Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Kaunos Antik Kenti

Karia ve Lykia bölgelerinin sınırında yer alan Kaunos Antik Kenti, Karia'nın en önemli ticaret limanlarından biriydi. Kentin ne zaman ve kim tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Herodot, Karya dilinden başka bir dil konuşan halkın bölgenin yerlisi olduğunu söyler ve Kaunosluların kendilerinin Girit asıllı olduklarını söylediklerini aktarır. Ünlü coğrafyacı Strabon ise başka yazarlara dayanarak, kent halkının Girit'ten geldiğini, Karia dilini konuşmakla birlikte kendi geleneklerini koruduğunu öne sürer.

kaunos antik kenti
Mitolojiye göre Kaunos Kentinin kurucusu Miletos’un oğlu Kaunos’tur.


Kaunos Antik Kent Tarihi

Lidya'nın egemenliğindeyken, MÖ 6. yüzyılda çağdaşı ionia, Karya ve Likya kentleri gibi, Persler tarafından işgal edilmiştir. Harpagos'a sonuna kadar direnmiş, ancak bozguna uğramıştır. Kent bundan sonra sırasıyla MÖ 334'de Büyük İskender'in, Ptolemaios Hanedanı'nın, Rodosluların, MÖ 189'da Roma'nın, MÖ 88'de Pontus Krallığı’nın ve sonra da tekrar Rodosluların denetimine girmiştir. Kaunos, MÖ 1. yüzyılda bağımsızlığını kazanmıştır.

kaunos harabeleri
Roma ve Doğu Roma (Bizans) egemenlikleri sırasında, siyasal açıdan çok fazla etkinlik gösteremese de ticari üstünlüğünü korumaya çalışmıştır. Kent ile deniz arasındaki bataklık alanın deniz ticaretini güçleştirmesi nedeniyle Kaunoslular bazı önlemler almışlardır. MS 1. yüzyıldan sonra çayın getirdiği alüvyonlar limanı doldurunca, kent önemini yitirmeye başlamıştır.


Kaunos Antik Kenti Yapıları

Dalyan köyünden karşıya geçildiğinde, kayalara oyulmuş mezarlarla karşılaşılır, iki sıra hâlindeki mezarlardan üsttekiler tapınak cepheli, alttakiler daha yalın görünüşlüdür. Gömüt odalarında ölülerin konulduğu taş sekiler vardır. Bu sıra mezarların batı ucunda, kayaya oyulmuş gömüt çukurunun kapak taşıyla örtülmesinden oluşan Karia tipi mezarlar yer alır. Güneydeki akropolisin bulunduğu tepenin doğusu sarp ve yüksektir. Aynı şekilde doğal korumaya sahip güney yamaçları dışında akropolis surlarla çevrilidir.

kaunos antik kent haritası
152 m yüksekliğindeki tepenin kuzeyindeki surlar, Dalyan köyünün kuzeyindeki kayalığa değin uzanır. Orta Çağ'a ait kulelerle destekli surlarla çevrili bir kale vardır. Bu kalenin MÖ 309'da Ptolemaios tarafından alınan Herakleion olabileceği öne sürülür. Tepenin batısında, Satrap Mausolos'un yaptırdığı (MÖ 4. yüzyıl) sanılan, çokgen taş işçiliğiyle dikkati çeken duvarlar vardır. Akropolisin doğu eteğinde, kayaya oyulmuş tiyatro yer alır. Tiyatronun kuzeyinde bazilika planlı bir kilise, Roma hamamı ve küçük bir tapınak bulunur.

Kentin en anıtsal yapısı, agoranın kuzeydoğu köşesine yerleştirilmiş olan çeşmedir. Roma dönemine tarihlenen yapının arşitravmda (architrave), Vespasianus'un (MS 60 - 79) adı geçer.

Kaunos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Köyceğiz'in 27 km güneyinde, Köyceğiz Gölü'nü denize bağlayan Dalyan Çayı'nın kıyısında ve aynı adlı köyün karşısındadır. Kaunos Antik Kentine ulaşmak için Muğla veya Fethiye’den Dalyan mahallesine gelmeniz gerekmektedir. Dalyan ve Çandır mahalleleri arasında Dalyan'dan yaklaşık 2 km sonra antik kente ulaşabilirsiniz.admin / 24.03.2018 / 0 / 1 056

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Söke'de Gezilecek Yerler

Söke'de Gezilecek Yerler

Söke, Aydın ilinin batısında, Büyük Menderes Ovasında kurulu ilçe merkezi ve
Priene Antik Kenti Tanıtımı

Priene Antik Kenti Tanıtımı

Söke'nin 15 km güneyinde, Güllübahçe’de yer alan antik İon kenti. İonia
Magnesia Ad Maeandrum Antik Kenti

Magnesia Ad Maeandrum Antik Kenti

Magnesia Ad Maeandrum, Büyük Menderes’in küçük bir kolu üzerinde Söke’ye 17 km
Ortaca'da Gezilecek Yerler

Ortaca'da Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca, eskiden Köyceğiz'e bağlı bir belde
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Muğla'nın önemli ilçelerinden biri olan Köyceğiz Akdeniz ve Ege'nin birleştiği
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Manisa'da Gezilecek Yerler'

Manisa'da Gezilecek Yerler'

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Manisa, Şehzadeler Şehri olarak da
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up