinden ilerlediği görülmektedir. Özellikle Kızıldeniz ile Akdeniz arasındaki bağlantı yolu üzerinde olan Bodrum sahilleri, Türkiye’de mevcut olan balıkların daha da üzerinde balık çeşidine sahiptir. Bodrum kıyılarındaki balık çeşitliliği, bodrum mutfağındaki farklı dokuların oluşması yönünde büyük bir etken olmaktadır. Akdeniz iklimiyle çevrelenmiş olan Bodrum mutfağı, Akdeniz’in hafif yemeklerine de bolca yer açmıştır. Bodrum’da ne yenir? İşte en iyi listemiz:

 • Kabak Çiçeği dolması:

Bir sahil kasabası olarak varlığını sürdüren Bodrum, Akdeniz İkliminin de getirisiyle oldukça geniş bitki çeşitliliğini, bünyesinde barındırmaktadır. Akdeniz iklimindeki bütün şehirlerin ortak yemeği sayılabilen kabak çiçeği dolması, baharın gelmesiyle ortaya çıkan kabak çiçeklerinden yapılan enfes bir dolma çeşididir. Ege ve Akdeniz kıyılarının vazgeçilmezi niteliğinde olan kabak çiçeği dolması, tadına bakan herkesi kendisine hayran bırakacaktır.

 • Bodrum Çökertme kebabı:

Türkiye'nin her yerinde farklı versiyonlarıyla karşımıza çıkan çökertme, kızarmış patates yatağında hazırlanmış bir kebap çeşididir. Hafif bir ana yemek niteliğinde olan Bodrum Çökertmesi, dana bonfile etlerin ince ince kesilerek kızartılması usulüyle yapılmaktadır. Bolca yoğurtla ikram edilen Bodrum Çökertmesinin üzerine, özel olarak hazırlanan tereyağlı sos ilave edilmektedir.

 • Deniz Börülcesi:

Bodrum’un sahip olduğu doğal koşullar ve güzel Akdeniz iklimi gereği, birçok yerde kendiliğinden yetişmekte olan otlar bulunmaktadır. Bodrum mutfağını süsleyen bu otlar, pek çok çeşitte salataların ortaya çıkmasına sebep olarak, Bodrum mutfağının geleneksel yemekleri arasında yerlerini almışlardır. Zeytinyağı, limon ve sarımsakla harmanlanarak hazırlanmış olan deniz börülcesi, özellikle yaz aylarında tercih edilen enfes bir salatadır.

 • Turp Otu Salatası:

Deniz börülcesi gibi fazlaca tüketilen turp otu salatası, Bodrum mutfağında bolca yer alan bir salata çeşididir. Bodrum’un yöresel yemekleri arasında yerini alan turp otu salatası; limon zeytinyağı ve tuzla harmanlanarak hazırlanmakta, hafifliği ve ağızda bıraktığı lezzetiyle, Bodrum sofralarının vazgeçilmezleri arasında sayılmaktadır.

 • Keşkek:

Anadolu'nun her köşesinde farklı bir yorumla sofralarda yer alan keşkek, Bodrum mutfağının vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Özellikle düğün gibi önemli günlerde hazırlanan keşkek, Bodrum mutfağında tavuklu olarak hazırlanmaktadır.

 • Zeytinyağlı Bamya:

Akdeniz İklimi denildiği zaman, zeytinyağlı yemeklerin yokluğundan bahsetmek imkansız sayılmaktadır. Bodrum mutfağının meşhur yemeklerinin başında zeytinyağlı bamya yemeği yer almaktadır. Hafif ve sağlıklı yemek çeşitleri arasında yer alan zeytinyağlı bamya, limon eşliğinde soğuk olarak ikram edilmektedir.

 • Acıot (Sarmaşık) Kavurması:

Taze acıot yapraklarının soğanla kavrulmasının ardından, çökelek ve yumurtayla birleştirilmesi sonucu oluşan enfes bir meze ve kahvaltılık türüdür.
Eğer Bodrum'da güzel vakit geçirmek istiyorsanız; Bodrum'da Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Bodrum’un En İyi Restoranları

Türkiye'nin en meşhur turistik yerlerinden bir tanesi olan Bodrum’da, her zevke hitap edecek restoran çeşitleri mevcuttur. Bodrumun yöresel yemeklerinin tadılabileceği restoran seçeneklerinin bulunduğu gibi, Akdeniz’in enfes balıklarının sunulduğu çeşitli restoranlar da mevcuttur. Turistik yönleriyle dikkatleri üzerine çeken bir şehir olarak, Bodrum restoran tavsiyelerihakkında bir sınırlama getirmek oldukça zordur. Birçok zevke hitap eden, her türlü damak tadına uyum sağlayan restoran çeşitleri, Bodrum sınırları içerisinde mevcuttur.
 • Limon Gümüş Cafe: Doğanın içerisinde yer alan konumuyla, kusursuz deniz manzarası karşısında, keyifli akşam yemeklerinin yenilebileceği mekanlardan bir tanesidir. Minik ahşap sandalyeleri ve doğal dekorasyonuyla, müşterilerinin içini huzurla dolduracak bir havaya sahiptir. Özellikle gün batımına denk getirilen akşam yemekleri, bu kafenin eşsiz manzarasıyla harikulade bir hale bürünecektir.
 • Arka Pizzeria: Tatile çıkılan süre zarfında, yenilen yemeklere çok fazla dikkat etmek mümkün olmayabilir. Bu pizzacıdaki menüler de, tatildeki yemek kaçamaklarının haklı bir sebebi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Pepperoni pizzası ve taş duvarlardan meydana gelen dekorasyonuyla, tatil boyu uğranmak istenen mekanlardan birisi sayılabilir. Yemeklerinin lezzetinin yanı sıra, fiyatları bakımından da oldukça makul bir restorandır.
 • Ox Wine & Burger Bar: Bodrum yürüyüş yolunun hemen yanında bulunan bu mekan, toprak tonlarındaki dekorasyonu ve kumsala olan kıyısıyla, huzur verici ortamların arasına girmektedir. Ox burger, taptaze ekmeği ve mükemmel şekilde pişmiş olan etleriyle müşterilerinin favori restoranları arasına girmeyi başarmıştır.
 • Soğan Sarımsak: Gümüşlük’te, plajın tam ortasına kurulmuş, farklı konseptteki bir restorandır. Masalar kumların üzerine dizildiği için, yemek esnasında kumların üzerine basılmaktadır. Bodrum yöresel yemekleri içerisinden, soğan böreği ve humuslu mezeleriyle meşhur olan restoran, gün batımı esnasında bambaşka bir dokuya sahip olmaktadır.
 • Mimoza: Bodrumun en iyi balık restoranları arasında yerini almış olan Mimoza Restoran, deniz kenarında yer alan konumu ve Akdeniz evlerini anımsatan beyaz sandalyeleriyle, müşterilerine her açıdan mükemmel bir sunum hazırlamaktadır. Aydınlatmasını, ağaçların üzerinde yer alan ışıklarla sağlayan restorana, bambaşka bir doku hakim olmaktadır. Tereyağlı karides, midye dolma ve Akdeniz’in vazgeçilmez balıklarının tadına bakılacak, kaliteli ve şık bir restorandır.
 • Kısmet Restoran: Bodrum’da yer alan en iyi esnaf lokantalarından bir tanesi sayılabilir. Lezzetli yemekleri ve birbirinden güzel çeşitleriyle, giden herkesi hayran bırakacak niteliktedir. Özellikle tandır ve şevketi bostan yemeklerinin tadına bakılacak en iyi yer denebilir. Çalışanlarının samimiyeti ve mekanın huzur verici dokusu, müşterilerinin memnun şekilde ayrılmasını sağlamaktadır.
 • Memedof: Özellikle balık pastırması ve lakerdasıyla meşhur olan bu restoran, dünyanın her yerinden lezzetleri, menüsüne dahil etmiştir. Denizin hemen kenarında konumlanması sebebiyle, akşam yemeğini gün batımına karşın yemek mümkündür.
 • Sünger Pizza:Bodrum merkezde konumlanmış olan, oldukça şık bir mekandır. Geniş pizza seçenekleri ve ahşap dokulu dekorasyonuyla, müşterilerinin beğenisini toplamaktadır. En iyi spesiyalleri arasında, sünger pizza ve yeşil acı biberli sebzeli pizza yer almaktadır.
 • Marina Yacht Club Roof Marine: İtalyan yemekleriyle nam salmış bir restorandır. Limanın hemen kıyısında konumlanmış olan bu restoranın en meşhur yemeği, Porcini Mantarlı Fettucine’dir. Özellikle şık bir akşam yemeği için tercih edilmesi gereken adreslerin başında gelmektedir.

Bodrum'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Türkiye’deki turistik şehirlerin başında yer alan Bodrum, eşsiz lezzetleri ve Akdeniz ikliminin sarmaladığı mutfağıyla, giden herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Akşam yemeğinin en iyi şekilde geçmesini sağlayacak restoranlardan sonra, bodrumun meşhur kahvaltılarının tadılacağı, kahvaltıcılara da değinmek gerekir. Bu kadar çok güzelliği içerisinde barındıran bir şehir olan Bodrum kahvaltı yerleriarasında seçim yapmak, biraz zorlayıcı olacaktır.
 • Havva Ana’nın Kahvaltı Evi: Yalıkavak’ın Gökçebel köyünde yer alan herhangi bir köy evinin içerisinde hizmet vermekte olan, tamamen doğal bir kahvaltı mekanı. Yerel köylülerden olan Havva Ana, kahvaltı hizmetini kendisi yapmakta ve her şeyi doğal şekliyle sunmaktadır. Yüksek kalitede restoran havasına sahip olmasa da, ikram edilen her şeyin yüzde 100 doğal olarak, Havva Ana’nın eliyle hazırlanmış olması, insanların buraya akın akın gitmesine sebep olmaktadır. Bodrum kahvaltı mekanları listesinin başında yer alabilecek olan bu mekanda, meşhur Bodrum kahvaltısının ücreti 20 TL gibi cüz’i bir miktardır. Havva Ana’nın Kahvaltı Evi’nde, hiçbir şehir ortamında bulunmayacak kadar doğal ve taze ürünlerle, güzel bir kahvaltı sefası yapmak mümkündür.
 • Kır Sofrası: Bodrum Merkeze 17 kilometre uzaklıkta olan, Çamlık köyündeki yeşilliklerle dolu bir bahçe içerisine kurulmuş, şehir hayatının yoğunluğundan saklı kalmayı başaran bir restorandır. Bodrum’un en fazla tercih edilen ilk üç kahvaltıcısının arasına giren bu restoranda, hafta sonları açık büfe kahvaltı ikram edilmektedir. Çiftlik hayvanlarının ve yeşilliklerin ortasına yerleştirilmiş çardaklarda sunulan kahvaltı ve akşam yemeği hizmeti, insanların doğal güzellikler içerisinde kahvaltı sefası sürmelerini sağlamaktadır.
 • Asmalı Çardak: Yalıkavak Pazar yerinden, yukarı Sandırma köyüne doğru giden istikametin hemen sağ tarafında yer almakta olan, doğal güzelliklerle dolu bir kahvaltı mekanıdır. Yemyeşil mandalina bahçelerinin içerisine kurulmuş olan ve bir köy eviyle de hizmetini devam ettiren Asmalı Çardak, Bodrum’un en meşhur kahvaltı mekanlarından bir tanesidir. Mandalina bahçelerinin içerisinde oturarak kahvaltı yapma imkânı olduğu gibi, köy evinin içerisinde soba başında da kahvaltı yapmak mümkündür.
 • Balkon Bitez Cafe & Restaurant: Bitez’in göz alıcı manzarasını ve denizini, yeşilliklerin içerisinden seyretme imkanı bulunan giden kişilerin, kendilerini evlerinde gibi hissedecekleri, samimi bir ortamdır. Yaz – kış hizmet vermekte olan bu restoranda, serpme köy kahvaltısı, brunch ve akşam yemeği hizmetleri verilmektedir.
 • Nar Çiçeği Kahvaltı Evi: Yemyeşil mandalina bahçelerinin içerisinde hizmet vermekte olan bu mekan, kişilerin karnının yanında ruhunun da doymasını sağlayacak doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle ailelerin tercih edebileceği Nar Çiçeği Kahvaltı Evi, geniş mandalina bahçeleriyle çocukların oldukça rahat edeceği bir ortam oluşturmaktadır. Serpme kahvaltı olarak hizmet vermekte olan mekanda yer alan tüm ürünler, yüzde 100 doğal ve el yapımıdır. Bu mekanı diğerlerinden ayıran bir diğer özelliği de, formülünün sadece kendilerinde saklı olduğu ve başka hiçbir yerde bulunamayacak olan 4 çeşit reçelinin var oluşudur. Özellikle limon, karpuz kabuğu ve mandalina reçelleri konusunda oldukça iddialılardır.
 • Parpali: Kuzey ile Güneyin birleşimi olarak düzenlenmiş olan bu mekanın ismi, Lazca yeşillik manasına gelmektedir. Karadeniz’in yeşilliği ve Bodrum’un göz alıcı denizinin birleşimiyle oluşturulmuş olan bu mekanda ikram edilen her şey, sahiplerinin kendi yetiştirdikleri ürünlerden oluşmaktadır. Yüzde 100 doğal olarak yetiştirilen bu ürünler arasında, doğal zeytinler ve bu zeytinlerden el edilmiş zeytinyağları dikkat çekmektedir.
 • Rüzgarlı Bahçe: 2 Çocuklu bir aile tarafından işletilmekte olan, yeşilliklerin içerisinde konumlanmış bir kahvaltı evidir. Serin rüzgarların kahvaltıya eşlik ettiği bu bahçede, çocukların dilediğince eğlenebileceği yeşillik alanlar mevcuttur. Ördekler, tavuklar ve horozların serbest şekilde dolaştığı bu mekanda, çocukların rahat etmesi ve gönüllerince eğlenebilmesi açısından her detay düşünülmüştür.
 • Toprak Ana Kahvaltı Evi: Bodrum’un kahvaltı mekanları arasında, en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Gündoğan sahilinin üst kısmında yer alan Toprak Ana Kahvaltı Evi, Gündoğan pazarı ve Migros’a 5 dakikalık mesafededir. Kişilerin kendisini doğal ev ortamında kahvaltı yapıyormuş gibi hissetmesini sağlayan, doğal ve sessiz bir mekandır. İşletme sahiplerinin adeta ev sahibi havasıyla hizmette bulunduğu bu mekanda, her şey yüzde 100 doğal olarak servis edilmektedir. Çeşitli meyve ağaçlarının ortasındaki bahçesinde sunulmakta olan yöresel Bodrum kahvaltısında, tamamı el yapımı reçeller ikram edilmektedir.
 • Zıp Zıp Kahvaltı & Restoran: 1932 yılında kahvehane olarak açılmış olan bu restoran, işleten aileye dedeleri tarafından miras kalmıştır. Eski Bodrum yolunun önünden geçmesi sebebiyle oldukça yoğun bir tempoya sahip olan restoran, Bodrum yolunun kaldırılması üzerine bir süre kapalı kaldıktan sonra, Zıp Zıp Dede tarafından yağhane olarak açılmış olan bu mekan, günümüzde kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği hizmeti sunmaktadır. Doğal ve lezzetli kahvaltılarının yanında, meşhur olan bir diğer ürünü ise tenekede tavuktur. Kahvaltı için giden herkesin denemeden dönmemesi gereken bir lezzettir.admin / 13.05.2019 / 0 / 2 599

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi

Muğla'nın meşhur yemekleri, farklı otlarla lezzetli etlerin bir araya
Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki

Balıkesir’in meşhur yemekleri dendiğinde Balıkesir topraklarının bir kısmının
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Konya’da Ne Yenir? (Konya'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Konya’da Ne Yenir? (Konya'daki En İyi

Konya'nın meşhur yemekleri ve tatları denenmeden Konya’dan dönülmemesi tavsiye
Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi

Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı
Gaziantep'te Ne Yenir? (Gaziantep’teki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Gaziantep'te Ne Yenir? (Gaziantep’teki

Gaziantep’in meşhur yemekleri arasında bulunan çok özel tatlar lezzetleri ile
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up