Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Hatayda ne yenir
Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı olarak araştırdığı bir konu başlığı olmakla beraber, Hatay sadece yemekleri için bile gidilmesi gereken önemli bir şehir olarak göze çarpmaktadır. Konum olarak taşıdığı özellikleri Hatay mutfağının birçok farklı kültürden etkilendiğini ortaya koysa da geçen süre Hatay yemek kültürünün Hatay'ın kendine özgü detaylar içerdiğini de göz önüne sermektedir. Yazımızın devamında ise Hatayda ne yenir? birlikte öğrenelim.

Hatay’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Mutfağıyla isim yapmış şehirlerin varlığı açısından Hatay oldukça önemli bir konuma sahip olmakla beraber Hatay lezzetlerinin Türkiye genelinde bilinilirliklerinin oldukça fazla olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hatta sadece Hatay merkezi ya da Antakya da değil; her ilçesinde ayrı bir lezzet serüveni yaşanan Hatay yöresel lezzetlerin de her anlamda yaşandığı oldukça önemli bir konuma bulunuyor. Hatay'ın yöresel yemekleri ve Hatay'a gidildiğinde yenmeden dönülmemesi gereken muhteşem lezzetlerden bir seçim yapmak gerekirse ortaya aşağıdaki gibi bir liste çıkıyor.

  • Hatay Dürümü (Hatay Döneri)

Ünü Hatay’dan tüm Türkiye’ye yayılmış olan ve her ilde onlarca Hatay dürüm dönercisi açılmasına neden olan Hatay döneri kendine has kızartılmış ekmeği ve özel formül domates sosuyla birlikte Hatay lezzetleri arasında oldukça hızlı ön plana çıkan bir yöresel lezzet olmakla beraber Hatay dönerini Hatay’da yiyenlerin başka şehirde bir daha döner yiyemeyecekleri de nesilden nesile anlatılan bir efsane olarak dikkat çekmektedir.

  • Hatay Tepsi Kebabı

Yöresel Hatay lezzetleri içerisinde kolaylıkla başı çekebilecek bir lezzet olarak değerlendirilen Hatay tepsi kebabı Hatay’da odun fırınlarında pişen ve özellikle altındaki soğanlı harçla dikkat çeken çok önemli bir Hatay tadıdır.

  • Künefe

Hatay'ın sadece Türkiye’ye değil dünyaya sunduğu en önemli imzalarından biri olarak gösterilen künefe her detayıyla muhteşem bir lezzet olarak ön plana çıkıyor.

  • Belen Tava

Yöresel Hatay yemekleri arasında oldukça ön plana çıkan bir lezzet olan Belen Tava özel sos ve baharatlarla harmanlanmış et kavurmasının güveç kabına benzer bir kap içerisinde fırında pişirilmesiyle oluşan ve ekmek bandırılma zevkinin sonuna kadar yaşandığı çok özel bir lezzettir. Özellikle Hatay Belen’de çok sık yapıldığı için bu yörenin adıyla isimlendirilmektedir.

  • Humus Paçası

Tereyağı ile erişilen humusun fırından yeni çıkmış ekmeklerin üzerine dökülmesiyle oluşan ve kıvamı çorbaya benzeyen özel bir Hatay lezzeti olan humus paçası, özellikle İskenderun’da bolca yenen bir lezzet olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda Hatay’da sabah kahvaltısı yerine yenilen humusa da oldukça sık rastlanırken “beton” denilen bu lezzetin Hataylıları gün boyu tok tuttuğu inancı da oldukça sık dile getirilmektedir. İskenderun’da ne yenir sorusunun başlıca cevabıdır.

  • Kaytaz Böreği

Fındık lahmacunu andıran görüntüsü yanında lezzet olarak fındık lahmacundan oldukça ayrılan “kaytaz böreği”, en ünlü Hatay hamur işlerinden birini oluşturmaktadır. Günün her öğününde ve her saati yenebilen kaytaz böreği servislerindeki detaylarla da oldukça dikkat çekmektedir.

  • Fellah Köftesi

Bulgurdan yapılan önemli bir Hatay lezzeti olarak dikkat çeken Fellah köftesi bulgurun haşlanmasıyla birlikte biber salçası, ıspanak ve bol zeytinyağıyla yoğurulmasıyla oluşurken hem göze hem de mideye hitap eden çok önemli bir lezzettir.

  • Oruk

Hatay’la özdeşleşmiş önemli bir lezzet olan “oruk” özel seçilmiş ince Hatay bulgurunun yoğurulduktan sonra içerisine salçalı ve bol yağlı bir kıyma harcı koyularak nar gibi kızartılan önemli bir tatdır.

  • Muhammara

Bayat ekmeğin yanı sıra baharat, ceviz ve sarımsakla yapılan muhammara hem meze,hem ana yemek hem de yardımcı yemek olarak da tarifedilebilen önemli bir Hatay lezzetidir.

  • Mütebbel

Önemli bir Hatay mezesi olarak ifade edilebilecek olan mütebbbel bazı çevrelerce Suriye ve Arap yemeği olarak da ifade edilebilirken; tahin, yoğurt ve patlıcanla hazırlanan mütebbel Hatay yöresel mutfağının en önemli elemanlarından biri.

Hatay'ın En İyi Restoranları

Tarih boyunca oldukça fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan Hatay, yemeklerinin çeşitliliği kadar, restoranlarının kalitesiyle de dikkat çekerken, Hatay il geneli hizmet kalitesi bakımında da oldukça özel bir konuma bulunuyor. Hatay restoran tavsiyeleri de bu yönde aşağıdaki şekilde ifade edilebilir.

Hatay Sultan Sofrası: 1990 yılında tarihi konakta hizmet vermeye başlayan Hatay Sultan Sofrası, Hatay'ın geçmişinden bugüne gelen kültürel yolculuğunun yemek anlamında en önemli figürlerinden biri olmakla beraber, “annenizin yarattığı damak zevkine eşdeğer” yemek anlayışıyla 30 yıla yakın bir süredir Hataylılara hizmet vermektedir. Hatay'ın meşhur yemeklerinin tamamı yanında; çorbalar, oruk ve börekler, sulu yemekler, yöresel yemekler, pilav çeşitler, döner çeşitleri, meze ve zeytinyağlılar, hamur ve kurabiyeler, ızgaralar, yumurtalar,atıştırmalık mezeler ve yöreseltatlılarla oldukça zengin bir menüye sahiptir.

Avlu Restoran: Aynı ismi gibi eski bir evin avlusunda yer alan ve yöresel lezzetlere getirdiği yorumlarla dikkat çeke Avlu Restoran, daha ana yemekler gelmeden müşterilerine sunduğu atıştırmalık lezzetlerle dahi gönülleri fazlasıyla fethetmeyi başarırken meze tabaklarıyla ayrı bir övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Ana yemekleri, kebapları ve ızgaralarıyla birlikte Hatay tatlılarıyla Hatay'ın en dikkat çekici yemek mekanlarından biri konumunda.


Çınaraltı Künefe Yusuf Usta: Özellikle Hatay dışından gelenleri lezzetleriyle mest eden Çınaraltı Künefe Yusuf Usta, “közde künefe” lezzetiyle dünya çapında bir ün yakalamakla birlikte her bir lezzetiyle ayrı ayrı övgülere mazhar olmaya devam etmektedir. Antakya Ayakkabıcılar Çarşısı Ahmediye Camii’nde bulunan Çınaraltı Künefe Yusuf Usta Hatay'a yolu düşenlerin favori mekanlarından biri durumunda.

Dönerci Tacettin: Antakya'nın yaşayan en büyük efsanelerinden biri olarak ifade edilen Dönerci Tacettin 60 yıla yakın bir süredir Antakyalılara hizmet vermeye devam ederken özellikle dana etinden mamülleriyle dikkat çekmeyi başaran çok özel bir yer. Haftanın her günü kapısında sıra olabilen Dönerci Tacettin salçalı ekmeğiyle de Hataylılara efsane bir lezzet sunmayı başarıyor.

Hatay Konak Restaurant: Hatay Antakya Zenginler Mahallesi’nde hizmet veren Hatay Konak Restaurant 100 yıllık tarihi konakta misafirlerine doyumsuz Hatay utfağı lezzetleri sağlarken muhammara, Lübnan Cevizlisi ve Tebbule gibi özel lezzetleriyle de ön plana çıkmayı başarırken, tüm lezzetlerin sonunda bir şölen gibi gelen meşhur Konak Tatlısı mutlaka tadılması gereken bir lezzet olarak dikkat çekiyor.

Sini Kebabı - Pöç Kasabı: Hatay’da Sini Kebabı olarak adlandırılan Tepsi Eti ve Kağıt Kebabı ile oldukça meşhur bir adres olan Sini Kebabı Pöç Kasabı Uzun Çarşı’nın yorgunluğunun atıldığı önemli bir adres olarak göze çarparken, etlerin gramla müşteriye sunulduğu mekân Hatay’da tepsi kebabı nerede yenir sorusuna cevap verilebilecek Hatay'ın olmazsa olmazlarından.

Humusçu İbrahim Usta: Humus ve bakla ezmesini sabah kahvaltısında yiyen Hataylılar için oldukça önemli bir lezzet durağı olarak ifade edilebilen Humusçu İbrahim Usta dergi ve gazetelere konu olmuş oldukça özel bir mekan olarak göze çarpıyor.

Kebapçı Salah: 30 yıla yaklaşan mazisinde tüm Hataylılar tarafından anımsanan özel kebap lezzetlerine imza atan Kebapçı Salah özellikle kuzu şişi ve zırhtan çekilen kebabıyla Hatay'ın özel kebap adreslerinden biri.

Affan Kahvesi: Affan Kahvesi Hatay’da kahve içilip, eşsiz yöresel tatlıların tadılabileceği ender elit mekanlardan biri olarak göze çarparken özellikle Haytalı tatlısı, ev yapımı dondurması ve mis gibi muhallebisiyle kahve lezzetlerini fazlasıyla taçlandıran bir mekan konumunda bulunuyor.

Boğaziçi Restaurant: Hataylılar tarafından 5 duyunun hepsine hitap ettiği söylenen Boğaziçi Restaurant Harbiye Şelalesi’ne bakan konumu ve muhteşem manzarasıyla konuklarına unutulmaz bir yemek deneyimi sunarken meşhur bakla ezmesi ve fıstıklı kebabıyla da ön plana çıkmayı başarıyor. Harbiye bölgesine yolu düşenler için mutlaka gidilmesi gereken özel bir mekan.

Reis Balık Evi: Hatay'a gelip de deniz mahsulleri yemek isteyenlere oldukça önemli lezzetler sunan Reis Balık Evi her daim taze balıkları, nefis mezeleri ve salatalarıyla Hatay en iyi balık restoranı olma iddiasını devam ettiren oldukça dikkat çekici bir mekan.

Hatay'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Hatay kahvaltısı özellikle güneyde yaşayan lezzet tutkunlarının vazgeçemediği bir olgu olarak göze çarparken gerçek Hatay kahvaltısının nerelerde yenilebileceği de bu noktada oldukça fazla merak edilen bir detay konumundadır. Hakiki Hatay kahvaltısı adresleri için aşağıdaki önerilerin dikkatlice takip edilmesi lezzet tutkunlarının faydasına olacaktır. Hatay kahvaltı yerleri bu yönde aşağıdaki tavsiyelerden oluşmaktadır:

Yusuf Dayı’nın Yeri: Antakya şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta oldukça sevimli bir köy olan Döve Köyü’nde bulunan Yusuf Dayı’nın Yeri, bilinen kahvaltılardan uzak yapısı, konforu, güler yüzlü ve %100 müşteri memnuniyet ilkesiyle hareket eden çalışanlarıyla her bakımdan oldukça önemli bir lezzet durağı olarak göze çarpıyor. Her ne kadar serpme kahvaltı olarak nitelendirilse de bilinen serpme kahvaltılarından oldukça farklı olduğu kolaylıkla görülebilen Yusuf Dayı’nın Yeri’nde tamamı ev yapımı katıklı ekmek, kırma zeytin, zahter, güveçte peynir, çeşit çeşit hamur işleri, havuç reçeli başta olmak üzere taptaze reçellerle kahvaltı keyfini katlamaya yetiyor da artıyor. Servisi de inanılmaz derecede hızlı olan mekân rezervasyonla gidilmesi gereken bir konumda bulunuyor.

Savon Hotel: 1860’lı yılların başında bir Avluya inşa edilen ve 2003 yılından bu yana otel olarak hizmet veren Savon Hotel aynı zamanda en önemli Hatay kahvaltı mekanları arasından biri olarak göze çarparken müşteri ve konuklarına sunduğu açık büfe kahvaltısındaki hamur işleri, yöresel peynirler ve enfes reçelleriyle fazlasıyla dikkat çeken bir lezset durağı olarak ifade edilebilir.

Ekmekçi Tost: Antakya Yeni Sanayi girişinde bulunan Ekmekçi Tost yöresel kahvaltı yanında müşterilerine sunduğu eşsiz tost lezzetleriyle de dikkat çekerken omlet ve pizza tost gibi lezzetleriyle ön plana çıkan bir lezzet durağı.

Dağ Evi Kahvaltı: Antakya Uğur Mumcu Caddesi üzerinde bulunan Dağ Evi Kahvaltı, Hatay’da kahvaltı nerede yapılır sorusu için verilecek önemli bir yanıt olmakla beraber özel salaş mekanı ve müşterilere sağladığı farklı misafirperverlikle dikkat çekerken eşsiz Antakya manzarasını sabah kahvaltı, akşam da nargile keyfiyle yaşamak mümkün.


Agape Cafe Restaurant: Antakya’da Fevzi Çakmak Caddesi Valilik karşısında bulunan Agape Cafe Restaurant müşterilerine anne eli sıcaklığında özel kahvaltı lezzetleri sunarken aynı zamanda oldukça lezzetli yöresel ev yemekleriyle de dikkat çekiyor. Hatay kahvaltıcı tavsiyesi için şiddetle tavsiye edilecek önemli bir mekan.

Antakya Kahvaltı Evi: Antakya Kahvaltı Evi konuklarına sunduğu mükemmel kahvaltı lezzetini yöresel detaylarla belirlerken mekan sahiplerinin sıcak misafirperferlikleriyle taçlanan önemli bir kahvaltı durağı olarak dikkat çekiyor. Her anlamda özel bir kahvaltı keyfi yaşamak isteyenler için tek geçilmesi gereken noktalardan biri.

Kahverengi: Antakya Saray Caddesi Namık Kemal Sokak’ta bulunan Kahverengi benzersiz kahvaltı yanında oldukça uygun fiyatlarıyla da ön plana çıkarken; terasta kahvaltı keyfi yaşanacak ender Hatay mekanlarından biri konumunda.admin / 29.03.2019 / 0 / 9 509

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi

Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Ankara'da Ne Yenir? (Ankara'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Ankara'da Ne Yenir? (Ankara'daki En İyi

Ankara'nın meşhur yemekleri tipik bir İç Anadolu mutfağı lezzetlerini içermenin
Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve

Bursa'nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up