Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Göcek'te Gezilecek Yerler

Göcek'te Gezilecek Yerler


Göcek, Türkiye ve dünyadaki yat tutkunlarının çok iyi bildiği özelliklerinin yanında, doğa harikası on iki adası ve labirenti andıran koylarıyla Mavi Yolculuk düşkünlerinin de gözdesi.

Göcek gezilecek yerler
Her ne kadar eski adı “Kalimche” olsa da, iki yanında yer alan Telmessos (Fethiye) ve Kaunos’un (Dalyan) zengin tarihine sahip değil. Bu nedenle neredeyse tüm Akdeniz yerleşimlerinde görmeye alıştığımız antik kent kalıntıları burada yok. Ancak, coğrafi yapısı ve doğası Göcek’i özel kılıyor. Etkili rüzgarlara kapalı korunaklı yapısı ve insan aklı Göcek'e, ülkemizin ve dünyanın en önemli yat limanlarından biri olma özelliğini kazandırmış.


Osmanlı’dan yakın zamana kadar çevre köylerdeki ocaklardan çıkarılan krom madeninin gemilere yüklendiği liman olan Göcek, bugün yatçıların ve Mavi Yol tutkunlarının vazgeçilmez durağı.

Marinalar doğaya saygılı...

Körfezin su akıntılarını engellemeyen ve istendiğinde geride bırakmadan sökülebilen yüzer iskeleleriyle çevreye saygılı bir alan olan Port Göcek, insan aklının ve emeğinin ürünü. Göcek’teki bir diğer yat limanı olan Club Marina ise doğanın yarattığı doğal bir liman. Çam ağaçlarıyla kaplı muhteşem doğasına zarar vermeden ortaya çıkarılan Club Marina sadece tekne bağlanan bir liman değil. Türk hamamından konaklama için düşünülmüş villalara, restoranından spor salonuna kadar her şey, buraya gelenleri memnun etmek için tasarlanmış.

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Azra Erhat gibi yazar ve sanatçılara gerçekleştirdiği ilk Mavi Yolculuklar sayesinde önemi ve güzelliği fark edilen bölge, bugün bu yolculukların en favori güzergahını oluşturuyor. Bir hafta süren Mavi Yolculuğa ayıracak vakti olmayanlar için Göcek’ten yapılacak günübirlik veya birkaç günlük tekne yolculuğu uygun olabilir.

Göcek'te Öne Çıkanlar

 • Her biri ayrı bir dünya olan on iki adası.
 • Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir kaya üzerine yaptığı balık resmiyle ünlenen koyu.
 • Turkuaz denizin, günlük ve çam ağaçlarıyla kaplı kıyılarla buluştuğu koyları.
 • Yatlar için son derece uygun çoğrafyasındaki yat limanlan.
 • Düzenli, sakin ve dingin yerleşimine zenginlik katan lezzet ustası restoranları.
 • Merkeze yakın konforlu otellerden, dağlara gizlenmiş karakterli mekanlara kadar farklı konaklama seçenekleri.

Mavi Yolculuk durakları (Göcek koyları)

Limandan ayrıldıktan sonra sağ tarafınızda kalan kara parçasına ait koylar, dönüş yolunda yerini adaların koylarına bırakıyor. Tekne yolculuğunun ilk durağı Günlüklü ve Akbükü. Günlüklü, adını dünyada sadece burada yabani olarak yetişen günlük, yani sığla ağaçlarından alıyor. Gövdesini den elde edilen sıvının parfüm yapımında kullanıldığı ağaçlar, bu koylarda adeta denizle kucaklaşıyor.

Boynuzu andıran girintiden adını alan Boynuzbükü, bir sonraki durak. Burada da yeşille mavinin dansı devam ediyor. Göcek koyları arasında belki de en bilineni olan Bedri Rahmi koyundaki balık resmi, sanatçının körfeze attığı imzası gibi. 1974 yılında bir kaya üzerine yaptığı bu resim, koyun doğal güzelliğine sanatsal değer katmış. Bedri Rahmi Koyunun hemen yanı başında bulunan Taşyaka ise kayalara oyulmuş Likya mezarlarıyla dikkat çekiyor.

Taşyaka’yı geçer geçmez karşınıza Manastır koyu çıkıyor. Muhtemelen geçmişte inziva için burayı seçen keşişlerden kalan bir manastırın kalıntıları denizle buluşmuş. Tekne yolculuğunun öğle saatlerine denk düşürülmesi gereken yeri, Göbün koyu. Bunda çam ve günlük ağaçlarıyla denizin arasında kalan restoranda verilecek öğle yemeği molası, yolculuğun keyfini ikiye katlıyor.

Göcek'teki koyları gördüğünüz zaman, neden yabancı şöhretlerin de burayı tekneleriyle ziyaret ettiğini anlarsınız.

Teknenizin yönü Göcek’e döndüğünde anakaraya ait koylar yerini adalara ve onların muhteşem güzelliklerine bırakıyor. Tersane Adası, Göcek Körfezi’nin en büyük adası. Mübadele yıllarına kadar burada yaşamış olan Rumlar, gemi bakım ve yapım işleriyle uğraşmışlar. Şimdi adada, onlardan geriye üç beş yıkık ev ve bir kilise kalıntısı kalmış.

Göcek’te yapılacaklar sadece denizle sınırlı değil. Merkeze yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan Gökçeovacık köyü, özellikle sıcak yaz günleri için iyi bir seçenek. Burada bulunan Huzur Vadisi adlı kamp yeri doğa severler için ilginç bir mekan. Yine son derece özel bir konaklama alternatifi olan Monte Negro da burada. Gökçeovacık’ta konaklama konusunda bir diğer sıra dışı seçenek de köy evleri. Bir İstanbul kaçkını olan Münevver Eminoğlu, burada iki köy evini yeniden düzenleyerek, doğanın içinde bahçeyle uğraşarak tatil yapmak isteyenler için hazırlamış. Bu evleri dilediğiniz Mire boyunca kiralama şansına sahipsiniz.


Yaz aylarının sıcaklığını hissettirmeye başladığı günlerde, doğaya dokunarak tatil yapmak isteyenlerin tercih listelerinin en başında yer almayı Göcek fazlasıyla hak ediyor.

Göcek Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi büyük kentlerden bölgeye düzenli otobüs seferleri var. İzmir yönünden gelenler direkt Göcek'e ulaşabiliyorlar. Diğer kentlerden gelen otobüslerle ise Fethiye’ye ulaşıp yine burada otogardan kalkan minibüslerle Göcek merkeze ulaşılabilir.

Aynca Dalaman Havaalanı'ndan Göcek sadece 22 km ve buradan da düzenli minibüs seferleri mevcut. THY, Onur Air ve Pegasus’un Dalaman'a uçuşları var.admin / 20.07.2018 / 1 / 7 197

Yorum Ekleyin


 1. Kamudestek
  Ziyaretçi
  23 Temmuz 2018 04:45
  0

  Göcek ile alakalı bir tatil planım vardı ve sizin verdiğiniz bilgiler sayesinde daha fazla merak duymaya başladım. Kısa zamanda beldeyi ziyaret edeceğim inceleme için teşekkürler bana fazlası ile katkısı oldu.

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın
Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Ortaca'da Gezilecek Yerler

Ortaca'da Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca, eskiden Köyceğiz'e bağlı bir belde
Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti

Karia ve Lykia bölgelerinin sınırında yer alan Kaunos Antik Kenti, Karia'nın en
Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Muğla'nın önemli ilçelerinden biri olan Köyceğiz Akdeniz ve Ege'nin birleştiği
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up