Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Sındırgı'da Gezilecek Yerler

Sındırgı'da Gezilecek Yerler


Sındırgı gezilecek yerler
Balıkesir’in ilçesi olan ve Kurtuluş Savaşı sırasında yöre halkının vermiş olduğu mücadele ile akıllara kazınan bir yerleşim yeri olan Sındırgı denilince Emendere Kaplıcaları ve Yağcıbedir halıları da akla gelmektedir.

Denizden yüksekliği 250 metre olan ilçede ormanlık ve dağlık alanların bir bölümünden Simav Çayı geçmektedir. Kertil Mesire Yeri, Düvertepe Sarı Alan Yaylası, Cüneyt Çayı Vadisi ve Sinandede Yaylası ilçenin görülmesi gereken güzellikleri arasındadır. Yörenin tarihinin oldukça uzun bir dönemi içermesi ve pek çok uygarlığın bu noktada hüküm sürmüş olması, yörenin sahip olduğu doğal güzelliklere tarihi kalıntıların da eşlik etmesini sağlamaktadır.

Sındırgı Tarihi

Bölgenin tarihi çok eski dönemlere dayandırılmaktadır. Antik dönemde Sındırgı'nın adının Carsea olduğu bilinmektedir. Bu bölge tarihte Attaneion adı ile de anılmaktadır. Bölgede Friglerden Lidyalılara, Helen İmparatorluğundan Roma ve Bizans’a kadar pek çok uygarlık yerleşik bir hayat yaşamıştır. İlçe merkezinde Helenistik dönemin izleri olan Tümülüsleri, kaya ve oda mezarlarını görmek mümkündür.


Yörede Pers egemenliğinin yanı sıra Bergama Krallığı da hüküm sürmüştür. Bizanslıların ardından sırası ile Selçuklular ve Karesi Beyliğine yerleşim alanı olan bölge son olarak Osmanlıların eline geçmiştir. Osmanlı döneminde bölgeye çeşitli Türkmen topluluklar yerleştirilmiştir. Bunlar arasında Çavdar, Çepni, Avşar, Karakeçili ve Yağcıbedir toplulukları bulunmaktadır. Tarihindeki birbirinden çok farklı medeniyetler, Sındırgı’ya kendine has bir doku kazandırmış durumdadır.

Tarihi geçmişine kısaca değindiğimiz ilçe için Sındırgı gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Şerif Paşa Meydanı

Sındırgı merkezinde yer alan Şerif Paşa Meydanı, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir alan olarak öne çıkmaktadır.

Emendere Kaplıcaları

Sedef, uyuz, mantar ve egzama gibi birçok hastalığın tedavisinde işe yaradığı bilinen ve vücut yaralarının iyileşmesi için de kullanılan Emendere Kaplıcalarında çıkan su, dünya üzerindeki kaplıca suları arasında radyoaktivitesi en yüksek seviyede olan su olarak bilinmektedir. 32 derece sıcaklıkla çıkan sudan yararlanılabilmesi için bölgede termal tesis bulunmaktadır. Otel, açık ve kapalı havuz ve altyapı tesisleri ile birlikte hizmet veren Emendere Kaplıcaları Sındırgı merkezine 8 km mesafede yer almaktadır.

Hisaralan Kaplıcaları

Sındırgı’ya 8 km mesafede yer alan bir başka kaplıca alanı Hisaralan Kaplıcalarıdır. Emendere’nin 200 metre ilerisindeki bir tepeden çıkan ve sıcaklığı 90 dereceyi bulan 20 civarında kayak vardır. Bu kaynaklardan biri tümsek üzerinde bir havuz oluşturmuştur ve bu havuzdan akan su aşağı yamaçlarda beyaz bir çökelti bırakmaktadır. Bu nedenle çevrede su çökeltilerinin oluşturduğu mini peribacası görünümlü yerler mevcuttur. Hisaralan kaplıcalarının romatizmadan siyatiğe, kadın hastalıklarından ağrılı batın hastalıklarına pek çok soruna iyi geldiği bilinmektedir.

Cüneyt Köprüsü

Ormanlık bir alanda Cüneyt Vadisinde yer alan Cüneyt Köprüsünün yapı stili incelendiğinde Karesi Beyliği Döneminde yaptırıldığı tahmin edilmekle birlikte kitabesi bulunmaması sebebiyle kim tarafından ne zaman yapıldığı kesin değildir. Moloz ve temse taş kullanılarak yapılan ve günümüze sağlam bir şekilde ulaşmayı başarabilen köprü, geniş kemerli ve tek gözlü bir yapıya sahiptir.

Sındırgı'nın Nesi Meşhur?

Sındırgı denilince akla ilk olarak gelen ürünlerden biri Yağcıbedir halılarıdır. Dünya çapında ünü olan bu halılar Yörük geçmişinden izler taşımakta ve Yörüklerin adet ve geleneklerini yansıtmaktadır. Dokumasında çok ince yün ipliklerin kullanıldığı bu halılar uzun ömürlü olmaları ve renklendirme için kök boya kullanılması dolayısıyla renklerinin solmaması ile bilinmektedir.


Sındırgı'nın bilinen özellikleri arasında lezzetleri de yer almaktadır. Sazan dolması, güveç, kabak ve höşmerim ile meşhur olan yöreye has bir lezzet de otlu pidedir. Ayrıca yörenin zeytin kolonyası da meşhur ürünler arasında yer almaktadır.

Sındırgı Nerede, Nasıl Gidilir?

Sındırgı, Balıkesir'e 63 km, İzmir'e 145 km mesafede olan bir yerleşim yeridir. Eski Balıkesir-İzmir karayolunun buradan geçmesi ulaşım bakımından sorunsuz bir yer olmasını desteklemektedir. Balıkesir’in diğer ilçeleri ile Sındırgı arasındaki mesafe ise, Bigadiç 25 km, Ayvalık 198 km, Bandırma 159 km şeklindedir.

Küçük bir yerleşim yeri olan Sındırgı’ya Balıkesir’den sık aralıklarla kalkan araçlarla ulaşmak mümkündür. Kütahya, 87 km uzaklıktaki Simav ve 57 km mesafedeki Manisa Akhisar’dan da günlük ulaşım sağlanmaktadır. Bu yönüyle Balıkesir’in ilçeleri arasında ulaşım bakımından avantajlı durumda olanlardan bir tanesidir.admin / 02.07.2018 / 1 / 19 736

Yorum Ekleyin


  1. kamil yildirim
    Ziyaretçi
    18 Ocak 2022 14:53
    0
    guzel bir yer talihsiz kiymet bilmyenlerin elin gecmis

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Savaştepe’de Gezilecek Yerler

Savaştepe’de Gezilecek Yerler

Balıkesir’in makiliklerin yaygın olduğu bitki örtüsü, meyve yetiştiriciliği,
Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut, Balıkesir’in merkeze göre doğuda yer alan küçük ve şirin bir ilçesidir.
Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi ülkemizin batısında bulunan güzel ilçelerden bir tanesidir. Balıkesir
Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk yoğun trafiği, birçok konaklama tesisi, çiğ börek ve ayranıyla çoğu
İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi, Balıkesir’in küçük ama güzel ilçelerinden bir tanesidir. Köklü bir
Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde
Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç, Marmara Bölgesinde gerek tarihi kalıntıları gerekse doğal güzellikleri
Balya’da Gezilecek Yerler

Balya’da Gezilecek Yerler

Balya, Balıkesir’in küçük ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir’in batısında
Gönen’de Gezilecek Yerler

Gönen’de Gezilecek Yerler

Gönen Balıkesir’in bir ilçesidir. Balıkesir’e uzaklığı 104 km’dir. Bandırmaya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up