Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Manisa » Soma'da Gezilecek Yerler

Soma'da Gezilecek Yerler


Soma gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Soma'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Manisa Soma ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Soma gezilecek yerler
Soma denildiği zaman toprak altından çıkan kömür, termik santral ve dağların arasındaki şirin bir ilçe akla gelir. Ülkemizin önemli ilçelerinden birisi olan Soma Ege Bölgesinde bulunur. Soma nereye bağlı sorusunun cevabı Manisa’dır. Manisa'nın en büyük ilçelerinden birisi olan Soma, denizden 175 m yüksekte bulunur. Soma nüfusu ise 108 bin kişidir.


Yunt dağının eteklerinde kurulmuş olan bu Manisa Soma, sahip olduğu potansiyel ile dikkat çeker. Tarih boyunca insanların sürekli ilgisini çektiği Soma, birçok medeniyete adeta beşiklik yapmıştır.

Soma Tarihi

Soma tarihi ile ilgili yapılan araştırmalar, buraya ilk olarak Lidyalıların yerleştiğini göstermektedir. Daha öncesine dair net bilgiler maalesef yoktur. Lidyalıların milattan önce 7.yüzyılda burada yaşadığı tahmin edilmektedir. Her ne kadar bir kitabe dışında herhangi bir kanıt yoksa da söz konusu kanıt, Lidyalıların Soma’da veya yakın bir noktada yaşadıklarına işaret eder. Lidyalılardan sonra farklı devletlerin egemenliğine girmiş olan Soma; Roma, Bizans ve Osmanlı gibi önemli devletlerin hakimiyetinde yaşamıştır.

Soma Gezilecek Yerler

Soma’nın tarih boyunca devletlerin ilgisini çekmesi ve farklı medeniyetlerin burada hüküm sürmesi, bölgede çok sayıda tarihi yapının yer almasına neden olmaktadır. Ayrıca Ege Bölgesinin genelinde görülen doğal güzellik, burada da mevcuttur. Tüm bunlar dikkate alındığında, Soma'nın son derece özel bir nokta olduğu ve Soma gezilecek yerler listesinin kabarık olduğu söylenebilir. Bunlardan öne çıkanlar aşağıda yer almaktadır.

Menteşe Kaplıcaları

Menteşe kaplıcaları, adını aldığı köy sınırları içerisinde bulunur. Soma ilçe merkezine 30 km uzaklıktaki Menteşe köyünde bulunan kaplıcalardaki suyun sıcaklığı 85 derecedir. Sıcaklığı ve içerisinde bulunan zengin mineraller sayesinde başta cilt ve kadın hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bundan dolayı da Soma’ya sağlık turizmi bakımında ciddi bir zenginlik kazandırdığı söylenebilir. Soma’da gezilecek yerler arasında burası da çok önemli yere sahiptir.

Damgacı Camii

Damgacı Camii, tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen eserlerden birisidir. Buna karşın Karamanlı mahallesi içerisinde bulunan söz konusu yapının 19. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzdeki durumu çok iyi olmasa da görülmesi gereken özel noktalardan birisidir.

Emin Hıdır Bey Camii

Soma'nın en eski ve en büyük camisi olan bu yapının Selçuklular döneminde yapıldığı bilinmektedir. Adını aldığı Emin Hıdır Bey tarafından inşa ettirilen cami, zaman içinde tahribata uğramış ve bunun sonucunda zaman zaman onarımlar görmüştür. Soma’ya gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan birisidir.

Darkale Camii

19.yüzyılda inşa edilmiş olup, Soma'nın önemli zenginliklerinden birisidir. Söz konusu caminin şadırvanın 15.yüzyılda inşa edilen bir hamamdan getirildiği tahmin edilmektedir. Bundan dolayı camiyi ziyaret ettiğinizde şadırvanı da yakından incelemeyi unutmayın.
Eğer Soma seyahati planlıyorsanız; civardaki güzel yerler için Manisa Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Soma Festivalleri

Soma, sahip olduğu farklı özelliklerle bilinen önemli bir noktadır. Bu özellikleri arasında, ilçede düzenlenen festivaller de vardır. Söz konusu festivallerden öne çıkanları şunlardır:
  • Soma Karaelmas Festivali
  • Soma Motosiklet Festivali
Özellikle Karaelmas Festivali, son dönemde yaşanan büyük acıların anılması ve kömürün nasıl çıkarıldığını anlamak açısından önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı da bu festivale olan ilgi çok fazladır.

Soma’da Yöresel Yemekleri

Soma’da ne yenir sorusunun cevabı; hiç şüphesiz ilçenin yöresel lezzetleri olacaktır. Soma’ya özgü yöresel yemekler, bölgenin damak tadını anlamak için çok önemlidir. Bunlardan bazıları şunlardır:
  • Patlıcan Çığırtma
  • Şaşır
  • Kapama
  • Sura
  • Şekerli Pide
Bu yemeklerin bazılarının Manisa'nın diğer ilçelerinde de yapıldığını söylemek yanlış olmaz.

Soma Nerede, Nasıl Gidilir?

Soma nerede şeklindeki soruya verilecek cevaplardan birisi; Manisa’ya 87 km mesafededir şeklinde olacaktır. Manisa'nın bir ilçesi olan Soma'nın komşuları Balıkesir, Akhisar ve Kırkağaç’tır.

Soma’ya gelmek için kara ve hava yolu kullanılabilir. Adnan Menderes Hava limanı üzerinden uçakla buraya gelmek mümkündür. Ayrıca kara yoluyla da istenen her noktadan Soma’ya ulaşılabilir. Soma; İzmir'e 122 km, İstanbul'a 382 km, Ankara’ya ise 594 km mesafededir.

Sizler için Manisa Soma ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Soma'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Soma gezilecek yerler listesini yazarak; Soma nerede ve Soma'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 31.07.2019 / 0 / 8 520

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler

Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler

Kırkağaç gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Manisa Gölmarmara hakkında
Akhisar'da Gezilecek Yerler

Akhisar'da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kendine has havası ile dikkatleri çeken
Adala Beldesi Tanıtımı

Adala Beldesi Tanıtımı

Ege Bölgesi’ne hayat ve bereket kaynağı olmuş Gediz Nehri’nin, iki yakasına
Kula'da Gezilecek Yerler

Kula'da Gezilecek Yerler

Sönmüş bir yanardağın eteklerindeki Kula; tarihi arastaları, camileri,
Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Eskiden derelerinden altın akan, söylencelerin gerçeğe karıştığı ve tarihte ilk
Manisa Spil Dağı

Manisa Spil Dağı

Manisa denince akla genellikle iki şey gelir. Bunlardan bir tanesi Manisa
Manisa'da Gezilecek Yerler'

Manisa'da Gezilecek Yerler'

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Manisa, Şehzadeler Şehri olarak da
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up