Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Didyma Antik Kenti

Söke'nin güneybatısında, Didim ilçesinin güneyindeki kalıntılar, antik dünyanın sayılı bilicilik (kahinlik/kehanet) merkezlerinden Didyma’dır.

didyma antik kenti
16 km kuzeyindeki Miletos'a kutsal yolla bağlı bulunan kentin denizle bağlantısını Panormos Limanı sağlıyordu. Pausanias'ın belirttiğine göre, Didyma Apollon kutsal yeri, ilk İon kentlerinden bile eskidir; dolayısıyla Didyma Yunanlardan önce de bir bilicilik merkeziydi. Yunanlar buraya göç ettiklerinde, Batı Anadolu'daki birçok yerde yaptıkları gibi buradaki kültü de kendi kültleriyle özdeşleştirmişlerdir.


Arkaik dönemde yüzyıl kadar Brankhidai denilen rahip ailesince yönetilen kent, daha sonra Miletos'a bağlı kutsal bir yerleşme niteliği kazanmıştır. Buradaki bilicilik merkezine danışan ünlüler arasında II. Neho ve Kroisos (Krezüs - Karun) sayılabilir. MÖ 499’da Perslere karşı ayaklanan İonia kentleri büyük bir bozguna uğradıktan sonra, kent yakılıp yağmalanmıştır. MÖ 5. ve 4. yüzyıllarda bilicilik merkezinin durumu hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat MÖ 331'de Didyma rahibi, Büyük İskender'i “Zeus'un oğlu ilan eder."

Kutsal yolun kenarındaki oturur biçimindeki rahip, rahibe, kral, kraliçe ve yatan aslan heykelleri İngiltere'ye kaçırılmıştır. Brankhidai denilen bu heykeller bugün British Museum'da sergilenmektedir.

Didyma Kalıntıları

didyma antik kenti 2
Büyük olasılıkla yöredeki ilk kutsal alan, MÖ 8. yüzyılda yapılmıştır. MÖ 6. yüzyılda, İon uygarlığının gelişmesiyle birlikte kutsal alan görkemli yapılarla donatılmıştır. Helenistik tapınağın altındaki Arkaik tapınağın kalıntılarından yapının planı çıkartabilmektedir. Arkaik tapınağın doğusunda yuvarlak sunak, sunağın batısında ise kutsal kuyu yer alıyordu. Yine tapınağın doğusunu, 3,5 m yüksekliğinde, yarım daire biçimli bir duvar çeviriyordu. Duvarın doğu ve güneyindeki düzlükte, MÖ 6. yüzyıla tarihlenen iki stoa vardı. Her biri 2,5 m genişliğinde beş merdivenle çıkılan tapınak terasında, sunu heykelleri ve anıtlar bulunmaktaydı, İon Ayaklanması sonrasında Miletos'la birlikte Didyma da Persler tarafından yakılıp yıkılmıştır. Büyük İskender'in Persleri Anadolu'dan çıkarmasıyla yeni bir döneme girilmiştir. Apollon Tapınağı'nın yapımına yeniden başlanmıştır. Arkaik yapıdan çok daha büyük ve görkemli olan Helenistik tapınağın mimarları, Efesli Paionios ile Daphnis'di.

Helenistik Didymaion, Ephesos, Artemis ve Samos, Hera tapınaklarından sonra Helen dünyasının üçüncü büyük dinsel yapısıdır. Büyük bölümü Roma döneminde yapılmakla birlikte tapınak hiçbir zaman bitirilememiştir.

didyma antik kent haritasıDidyma Antik Kent Haritası

Didyma Antik Kenti Nerede?

Didim merkezde, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Didim'e İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale, Aydın, Muğla gibi illerimizden düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Kendi araçları ile gelecek olanlar için mobil cihazınız ile aşağıdaki haritayı kullanarak Didyma Antik Kentine ulaşabilirsiniz.
admin / 01.08.2018 / 0 / 119

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergomon (Bergama) Antik Kenti

Pergomon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Milet (Miletos) Antik Kenti

Milet (Miletos) Antik Kenti

Söke Ovasının ortasında yer alan Milet (Miletos) antik dönemde Latmos
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Manisa'da Gezilecek Yerler'

Manisa'da Gezilecek Yerler'

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Manisa, Şehzadeler Şehri olarak da
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up