Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler


İstanbula yakın gezilecek yerler
Ülkemizin en kalabalık nüfusa sahip mega kenti İstanbul, çok sayıda doğal ve tarihi güzelliği içinde barındıran rüya gibi bir şehirdir. ancak burada yaşayan ve şehrin her yerini görmüş, kalabalığından uzaklaşmak isteyen insanlar İstanbul'a yakın gezilecek yerler ziyaretiyle günübirlik de olsa bu amaçlarına ulaşabilir. İstanbul’un çevresinde kısa ulaşım mesafelerinde yer alan çok sayıda güzelliğe ulaşarak şehrin insanı içine çeken kaosundan sizler de kurtulabilirsiniz.

Listemize geçmeden önce İstanbul hakkında daha detaylı bilgi için; İstanbul'da Gezilecek Yerler,
İstanbul'un sadece tarihi yerlerini öğrenmek için; İstanbul'da Gezilecek Tarihi Yerler,
İstanbul'un doğal yerlerini görüp kafa dinleyeyim derseniz; İstanbul'da Gezilecek Doğal Yerler,
İstanbul'a gelmişken burada ne yerim diyorsanız; İstanbul'da Ne Yenir? konularımızı inceleyebilirsiniz.
  • Maşukiye, Kocaeli

İstanbul'a 90 dakika uzaklıkta yer alan bu köye ulaşım son derece kolaydır. Özellikle bahar aylarında buranın doğası şehirden uzaklaşmak için ideal bir yerdir. Bununla birlikte kış aylarında hizmet veren Kartepe Kayak Merkezi kış sporları için tercih edebileceğiniz bir rotadır. Maşukiye Şelalesi de piknik yapmanız için ideal bir yerdir. Kartepe’de kış ayları dışında da piknik yapacak güzel alanlarda harika vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca burası Kirazlı ve Kuzu yaylaları ile Karadeniz’e olan özleminizi giderebilir.
  • Kandıra, Kocaeli

Kocaeli'nin şirin bir ilçesi olan Kandıra doğal güzellikleriyle İstanbullular için alternatif bir gezi rotasıdır. İlçe merkezine çok yakın olan Sarısu kamp severlerin uğrak mekanıdır. Muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde kısa süreli bir kamp macerası için Kandıra’yı seçebilirsiniz. İlçenin Kefken bölgesinde yer alan Pembe Kayalar, güneş ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan pembe duruşuyla ziyaretçileri büyülüyor. İstanbul'a ortalama 150 km mesafede bulunan Kandıra özellikle bahar aylarında en güzel haliyle karşınıza çıkıyor.
  • Sapanca, Sakarya

İstanbul'a 140 km mesafede yer alan Sapanca sakinliğiyle sizi içine çekiyor. Çiçeklerle örülü Kırkpınar şehrin havasından uzaklaşarak huzur bulmanızı sağlıyor. ayrıca Naturköy’ü de ziyaret ederek burada yaşayan Çerkez mutfağını tadabilir ve bu kültüre ait ögeleri inceleyebilirsiniz. Buraya kadar gelip Sapanca Gölü’ne gitmemek olmaz. Göl çevresinde geceyi geçirebileceğiniz otellerde harika vakit geçirebilir ve güne mükemmel bir göl kahvaltısıyla başlayabilirsiniz. Ayrıca bölgede yapılan ATV safari turları da ilgililerin hoş vakit geçirmesine yardımcı olur. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan İstanbul'a yakın gezilecek yerlerdenildiğinde ilk sıralarda bulunan Sapanca, özellikle bahar aylarında gezginler tarafından daha çok ziyaret ediliyor.
  • Acarlar Longozu, Sakarya

İstanbul'a 200 km uzaklığıyla Acarlar Longozu Sakarya'nın önemli doğal güzelliklerindendir. Burada doğayla iç içe olmak isteyen İstanbullular tüm yorgunluğunu burada atıyor. Bölgeyi özel kılan dünyanın sınırlı sayıda longoz ormanlarından birine sahip olmasıdır. Akarsuları aşamayan longozlar Acarlar’da 7.5 kilometrelik bir alanda varlığını sürdürüyor. Özellikle sonbahar ayları bölgede yürüyüş yapmak için enfes yerlerdir. Öğleden önce yapacağınız ziyaretlerde nilüfer çiçeklerinin dansına şahit olabilirsiniz.
  • Kıyıköy, Kırklareli

İstanbul'a 2 saat mesafede yer alan Kıyıköy, Kırklareli’ye bağlı Vize ilçesi sınırlarındadır. Boş zamanlarınızda kafa dinlemek için burayı günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Karadeniz’e özgü yapısıyla ne çıkan Kıyıköy, temiz hava depolamak isteyenlerin uğrak rotasıdır. Bölgede yapılan en popüler etkinlik ise trekking olarak karşımıza çıkar. Ayrıca köyün falezlerinde balık tutarak da stres atabilirsiniz. Ayrıca bölgede yer alan ve gönüllü bir meleğe sahip olmasıyla ünlenen Aya Nikola Manastırı da tarihi yapı görmek isteyenlerin ziyaret edebileceği bir yerdir. Yıkıntı halinde bulunan bu antik yapıyı ziyaret ederek bölgenin tarihi dokusuna da şahitlik edebilirsiniz.
  • İğneada, Kırklareli

İstanbul’dan uzaklaşmak isteyen ve çevre illerde huzuru yakalamak isteyenler Kırklareli’nin en güzel uğrak noktalarından İğneada’yı tercih edebilir. Özellikle sonbahar aylarında doğal güzelliğini ortaya koyan İğneada, İstanbul’a 200 km uzaklıkta bulunur. Bölge tarihi ve doğal güzellikler bakımından eşsiz bir yerdir. Dünyanın sayılı Longoz ormanlarını barındıran bölgede çok sayıda doğa etkinliğine katılabilirsiniz. Ayrıca ağaç evlerde konaklayarak doğayla iç içe bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Avcılar köyü sınırlarında yer alan Zindandere Şelalesi ise yürüyüş yapacaklar için iyi bir alternatiftir.
  • Trilye, Bursa

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı eski bir Rum köyü olan Trilye, mimarisiyle gezginlerin ilgisini çeker. Marmara Denizi’ne kıyısı olması sebebiyle İstanbul’dan deniz otobüsü vasıtasıyla da buraya ulaşmanız mümkündür. Çok sayıda dizi ve filme ev sahipliği yapan köyde Rumlardan kalan çok sayıda eşsiz yapısıyla ve o dönemi yansıtan sokaklarıyla farklı bir cazibe merkezi vardır. 1100’lü yıllardan günümüze kadar gelen Dündar Evi ve 1200’lü yılların mimari anlayışıyla inşa edilmiş Kemerli Kilise ziyaretçilerin uğradığı yerlerdir. Trilye, Mudanya İskelesi’ne 16 km mesafede bulunur.
  • Uçmakdere, Tekirdağ

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı bir köy olan Uçmakdere, doğal güzellikleri ve deniziyle İstanbul'a yakın olan ilgi çekici rotalardan biridir. Ayrıca bahar ve yaz aylarında Trakya bölgesinin en önemli yamaç paraşütü etkinlik merkezidir. Sizler de hafta sonu İstanbul’dan 230 km mesafede yer alan bu doğal güzelliğe ulaşarak yamaç paraşütü ve trekking etkinliklerine katılarak şehrin tüm stresinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca denizin verdiği huzurla rahatlamış olarak evinize geri dönebilirsiniz. Köyün dar sokaklarında farklı bir mimari yapıya da şahit olabilirsiniz. Buraya kadar gitmişken dünyaca ünlü Şarköy şaraplarını da tatmadan dönmeniz olmaz.admin / 16.04.2019 / 0 / 2 822

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nişantaşı gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Nişantaşı hakkında
Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’da yaşayan milyonlar özellikle küçük bir fırsat yakaladıklarında hemen
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca çok büyük uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul
Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Kozmopolit bir ilçe olan İstanbul Ümraniye, yaklaşık olarak 700 bin civarında
Kilyos Gezilecek Yerler

Kilyos Gezilecek Yerler

Eski adı kum anlamına gelen kilya kelimesinden gelen Kilyos, cumhuriyetin
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up