Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Manisa » Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler

Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler


Kırkağaç gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Kırkağaç'ta gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Manisa Kırkağaç ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Kırkağaç, ülkemizde bulunan şirin yerleşim merkezlerinden birisidir. Kırkağaç nereye bağlı sorusunun cevabı Manisa’dır. Manisa'nın bu güzel ilçesi, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kırkağaç nüfusu; yaklaşık olarak 44 bindir.

Manisa Kırkağaç, bölgedeki diğer yerleşim merkezleri gibi Akdeniz ikliminin etkisindedir. Yaşam şartların oldukça iyi olması, bölgedeki doğal güzellikler ve verimli araziler dikkate alındığında, insanların tarih boyunca buraya ve bölgeye olan ilgileri çok fazla olmuştur.

Kırkağaç Tarihi


Kırkağaç tarihi ile ilgili net bilgiler maalesef yoktur. Milattan önceki dönemlerde burada insanların yaşadıkları düşünülmektedir. Roma ve Bizans hakimiyetinden sonra ise burası Osmanlıların eline geçmiş ve Osmanlılar burayı yüzyıllar boyunca yönetmiştir. Farklı medeniyetlerin hakimiyetleri, bölgedeki doğal güzelliklerin yanına tarihi yapıların da eklenmesine neden olmuştur.

Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler Listesi

Kırkağaç gezilecek yerler, insanların genel olarak beklentilerini karşılamaktadır. Yukarıda da ifade edildiği gibi burada farklı medeniyetlerin hüküm sürmesi, tarihi yapıların sayısını arttırmıştır. Bunun haricinde ise doğal güzelliklerin varlığı, burasını önemli bir nokta haline getirmiştir.

 • Tibbe Antik Kenti

Kırkağaç'ın belki de en eski tarihi noktalarından birisi Tibbe Antik Kenti’dir. Söz konusu kentin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Helenistik, neolitik veya Roma dönemlerinde inşa edilmiş olabilir. Buna bağlı olarak söz konusu antik kentin yaşının 2000 ila 3000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Kırkağaç ilçesinin İlyaslar köyünde yer alan bu antik kentte çok sayıda sütun, lahit ve benzer mimari yapılar vardır.

 • Çamlık Mesire Alanı

Kırkağaç'ın en önemli mesire yerlerinden birisidir. Adından da anlaşılacağı gibi başta çam ağaçları olmak üzere farklı ağaç türlerinin olduğu bir alandır. İlçe merkezine sadece 4 km mesafede bulunan söz konusu mesire alanı, Soma yolu üzerinde yer alır. Piknik yapmak ve doğanın içinde zaman geçirmek isteyenler için önemli bir alternatiftir.


 • Kaya Mezarları

Kaya mezarları, Kırkağaç ilçe merkezinin 7 kilometre güneyinde bulunan ve eskiden Yortan ismi ile anılan Bostancı köyünde bulunmaktadır. 2 adet mezardan oluşur ve tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmez. Fakat kaya mezarlarında kullanılan mimari dikkate alındığında, Frig dönemine ait olma ihtimali çok yüksektir. Kırkağaç'a gelenlerin ziyaret etmesi gereken noktalardan birisidir.
Eğer Kırkağaç seyahati planlıyorsanız; Manisa Gezilecek Yerler listemizi mutlaka inceleyiniz.
 • Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti, Kırkağaç’ta gezilecek yerler içindeki en eski yapılardan birisidir. Kırkağaç'taki diğer antik kentlerin aksine, burası ile ilgili daha fazla ve detaylı bilgiler vardır. İlçenin Siledik mahallesinde yer alan antik kent, Suriye kralı I. Antiokos tarafından karısı adına yaptırılmış ve kente de karısının adı verilmiştir. Milattan sonra 127.yılda yazılan 3 mektup vardır ve bunlar günümüze kadar ulaşmıştır. Antik kent daha sonra Romalılar tarafından da kullanılmıştır.

Kırkağaç’ta bunların haricinde çok sayıda tarihi cami ve benzer yerler de vardır. Özellikle Osmanlı zamanında yapılan cami sayısı bir hayli fazladır.

Kırkağaç Festivalleri

Kırkağaç, kültür bakımından oldukça zengindir. Bu zenginliklerden birisi de geleneksel olarak yapılan festivallerdir. İlçenin en önemli festivali Kırkağaç Çam Festivali olup, her yıl anneler gününde yapılır. Festival toplamda 10 gün kadar sürer. Festivalde farklı etkinlikler düzenlenir. Bunun dışında 2016 yılından bu yana her yıl düzenli olarak çok renkli etkinliklere sahne olan Gençlik Şöleni düzenlenmektedir.


Kırkağaç Yöresel Yemekleri

Kırkağaç, kendine has bir yemek kültürüne sahiptir. Diğer bölgelerde çok fazla bilinmeyen yemekler, özellikle köylerde halen yapılmaktadır. Kırkağaç'a gelen kişiler, bu yemekleri tadabilir. Kırkağaç’ta ne yenir sorusunun cevaplarından öne çıkanlar şunlardır:
 • Bastı
 • Bazlama
 • Belirgat
 • Bora
 • Cingen Ba’lası
 • Dığan Gözlemesi
 • Ekmek aşı
 • İlana içi
 • Hamursuz
 • Kulak Çorbası

Kırkağaç Nerede, Nasıl Gidilir?

Kırkağaç nerede sorusunun cevabı Manisa’dır. Manisa'nın ilçesi olan Kırkağaç; Soma, Akhisar ve Balıkesir ile komşudur. Kırkağaç ile Manisa merkez arasındaki mesafe 82 km’dir. İlçenin İzmir'e olan uzaklığı 135 km, Ankara’ya olan uzaklığı 577 km ve İstanbul'a olan uzaklığı ise 372 km’dir. Bu kara yolları kullanılarak ilçeye gelmek mümkündür. Ayrıca Adnan Menderes Hava limanı üzerinden de yine ilçeye gelinebilir.

Sizler için Manisa Kırkağaç ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Kırkağaç'ta ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Kırkağaç gezilecek yerler listesini yazarak; Kırkağaç nerede ve Kırkağaç'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.



admin / 27.07.2019 / 0 / 4 446

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Soma'da Gezilecek Yerler

Soma'da Gezilecek Yerler

Soma gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Manisa Gölmarmara hakkında
Akhisar'da Gezilecek Yerler

Akhisar'da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kendine has havası ile dikkatleri çeken
Adala Beldesi Tanıtımı

Adala Beldesi Tanıtımı

Ege Bölgesi’ne hayat ve bereket kaynağı olmuş Gediz Nehri’nin, iki yakasına
Kula'da Gezilecek Yerler

Kula'da Gezilecek Yerler

Sönmüş bir yanardağın eteklerindeki Kula; tarihi arastaları, camileri,
Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Eskiden derelerinden altın akan, söylencelerin gerçeğe karıştığı ve tarihte ilk
Manisa Spil Dağı

Manisa Spil Dağı

Manisa denince akla genellikle iki şey gelir. Bunlardan bir tanesi Manisa
Manisa'da Gezilecek Yerler'

Manisa'da Gezilecek Yerler'

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Manisa, Şehzadeler Şehri olarak da
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up