Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri


Bursada ne yenir
Bursa'nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler arasında anlatılmakla bitmez bir keyif olarak ifade edilirken; bu yönde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için değişik mekan ve alternatifler olduğu göze çarpmaktadır. Bursa tam anlamıyla bir gurme şehri olarak da ifade edilebilmesinin yanında, bölgenin Trakya, Ege ve İç Anadolu’ya olan yakınlığı aynı zamanda şehrin merkezi konumu yanında son yüz yıldır başta Balkanlar olmak üzere şehrin aldığı göç miktarı bu yörelerin lezzet yolculuğunda Bursa'nın da önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır.

Bursa ve yemek dendiğinde ilk belirtilmesi gereken damak lezzeti tartışmasız İskender Kebap olmakla beraber, İskender Kebap yanında;
 • Pideli köfte
 • Cantık
 • Elbasan tava
 • İnegöl köfte
 • Kestane şekeri
 • Tahinli pide
 • Bağdat hurması
 • Süt helvası
 • Kemalpaşa tatlısı ön plana çıkan diğer önemli Bursa lezzetleridir.

Bursa’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler

Bursa coğrafi konumu, kültürel mirası ve tarihi yapısıyla Türkiye'nin en önemli ve gözde şehirlerinden biri olmakla beraber, Uludağ başta olmak üzere turistik mekanlarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Bu özellikleri Bursa’da yaşayanlar ve dışarıdan gelen ziyaretçiler için lezzet duraklarını da oldukça önemli hale getirirken, Bursada ne yenir sorularının da daha sık sorulmasına neden olmaktadır.
 • İskender Kebap

İskender Kebap
Bursa dendiğinde yüzyıllardır akla ilk gelen lezzet kesinlikle İskender olmakla beraber Bursa'nın meşhur yemekleri sıralamasında İskender her daim baş köşede oturmaya devam etmektedir. Sadece İskender yemek için Türkiye'nin hemen hemen her ilinden Bursa’ya her mevsim akın eden insan varlığı, Bursa’da İskender yapılan her mekanda İskender için ayrı bir emek verilmesine yol açarken, İskender yanında verilen yoğurt, tereyağ domates ve biber gibi detayların dahi daha özenli seçildiği de görülmektedir. Özel olarak günlük ve taze seçilen etin yanında, etin marine edilişi, yoğurt ve tereyağ seçimi İskender’in özel sırlarından sadece bazılarını oluşturuyor.
 • Pideli Köfte

Pideli köfte
Bursa pideli köfte, Bursa lezzetleri arasında İskender’e en yakın lezzet olmakla beraber, İskender için verilen emeklerin aynı şekilde ifa edilmesi anlamına da gelmektedir. Pideli köfte, Bursa'nın meşhur köftesinin İskender pidesi ve sosuyla servis edilerek üzerine tereyağ dökülmesiyle meydana gelen bir lezzet olarak göze çarparken, köftenin lezzet ve asaleti yanında pide ve sos seçimi de Bursa pideli köftenin değişmeyen lezzetinin de anahtarı konumunda bulunuyor.
 • Cantık

Bursa cantık
Bursa dışında yaşayanların ismini pek bilmediği ancak lezzetine doyamadığı bir lezzet olarak ön plana çıkan meşhur Bursa cantığıkabaca ortasında kıyma olan pidelere verilen bir isim olmakla beraber, ünü tüm dünyaya yayılan Bursa cantığını yemek için dünyanın her ülkesinden ziyaretçilerin Bursa’ya akın ettiği bilinmektedir. Cantık Bursa’da yemeklerin yanında aynı zamanda kahvaltılarda da çok popüler olan bir lezzet olurken bir oturuşta 10 adet cantık yiyebilen kişilerden restoranlarda para alınmadığına dair bir rivayet de yok değildir. 1052 yılından bu yana üretildiği bilinen Cantık özel olarak mayalanmış 125 gr hamur içerisine 60 gram dana kıyması ve baharatlardan oluşuyor. Cantığın odun fırınlarında pişirilme süresi ise 3 dakika.
 • İnegöl Köfte

İnegöl köfte
Bursa’ya özgü et lezzetleri arasında adını Bursa'nın İnegöl ilçesinden almış olan İnegöl köftesi, şöhreti Bursa sınırlarından tüm Türkiye’ye yayılmış bir lezzet olarak göze çarparken, tüm Türkiye’de market ve kasaplarda hazır şekilde İnegöl köftelerinin de satışa çıkmasına neden olmuştur. İnegöl köftesi yanında sunulan piyaz ve şıra gibi detaylar da İnegöl köftesini tamamlayan unsurlar olarak göze çarpmayı başarıyor.
 • Elbasan Tava

Elbasan tava
Arnavutların meşhur lezzetlerinden biri olan Elbasan Tava, şehrin 1900’lü yılların başından itibaren aldığı yoğun göçmen nüfus sonucu yavaş yavaş Bursa’nın simgelerinden biri haline gelmekle beraber; esnaf lokantaları dahil şehrin her noktasında kolaylıkla bulunabilen bir lezzet olarak da göze çarpıyor. Kuzu etinin peynir, patates püresi ve unla kaplanarak fırına sürülmesiyle hazırlanan Elbesan tava, Bursalıların ve Bursa’ya gelen ziyaretçilerin aradığı bir lezzet olarak da kolaylıkla ifade edilebilir.

 • Kestane Şekeri

Kestane şekeri
Bursa’ya özgü lezzetlerin en önemlilerinden biri olan ve yolu Bursa’dan geçenlerin başvurdukları hediyeliklerin de başında gelen Bursa kestane şekeri aslen Uludağ eteklerindeki kestane ağaçlarından toplanan kestanelerin şekerli şerbette kaynatılarak yapılırken; Kestane şekeri için Kemalpaşa tatlısıyla beraber Bursa'nın en karakteristik tatlısı olduğu da kolaylıkla söylenebilir. Normal ve çikolatalı çeşitleri bulunan kestane şekeri ünü Bursa’dan dünyaya yayılan bir diğer lezzet olarak da nitelendirilebilmektedir.
 • Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa tatlısı
Kemalpaşa tatlısı da aynı İnegöl köfte gibi adını Bursa'nın önemli bir ilçesinden alan ve ünü dünyaya yayılmış bir tatlıdır. Bu küçük ve şerbetli tatlının asıl ismi Mustafakemalpaşa peynir tatlısı olmakla beraber, peynirin zaman içerisinde çabuk bozulma özelliği neticesinde tatlıda kullanılan peynir miktarının zamanla en aza çekildiği de gözlemlenmektedir.
 • Hurma Tatlısı

Hurma tatlısı
Bursa’ya özgü lezzetlerin bir diğeri konumdaki hurma tatlısı, ismini hurmaya olan şekil benzerliğinden alırken, üzerine hindistan cevizi dökülen dışı kahverengi ve içi beyaz bir minik şerbetli tatlıdır.
Eğer Bursa ziyareti düşünüyorsanız; Bursa'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Bursa'nın En iyi Restoranları

Bursanın en iyi restoranları
Bursa'nın kendine özgü meşhur lezzetlerinin yanında bu lezzetlere nerelerde ulaşılabileceği ve şehre farkındalık katan mekanların varlığı da bir hayli önemlidir. Bursa’da mekan önerisi bu yönde;
 • İskender başta olmak üzere yöresel lezzetlerin nerelerde yeneceği
 • Şehre farklılık katan elit mekanların varlığı olarak iki başlık altında incelenebilir.
Bu noktada sadece Bursalıların bildiği özel halk mekanlarından Bursa'nın dünyaca ünlü lezzet duraklarına kadar birçok farklı restorandan söz etmek mümkündür.
 • Uludağ Kebapçısı Cemil ve Cemal Usta

Bursa'nın en önemli İskender duraklarından biri, birçok kişi için de başlıcası konumundaki Uludağ Kebapçısı, sadece Bursalıların değil, yolu Bursa’ya düşenlerin en az bir kere yolunun düştüğü, gidildiğinde muhtemelen sıra beklenecek bir mekandır. Uludağ Kebapçısı Ulu Mahallesi Osmangazi’de.
 • Kebapçı İskender

Bursada iskender nerede yenir diye sorulduğunda gelen yanıtların büyük bir kısmı kuşkusuz “Kebapçı İskender” şeklinde olacaktır. Ulu Cami'nin bulunduğu cadde üzerinde caminin 500 metre ilerisinde olan mekan sadece 25 kişi kapasiteli olduğundan günün her saatinde önünde sıra beklenen bir pozisyonda yer alırken yuvarlak tabaklarda müşterilere sunulan İskender kelimenin tam anlamıyla müşterilere yer yüzünde ikinci cenneti yaşatıyor.
 • Kebapçı Hüseyin Usta

Ulu Cami kebapçılarının en meşhurlarından biri olan ve büyük İskender porsiyonlarıyla öne çıkan mekân Ulu Cami’ye 600 metre mesafedeki Tuzpazarı Sokak’ta yer alırken, mekândaki İskender yanında yoğurt, kırmızı domates, biber ve tereyağların da özel seçildiğini belirtmek gerekiyor.
 • Beceren Restoran

Bursa Botanik Parkı’nda 2002 yılından bu yana hizmet veren Beceren Restoran Bursa restoran tavsiyeleri için önemli bir konumda bulunurken, Türk mutfağının önemli klasik yemekleri yanında günün popüler yemeklerini harmanlayan önemli bir restoran olarak da ön plana çıkıyor. İtalyan ve Latin Amerika mutfakları da Beceren Restoran’da tadılması gereken önemli birer adres.
 • Hayat Lokantası

Hayat Lokantası açılışı 63 yıl önce Atatürk tarafından yapılan Merinos fabrikasının restore edilen bölümünde yer alan ve başta zeytinyağlılar olmak üzere Bursa Türk mutfağı kategorisinde klasik ve eşsiz lezzetlerinin müşteriye ulaştığı, tarih kokan Bursa'nın önemli bir değeri olarak göze çarpıyor.
 • Kitap Evi Restoran

10 yılı aşkın bir süredir Bursalıların hizmetinde yer alan Kitap Evi Restoran, Bursa'nın kendine özgü rahatlatıcı atmosfer ve tarihi dokusu içerisinde kitap, piyano, mum ve şöminesiyle müşterilerine iyi bir yemekten daha fazlasını vadeden bir adres konumunda.
 • By Ahtapotus

Türk ve Akdeniz mutfağının seçkin yemekleri, Yunan mutfağı ve eşsiz çorbalarıyla birlikte Bursa en iyi balık restoranı olarak anılmasına neden olan balıkları ve deniz mahsulleriyle ön plana çıkan By Ahtapotus, Ulu Cami’ye 6 km. Mesafede Nilüfer Odunluk Mahallesi’nde bulunurken özel soslu deniz mahsulleri ve taze balıklarıyla Bursa’da harika bir balık yemek için önemli mekanlardan biri olmayı sürdürüyor.

Bursa'daki En İyi Kahvaltı MekanlarıBursa kahvaltı mekanları


Güne iyi başlamak hatta tüm gün boyunca kahvaltı yapılacak bir mekan arayışında olanlar için Bursa’da onlarca farklı kahvaltı mekanından bahsetmek mümkünken, Bursa kahvaltı yerleri açısından çok başarılı örnekler verilmesi de oldukça olasıdır. Mutlulukla kesin bir ilişkisi olan ve hafta sonları ailece güne güzel bir başlangıç yapmak isteyenler için oldukça önemli bir konumda bulunan Bursa kahvaltı mekanları aynı zamanda şehrin tarihi dokusunu da birebir yansıtmaktadır.
 • Bursa Kahvaltı Kulübü

Bursa kahvaltı mekanları 2020 için öne çıkan adreslerden biri olan Bursa Kahvaltı Külübü’nde sabah 07:00 ile akşam 22:00 arası kahvaltı keyfi sınırsız ve kesintisiz olarak devam ederken, müşterilerin akşam iş çıkışı bile kahvaltı keyfine varabildikleri ender mekanlardan biri olarak da ön plana çıkmaktadır. Bursa Kahvaltı Kulübü’nde tamamı organik zengin kahvaltılık çeşidi yanında gözleme, pişi ve sigara böreği çeşitleri bulmak da mümkün.

 • Ceylanköy Geçit (Ceylanköy Bahçe Restoran)

Bursa'nın meşhur yöresel peynirleri yanında kahvaltılığın her türüne ulaşılabilecek olan, ayrıca sunumuyla da fark yaratan bir mekan olan Ceylanköy Geçit güne unutulmaz bir kahvaltıyla başlamak isteyenlerin buluşma noktası olarak ifade edilirken simit çeşitleri, yaprak sarma, eşsiz reçeller, sigara böreği ve yöresel sucuklar da müşterilerin kahvaltı zevklerinin katlanması için yetiyor da artıyor. Aynı zamanda mekan dekorasyonda ortaya koyduğu hoş detaylarla da oldukça ilgi çekiyor.
 • Saklı Bahçe

Bursa Uludağ Yolu’nda kahvaltı için en çok öne çıkan mekanların başında gelen Saklı Bahçe müşterilerine sunduğu kahvaltı lezzetiyle güne mutlu ve enerjik başlamalarını sağlarken, her mevsim bir başka güzel olan kahvaltılık çeşitleriyle de oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Doğayla iç içe, oksijen dolu bir ortamda sunulan kahvaltı mükemmel peynirler, tamamı organik ve el yapımı reçeller, harika hamur işleriyle taçlanmakla beraber, Saklı Bahçe'nin menemen lezzeti de her daim anlatılmaya devam ediyor. Saklıbahçe’de serpme kahvaltı en az iki kişilik servis edilirken, mekanın çay ve kahvesinin bile farklı olduğundan da sıkça bahsediliyor.
 • Narlı Bahçe Kahvaltı Cumalıkızık Köyü

Bursa'nın dünyaca ünlü sevimli bir turistik köyü olan Cumalıkızık’da bulunan ve Osmanlı sivil mimarisinin köy yerleşiminin en çıplak haliyle gözlemlenebildiği mekanlardan biri olan Narlı Bahçe müşterilerine otantik bir köy kahvaltısı sunarken, her biri ayrı bir odada sunulan kahvaltı çeşitleri yanında yaprak sarma, el açması gözlemeler, ev yapımı reçeller ve patates köftesinden den bahsetmek gerekiyor.
Bu güzel Osmanlı köyü hakkında ayrıntılı bilgi için; Cumalıkızık Köyü isimli konumuzu inceleyiniz.
Narlı Bahçe’nin ahududu ve böğürtlen reçeli için ise bir tanımlama yapılması mümkün değil.
 • Ayanoğlu Tarz-ı Kahvaltı Salonu

Serpme yöresel kahvaltı için Bursa kahvaltıcı tavsiyesi olarak önerilebilecek önemli mekanlardan biri olan Ayanoğlu Tarz-ı Kahvaltı Salonu zengin kahvaltı çeşitleri yanı sıra menemen, zeytinyağlı dağ kekiği, mıhlama ve pastırmalı yumurtasıyla da ön planı çıkıyor.admin / 24.02.2019 / 1 / 5 223

Yorum Ekleyin


 1. oğuzhan
  Ziyaretçi
  14 Aralık 2019 23:58
  0
  Bursada ne yenir konusunu çok güzel anlaşmışsınız. Elinize emeğinize sağlık :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki

Balıkesir’in meşhur yemekleri dendiğinde Balıkesir topraklarının bir kısmının
Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi

Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi

Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up