Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Zonguldak'ta Ne Yenir? (Zonguldak'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Zonguldak'ta Ne Yenir? (Zonguldak'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Zonguldak'ta ne yenir içerikli bu makalemizde; Zonguldak yemekleri hakkında bilgi bulabilir, Zonguldak kahvaltı yerleri, Zonguldak'ın meşhur yemekleri ve Zonguldak yöresel yemekleri hangileridir gelin birlikte inceleyelim.

zonguldakta ne yenir
Zonguldak'ın meşhur yemekleri; ünü Zonguldak sınırlarını aşmamış yemekler olsa da, aynı zamanda bir yiyenin bir daha unutamayacağı yemeklerdir. Yetiştirilen ürünlerin çeşidinin fazla olduğu bir yer olduğundan, sebze ağırlıklı beslenilen bir şehirdir.

Zonguldak’ta Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Zonguldak yöresinin tarihine bakıldığında; geçimlerini maden ocaklarından, fabrikalardan karşılayan bir halkı olduğu için, halkının ekonomik durumu çok iyi değildir. Dolayısı ile fazla masraflı olmayan, çok kolay yapılabilen yemekler tercih edilmektedir. Bu yüzden Zonguldak'ın yemeklerinden birçoğu un ile yapılabilen pratik yemeklerindendir. Zonguldak'ın yöresel yemeklerinden en meşhurları şunlardır:

  • Uğmaç Çorbası

Zonguldak mutfağının en önemli yemeklerinden biri olmasının yanı sıra, adı Zonguldak mutfağı ile de en çok anılan yemeklerden biridir. Bazı yörelerde ovmaç veya oğmaç gibi isimler ile anılsa da, Zonguldaklılar uğmaç demektedir. Genellikle kış aylarında yapılması tercih edilen bir çorbadır. Un, süt ve su yapılır. Oldukça kolay bir yapımı olduğu için, çok kısa sürede yapılabilir. Aroma katması için de nane mutlaka eklenir.

  • Tirit

Zonguldak'ın özel bir yemeğidir. Zonguldak'a gittiğinizde eğer bir evde tirit ile karşılaşıyor iseniz; o gün o ev halkı için özel bir gün demektir. Ayrıca Kurban Bayramının da vazgeçilmez bir yemeğidir. Yufka ve et ile yapılan bir yemektir. Tepsiye yapılır. Yufkaların arasında etler olur ve görüntüsü tıpkı bir yanardağ gibidir.

  • Malay

Karadeniz yöresinden esintiler taşıyan bir yemektir. Zonguldak’ta da oldukça sık yapılmaktadır. Mısır unu ile hazırlanır. Toz şeker ve dövülmüş ceviz ile birlikte bulamaç haline getirilmiş mısır unu tatlandırılır. Sonrasında tereyağı, kaymak, soğan ve kaz ciğeri eklenir. Zonguldak’ta malay özellikle yoğurt ile beraber tüketilmektedir.
Eğer Zonguldak'ta bulunuyorsanız; Zonguldak Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.
  • Pumpum Çorbası

Zonguldak’ta olduğu kadar Bartın’da da meşhur olan bir yemektir. Oldukça doyurucu ve koyu kıvamlıdır. Dolayısı ile her ne kadar çorba şeklinde tüketiliyor olsa da, üzerine ağır bir ana yemek yemek pek de mümkün değildir. Pumpum çorbasının genelde aç iken yenilmesi tavsiye edilmektedir. Mısır ununa pastırma, kıyma ve sucuk gibi besinlerin eklenmesi ile yapılan ve Zonguldak'ta ne yenir denildiğinde öne çıkan bir çorbadır.

  • Kabuklu Fasulye

Alışılmış olan fasulye yemeği, Zonguldak’ta biraz daha farklı yapılmaktadır. Öncelikle yazın çıkan fasulyeleri alan Zonguldaklılar bu fasulyeleri kurutmaktadır. Amaç bunları kışın da hala yiyebiliyor olmaktır. Kurutulan fasulye ile alışılagelmiş bir fasulye yemeği yapılıp, içerisine de mısır ilave edilmelidir. Bu şekilde tüketilmelidir. Kabuklu fasulyenin bir mevsimi yoktur. Dört mevsim yenebilecek bir yemektir.

  • Tenekede Tavuk

Adını yapılış şeklinden alan bir yemektir. Bir bütün tavuğun tenekede pişirilmesi ile yapılır. Üstelik daha önce başka şekilde yapılmış ya da başka yerlerde yiyebileceğiniz tavuklardan da çok daha lezzetli olur. Tenekede tavuk, Zonguldak mutfağının önemli temsilcilerinden biridir. Aynı zamanda Zonguldaklılar için özel bir yemek sayılmaktadır ve adına festival bile düzenlenmektedir.

  • Ereğli Pidesi

Zonguldak Ereğli'nin kendi yöresine has bir pidesidir. Her ne kadar pide her yörede sıklıkla görülebilen bir yiyecek olsa da; havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez, Ereğli'nin pidesi daha lezzetli gelmektedir. Kıymalı iç harç ile yapılan bir pidedir. Ayrıca iç harcı pideye bol bol konur, kesinlikle iç harç koymaktan kaçınılmaz. Ereğli pidesi genelde ayran ile beraber tüketilir.

  • Pırasalı Mancar

Oldukça sağlıklı bir yemektir. Sebze yemeğidir. Doyurucudur. Kimi insan et yemeği yemediğini sürece doyduğunu hissetmez. Fakat pırasalı mancar, et seven kişilere bile doyduğunu hissettirebilecek bir yemektir. Pırasa, barbunya ve bulgurdan oluşan bir Zonguldak yemeğidir.

  • Cizleme

Bazı yörelerde akıtma denen, bazı yerlerde ise krep olarak anılan bir yiyecektir. Zonguldak’ta genelde sacın üzerinde yapılmaktadır. Fakat artık günümüzde her evde sac olmadığı için, kişiler nasıl yapabiliyorsa o şekilde yapmaktadırlar. Cizlemenin hamurunda maya ve şeker vardır. Kahvaltılarda tercih edilen oldukça lezzetli bir yiyecektir.

  • Cevizli Kömeç

Hamurunun hazırlanması oldukça zordur. Zaman ve emek ister. Hamurunun uzun bir süre dinlenmeye bırakılması gerekmektedir. Daha sonra bu hamurun içerisine ceviz eklenir. Genellikle cevizli hamura simit şekli verilir. Üzerine çörek otu serpilerek pişirilir. Üzeri nar rengini aldığında artık servis edilmeye hazır demektir.

Zonguldak'ın En İyi Restoranları

Zonguldak konumu itibari ile denize kıyısı olan bir şehir olduğu için; yemekleri kadar manzaraları da güzel olan restoranları vardır. Zonguldak’ta restoran tavsiyeleri denince akla ilk gelen restoranlardan bazıları şunlardır:

Ereğli Pidecisi: Ereğli’de Müftü Mahallesinde bulunan bir pidecidir. Öğlen ve akşam yemeği yemek için bir yer arayan kişiler için idealdir. Buradaki pidelerin hamuru incedir ve pişirme teknikleri bir hayli farklıdır. Ereğli pidesini, Zonguldak’ta en iyi yapan yer burasıdır. Fiyat ve kalite orantılandığında, gayet uygun bir restorandır. Salaş bir mekan olmasına rağmen düzenli olarak gelen müşterileri vardır.

Güverte Lokantası: Ereğli’de Orhanlar Mahallesinde bulunan bir mekandır. Salaş, küçük ve samimi bir yerdir. İlginç duvar yazıları olduğu için, etrafı incelerken siparişi gelene kadar müşteriler sıkılmaz. Fiyatları gayet uygundur. Mekanın sahibi müşteriler ile sürekli iletişim halindedir. Çalışanlar oldukça ilgili ve naziktir. İşkembe ve paça çorbası yemek için ideal bir mekandır. Ayrıca gidenler köftesini de fazlasıyla sevmektedir.


Çatı Kebab: Nizam Caddesi üzerinde bulunan bir mekandır. Deniz manzaralı bir restorandır. Gidenler deniz ayaklarının altında iken diledikleri yemekleri yiyebilirler. Çalışanları oldukça nazik ve ilgilidir. Mekanın en tercih edilen yemeği; soslu Adana kebabıdır. Adana kebabı her ne kadar soslu tercih edilmiyor olsa da, Zonguldak’ta kebaba farklı bir yorum getirilmiştir ve bu da müşteriler tarafından oldukça beğenilmiştir. Genellikle dışarıdan gelen kişilerin misafir edildiği bir mekandır. Fiyatları da çok pahalı değildir.

Biyer Cafe & Restaurant: Esenköy Mahallesinde bulunan bir restorandır. Açık havada, doğa ile iç içe ve bir ağaç gölgesinde yemek yiyebileceğiniz harika bir mekandır. Atmosferi dolayısı ile genellikle ailelerin tercih ettiği bir yerdir. Rengarenk bir mekan olmasının yanı sıra sürekli kendini yenileyen de bir mekandır. Müşteriler ile mekanın sahipleri ilgilenmektedir. Ne yiyeceğiniz konusunda kararsız kalmanız durumunda; sizin yerinize lezzetli yemeklerinden birini seçip, servis etmektedirler.

Dedeman Panorama Restaurant: İncivez Mahallesinde bulunan bir restorandır. Gün batımını izlemeyi seven kişiler için yazın, panoramik bir manzara isteyen kişiler için ise kışın ideal bir yerdir. Aynı isimli Dedeman Otel’in restoranıdır. Oldukça güler yüzlü ve samimi çalışanları vardır. Nezih bir mekandır. Et yemekleri fazlasıyla lezzetlidir ve yaprak ciğeri özellikle tavsiye edilir. Günün her öğününü yiyebileceğiniz, canlı müziğin olduğu bir restorandır.

Fener Cafe Restaurant: Fener’de Yayla Mahallesinde bulunan bir restorandır. Akdeniz ve Türk mutfağının ağrılıklı olduğu bir mekandır. Deniz fenerini ve bütün Zonguldak'ın ışıklarını rahatlıkla görebileceğiniz bir yerdir. Fiyatları oldukça uygundur. Konumu itibari ile biraz soğuk olabilmektedir. Dolayısı ile ince giyinmeden gitmek gereken bir mekandır.

Düş Molası: Liman Caddesi üzerinde bulunan bir mekandır. Mekanın bir tarafı yola bakarken diğer tarafı denize bakmaktadır. Zonguldak'ın en iyi balık restoranlarından biridir. Saat ne kadar geç olursa olsun; Zonguldak’ta alkol ve balık tüketmek isteyen kişilerin gidebileceği tek seçenektir. Müşterileri belirli olan bir mekandır. Fiyatları ise oldukça makuldür.

Çaycuma Has Unlu Mamülleri: Yeni Mahallesinde bulunan bir yerdir. Çok eskiden beri olan, köklü bir yerdir. Günün her öğününün yenebileceği bir mekandır. Kendi üretimi olan yiyecekleri, günlük ve taze bir şekilde müşterilerine sunar. İşlek bir yerdir. Genelde günün her saatinde kalabalık olur. Çaycuma’ya giden bir kişinin, bir şeyler yemek için ilk uğraması gereken mekandır.

Fırın Tatte: Meşrutiyet Mahallesinde bulunan bir mekandır. Daha önünden geçerken bu mekandan gelen güzel kokular sizi mest eder. Ürünleri oldukça taze ve lezzetlidir. Fiyatları çok ucuz değildir. Fakat el yapımı tatlılar ve yemekler konusunda oldukça modern çeşitlere sahip bir yerdir. Tatlı yemek isteyen kişilerin Zonguldak’ta bulabilecekleri en nezih mekanlardan biridir.

Öztürk Kebap Salonu: Nizam Caddesi üzerinde bulunur. Zonguldak'ın eski ve lezzetli yemek çıkartan mekanlarından biridir. Kebapları güzel olsa da aperatifleri de en az kebapları kadar güzeldir. Fiyatları ise oldukça ucuzdur.

Zonguldak'taki En İyi Kahvaltı Mekanları

Zonguldak’ta hem ailelere hem de öğrencilere hitab eden oldukça güzel mekanlar vardır. Zonguldak'ın kahvaltıda yenebilecek olan yöresel lezzetleri de bu mekanlarda servis edilmektedir. Zonguldak kahvaltı yerlerinden en bilinenleri şunlardır:

Aperatif Cafe: Kozlu’da bulunan bir kafedir. Gelenlerin kendilerini evlerinde gibi hissedebilecekleri bir ortamı vardır. İsteyenlerin kafeye gelmeden önce siparişlerini iletebilme gibi bir imkanları vardır. Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda kahvaltı etmek isteyenlerin tercih edebileceği bir yerdir.

Dedikodu: İncivez Mahallesinde bulunan bir yerdir. Genellikle üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir mekan olmakla beraber, gece 3’e kadar açık nadir mekanlardan biridir. Günün her öğününde yenebilecek yiyeceklerin olduğu bir yerdir, kahvaltısı da güzeldir. Fiyatları da uygundur.

Camlı Köşk: Gazipaşa Caddesi üzerinde olan bir mekandır. İşletmecisi yaşlı ve cana yakın biridir. Deniz manzaralı ve huzur veren bir yerdir. Genellikle çok insan olmadığı için; kafa dinlemek isteyen ve tek başına kahvaltı yapmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir yerdir.

Güven Pastanesi: Kozlu yakınlarında bir pastanedir. Küçük bir mekandır. Pastane ürünleri ile kahvaltı edebilme imkanı sunar. Fiyat olarak da oldukça uygun bir mekandır.

Şark Cafe & Breakfast: Milli Egemenlik Caddesi yakınlarında bir yerdir. Konsepti olan bir mekandır. Daha doğu kültürüne göre dekore edilmiş bir yerdir. Masalar yerine siniler vardır. Sandalyeler yerine ise tabureler vardır.


Neco: Kozlu bölgesinde bulunan bir yerdir. Mekan adını işleten kişinin adından almıştır. Genellikle müşteriler ile bu kişi ilgilenir. Öğrencilerin uğrak mekanlarından biridir. Dolayısı ile fiyatların uygun olduğu bir yerdir. Kahvaltıda tost yemek isteyen kişiler için Neco bir öneri olabilir.

Kaya Kardeşler: Zonguldak-Çaycuma yolu üzerinde olan bir mekandır. Küçük bir yerdir. Oldukça ucuzdur.

Kebir Kahvaltı Sofrası: Kozlu’da bulunan bir mekandır. Yakınlarında hastane olduğu için genellikle sabah erken saatlerde mutlaka müşterisi olan bir kahvaltı mekanıdır. Fiyatları uçuk değildir.

Öküşne Kahvaltı Evi: Kozlu yolu üzerinde bir mekandır. Zonguldak’ta kahvaltıcı tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Oldukça yüksek bir yerdedir. Hem deniz hem de dağ havası alınabilecek bir mekandır. Kahvaltı konusunda oldukça zengin bir menüye sahiptir. Akla gelebilecek her çeşit ile masanın donatıldığı, aile ile de gidilebilecek bir mekandır.

Kurtoğlu Kahvaltı Dünyası: Kozlu’da, Veysel Atasoy Caddesi üzerinde bulunan bir mekandır. Küçük ve samimi bir mekandır. Şarküteri tabağı ile kahvaltı edebileceğiniz bir yerdir.admin / 18.02.2020 / 0 / 4 737

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Tokat'ta Ne Yenir? (Tokat'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Tokat'ta Ne Yenir? (Tokat'taki En İyi

Tokat'ın meşhur yemeklerinin sayısı o kadar fazladır ki; gastronomi açısından
Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi

Orduda ne yenir içerikli bu makalemizde; Ordu yemekleri hakkında bilgi
Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi

Mardinde ne yenir içerikli bu makalemizde; Mardin yemekleri hakkında bilgi
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En

Denizlide ne yenir içerikli bu makalemizde; Denizli yemekleri hakkında bilgi
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi

Sivas'ın meşhur yemekleri oldukça fazla sayıdadır. Üstelik bu yemekler, nereye
Adıyaman'da Ne Yenir? (Adıyaman'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adıyaman'da Ne Yenir? (Adıyaman'daki En

Adıyaman'ın meşhur yemekleri; oldukça çeşitli lezzetlerle harmanlanarak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up