Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Turgutlu'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Manisa Turgutlu ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

manisa turgutlu
Ege Bölgesinin en güzel ilçelerinden birisi olan Turgutlu, denize 55 km mesafededir. Denizden sadece 78 metre yüksekte olup, buna bağlı olarak Akdeniz ikliminin fazlasıyla hissedildiği bir noktadır. Turgutlu nereye bağlı sorusunun cevabı Manisa’dır. Manisa'nın en önemli ilçelerinden birisi olup, kent merkezine sadece 30 km mesafededir. Genel olarak düzlüklerden oluşur ve bu durum tarıma elverişli alanların çok fazla olmasına neden olur. Turgutlu nüfusu 160 bin kişi seviyelerindedir.


Manisa Turgutlu, Türkiye'nin en büyük ilçelerinden birisi olup, bu özelliği ile birçok Anadolu ilinden daha büyük olduğu söylenebilir. Tarımın son gelişmiş olmasına rağmen tek geçim kaynağı bu değildir ve ilçede sanayi de oldukça gelişmiştir.

Turgutlu Tarihi

Turgutlu tarihi, milattan önce 5000’li yıllara kadar gitmektedir. Bu dönemlere dair önemli kalıntılar olmaması, insanların ilk olarak hangi tarihte buraya yerleştiklerinin bilinmemesine neden olmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bilgilere göre buraya ilk defa hakim olan devlet Lidyalılardır. Daha sonraki dönemlerde ise Persler, Romalılar ve Bizanslıların hakimiyeti söz konusudur. Son olarak da Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Turgutlu Gezilecek Yerler Listesi

Ege Bölgesinin genel özelliklerinden birisi, doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olmasıdır. Turgutlu gezilecek yerler arasında da bu özelliği net bir şekilde hissetmek mümkündür. Fakat bunun haricinde farklı güzellikler vardır. Özellikle tarih boyunca önemli devletlerin buraya hakim olması, ilçede çok sayıda tarihi yapının yer almasına neden olmuştur. Bu bakımdan insanların beklentilerinin genel olarak karşılanacağını söylemek yanlış olmaz.
Eğer Turgutlu ziyareti planlıyorsanız; bölgedeki diğer güzel yerler için Manisa Gezilecek Yerler listemizi mutlaka inceleyiniz.

  • Selvilitepe Şehitler Anıtı

Selvilitepe Şehitler Anıtı
Ankara ile İzmir arasındaki Yedi Eylül Mahallesi, Irlamaz Yolu Caddesi üzerinde bulunan bu anıt, bölgeye gelen insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Anıt içerisinde tarihteki Türk devletlerine ait bayraklar yer alır.

  • Turgutlu Kent Müzesi

Turgutlu Kent Müzesi
Sevinç Meydanında bulunan Turgutlu Kent Müzesi, 1927 yılında yapılan Üzümcü Konağının belediye tarafından restore edilmesiyle hayata geçirilmiştir. Turgutlu tarihine ışık tutan müze, ilçenin kuruluşundan günümüze kadar olan birçok tarihi eseri barındırmakta ve aynı zamanda içerisinde bulunan etkinlik salonlarında düzenli aralıklarla yapılan konferans ve söyleşiler nedeni ile de Turgutlu haklı için önemli yapıların başında gelmektedir. Pazar günleri kapalı olan müzeyi diğer günler saat 09:00-16:30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

  • Urganlı Kaplıcaları

urganlı kaplıcaları
Turgutlu'daki önemli kaplıcalardan birisidir. İlçe merkezine 17 km mesafede bulunan söz konusu kaplıcanın suyunun sıcaklığı 50 ile 78 arasında değişir. Cilt hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar ve benzer sağlık sorunlarına iyi gelen bu kaplıcalara insanların ilgisi bir hayli fazladır.

  • Asartepe Höyüğü

asartepe höyüğü
Urganlı kaplıcalarına yakın bir mesafede olan Asartepe, Gediz ırmağının hemen kıyısında yer alır. Milattan önce 2000’li yıllarda insanlar tarafından kullanıldığı tahmin edilen bölgede yapılan arkeolojik kazılarda farklı kalıntılara ulaşılmıştır. Turgutlu’da gezilecek yerler arasında belki de en özeli olan söz konusu bölge, son derece stratejiktir. Bundan dolayı Bizans döneminde buraya bir kale inşa edilmiştir. Kalenin sadece bir bölümü günümüze kadar ulaşabilmiştir.

  • Kandiren Dede Türbesi

Kandiren Dede Türbesi
Hakkında çok fazla bir bilgiye sahip olmasak ta Turgutlu'nun Irlamaz mahallesinde bulunan bu türbe tasavvuf kültürü ile kendini eğitmiş ve İslam'ın Anadolu’da yayılmasını sağlayan kişilere verilen ad olan Horasan Erleri olarak ta bilinen Kandiren Dedeye aittir.

Turgutlu Festivalleri

Uluslararası Turgutlu Kültür Sanat ve Bağbozumu Şenlikleri
Turgutlu'nun sahip olduğu geçmiş, ilçede farklı kültürel organizasyonların yapılmasına neden olmuştur. Bunlar arasında festivaller özel bir yer tutar. Eylül Ayında yapılan Uluslararası Turgutlu Kültür Sanat ve Bağbozumu Şenlikleri de bunlardan birisidir. Eylül ayının ilk haftasında gerçekleştirilen söz konusu organizasyona olan ilgi bir hayli fazladır.

Turgutlu Yöresel Yemekler

ekmek dolması
Turgutlu’da ne yenir denildiği zaman ilk tercih edilmesi gereken yöresel yemeklerdir. Bu yemeklerin önemli bir kısmının Manisa genelinde de yapıldığı bilinir. Öne çıkan yöresel yemeklerden bazıları şunlardır:
  • Ekmek dolması
  • Fava
  • Enginar dolması
  • Kuzu mumbar dolması
  • Turgutlu köftesi
Turgutlu Nerede, Nasıl Gidilir?
Turgutlu nerede sorusunun cevabı, Manisa sınırları içerisinde şeklindedir. Manisa'nın bir ilçesi olan Turgutlu, Manisa'nın batıdaki ilçelerinden birisidir. Turgutlu'nun batısında İzmir, kuzeyinde Manisa ve Saruhanlı, doğusunda ise Ahmetli bulunur.

Turgutlu’ya gitmek için tercih edilebilecek iki farklı yol vardır. Bunların birisi kara, diğeri hava yoludur. Her ne kadar burada hava limanı olmasa da İzmir Adnan Menderes Hava limanı üzerinden buraya uçakla gelinebilir. Turgutlu ile hava limanı arası 80 km’dir ve yaklaşık 1 saat sürer. Bunun haricinde ise kara yolu ile buraya gelinebilir.

Turgutlu ile İzmir kent merkezi arası sadece 55 km’dir ve ortalama 40 dakika sürer. İlçenin Ankara’ya olan uzaklığı 532 km olup, toplamda 6 saat 30 dakika sürmektedir. İstanbul'a olan uzaklığı ise 455 km olup, bu mesafede 5 saat sürmektedir.

Sizler için Manisa Turgutlu ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Turgutlu'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Turgutlu gezilecek yerler listesini yazarak; Turgutlu nerede ve Turgutlu'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 02.08.2019 / 0 / 187

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Soma'da Gezilecek Yerler

Soma'da Gezilecek Yerler

Soma gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler

Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler

Kırkağaç gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Manisa Gölmarmara hakkında
Akhisar'da Gezilecek Yerler

Akhisar'da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kendine has havası ile dikkatleri çeken
Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Manisa Spil Dağı

Manisa Spil Dağı

Manisa denince akla genellikle iki şey gelir. Bunlardan bir tanesi Manisa
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up