Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Manisada ne yenir ve Manisa yemekleri konulu bu makalemizde; Manisa'nın meşhur yemekleri, Manisa yöresel yemekleri, Manisa kahvaltı yerleri ve Manisa kahvaltı mekanları hakkında detaylı ve güncel bilgiler veriyoruz.

manisada ne yenir
Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça fazla lezzetin ön plana çıktığı görülürken, Manisa lezzetlerinin Ege sınırlarından çıkıp tüm Türkiye’ye yayıldıklarından da bahsetmek gerekiyor. Aynı zamanda Manisa il geneli hariç Salihli, Kırkağaç ve Kula gibi yerel ilçe yemekleriyle de ön plana çıkarken her bir lezzette kendine has önemli detaylar içermeyi de başarıyor.

Manisa’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Şehzadeler şehri olarak da anılan Manisa Osmanlı döneminden başlamak üzere her daim çok önemli lezzetlere ev sahipliği yapmış bir konumda bulunmakla beraber sadece yöresel yemekleriyle değil; mesir macunu, Sultaniye üzümü ve Kırkağaç kavunu gibi meyveleriyle de ön plana çıkmış önemli bir merkez olarak da nitelendirilebilmektedir. Manisa yöresel yemekleri de bu hususta değerlendirilmeli, eşsiz lezzetlerin arasındaki detaylara da oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Manisa Odun Köftesi

Manisa odun köftesi, bilinen köftelerden oldukça farklı olarak değerlendirilmesi gereken bir lezzet olmakla beraber özellikle Salihlili ustalar tarafından yapılan köftenin erişilmez bir tadı olmasının yanında meşe odunuyla pişirilen bu köfteyi yemek için bin kilometre öteden düzenli olarak Manisa’ya gelenlerin sayısının da az olmadığının belirtilmesi gerekiyor. Köfte yanında masaya getirilen eşsiz baharatların da ayrı bir yeme tat verdiği Manisa köftesi Manisa yemekleri arasında daima ilk sıralarda yer almayı sürdürüyor.

 • Manisa Kebabı

Manisa kebabının ayrıntısını oluşturan etlerin uzun uzun yoğrulma işlemi yanında enfes pide ve Manisa yoğurdu, Manisa'nın en popüler yöresel lezzetlerinden birini oluştururken, oldukça doyurucu olan bu lezzetin Manisa'nın birçok noktasında aynı kaliteyle yenebileceğinin de ifade edilmesi gerekiyor.

 • Kula Güveci

Manisa'nın verimli topraklarında daha da değerlenen kuzuların etlerinden yapılan ve kuzu etine bayılanlar için daima özel bir lezzet olarak kalacak olan Kula güveci, Manisa'nın Kula bölgesinin dış dünyayla olan en önemli bağlantısını oluştururken; sahip olduğu 4.5 saatlik pişirme süresiyle birlikte erişilmez muhteşem lezzetiyle de oldukça ön plana çıkmayı başaran özel Manisa tatlarından biri konumunda.

 • Bohça Kebabı

Manisa'nın her köşesinde ufak farklılıklar içererek yapılan bohça kebabının hazırlanışı biraz zahmetli olsa da zahmetin karşılığının fazlasıyla alındığı çok önemli bir lezzet olarak da göze çarpıyor. Manisa'nın neyi meşhur sorusu için kolaylıkla ilk sıralarda ifade edilebilecek olan bohça kebabı, fırınlanmış kreplerin içerisine koyulan kuşbaşı et yanında, üzerindeki beşamel sos ile birlikte bu özel lezzetin olmazsa olmaz detaylarından bazılarını oluşturuyor.

 • Kulak Çorbası

Müdavimlerine bir çorbadan çok daha fazlasını sunan kulak çorbası, Manisa'nın en lezzetli yöresel yemeklerinden birisi olarak dikkat çekerken; kulak çorbasının içerindeki mantılar, nane ve tereyağıyla birleştirildiğinde ortaya inanılmaz bir lezzet çıkmayı başarıyor.

 • Kapama Mantı (Manisa Kapama Kebabı)

Manisa'nın en önemli yöresel lezzetlerinden biri olarak ön plana çıkan Manisa kapama mantısı, Manisa kapama kebabı olarak da isimlendirilirken, bilinen mantılardan farklı olarak daha büyük şekilde kapatılan bir mantı çeşidi olarak dikkat çekiyor. Kapama mantı üzerin dökülen yoğurt ve özel hazırlanmış salçayla servis edilirken hem göz ehem de mideye hitap eden özel lezzetlerden biri olarak da ön plana çıkıyor. 

 • Sinkonta

Balkabağından yemek olur mu derseniz, balkabağının lezzete dönüşmüş en önemli hali sinkontayı daha denememişsiniz demektir. Sinkonta bilinen klişe yemeklerin ötesinde balkabaklarının baharatlarla zenginleştirildikten sonra fırınlanıp nar gibi kızardıktan sonra servis edilirken, Manisa'nın birçok özelliğini içerisinde toplayan çok önemli bir lezzet olarak göze çarpmaya devam ediyor.

 • Börülce Tarator

Ege’ye özgü bir lezzet olan ve Edremit Körfezi’ne kadar oldukça geniş bir alanda bolca tüketilen börülceler ayıklandıktan sonra, zeytinyağı ve limonla hazırlanan sosla birleştirilerek sadece Manisa sofralarının değil tüm Türkiye'nin en önemli zeytinyağlılarından biri olarak servise sunulmaktadır.

 • Mantar Tatlısı

Manisa'nın en çok dikkat çeken yöresel tatlarından biri olan mantar tatlısı; mantarların cevizle beraber hamurun içerisine koyulduktan sonra kızgın yağda kızartılarak şerbetlenmesi ve en nihayetinde hamurların üzerine tarçın serpilerek servis edilen bir tatlı olarak göze çarpıyor.

 • Manisa Tahinli Ekmeği

Yuvarlak şekliyle tepsilere dizilen; tahin ve şekerin mükemmel bir birleşimi olarak dikkat çeken tahinli ekmek Türkiye genelinde oldukça sık yapılıyor olsa da Manisa tahinli ekmek belki de içlerinde en çok dikkat çekeni.

 • Şekerli Pide

Manisa’ya özgü en önemli lezzetlerden biri olarak dikkat çeken şekerli pide ortasına tuzsuz peynir koyulan normal pide hamurunun fırınlandıktan sonra üzerine bolca şeker serpilmesi ve soğuduktan sonra servis edilmesi esasına dayanıyor. 

 • Şehzade Tatlısı

Yolu Manisa’ya düşenler tarafından oldukça sık araştırılan bir konu başlığı olan Manisa Şehzade Tatlısı nerede yenirsorusundan hareketle son dönemin en önemli Manisa lezzeti olarak gösterilen Şehzade Tatlısı kuru üzüm kullanılarak şeker kullanmadan yapılan oldukça doğal ve hafif bir tatlı olarak dikkat çekerken oldukça sağlıklı yapısıyla da Manisalıları kendine aşık etmeyi başarıyor.
Eğer Manisa'da bulunuyorsanız; bu bölgede gezilecek en güzel yerler listesi için Manisa Gezilecek Yerler konumuzu inceleyiniz.

Manisa'nın En İyi Restoranları

Sofra ve tat bakımından oldukça zengin seçenekler sunan illerin başında gelen Manisa, Ege kültürüne uygun restoranlarıyla dikkat çekmekle beraber hem il genelinde hem de ilçe özelinde oldukça önemli yemek mekanlarına sahip bir il konumundadır. Manisa restoran tavsiyeleri anlamında da oldukça fazla seçenek göze çarpmakla birlikte en doğru tercihin yapılabilmesi için aşağıdaki bilgilere göz atılması gerekmektedir.

Litany Restaurant: Keçiliköy Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı üzerinde bulunan Litany Restaurant müşterileri tarafından “Manisa içerisindeki saklı kalkış” olarak nitelendirilirken gerek lezzetleri gerek mekan atmosferi gerekse de servis kalitesiyle sadece Manisa için değil, Ege Bölgesi için de oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. Litany Restaurant ayrıca Manisa alkollü mekanlar başlığında değerlendirilebilecek bir alternatiftir.

Can Köfte: Akhisar’da ne yenir sorusu için verilecek cevabı köfte olanlar Akhisar Can Köfte oldukça doğru bir tercih olmakla beraber sadece köfte konusunda değil, her türlü yerel ve ulusal lezzette taze seçimler, gerçek Akhisar köftesi ve ürün çeşitliliği yanında güler yüzlü servisiyle Can Köfte müşterilerine oldukça önemli lezzet çözümleri sağlamaya devam ediyor.

Balık Keyfi Manisa: Taze balık, mükemmel salata ve mezeler yanında Akdeniz ve Türk mutfağının önemli lezzetlerini müşterileriyle buluşturan Balık Keyfi Manisa Manisa en iyi balık restoranı arayışlarında oldukça ön plana çıkan bir konumda bulunurken, Manisa Güzelyurt Mahallesi’ndeki bu mekan aynı zamanda canlı müzik avantajlarıyla da dikkat çekiyor. Fiyat bakımından da oldukça hesaplı olan mekan ailece gidilebilecek harika bir atmosfere sahip.

Taşev Kuyu Tandır ve Kahvaltı: Hem harika bir kahvaltı hem de unutulmaz yemek deneyimi için Manisa’da ön plana çıkan mekanlardan biri olan Taşev Kuyu Tandır ve Kahvaltı Manisa Çamköy’de bulunurken; kuyu tandırın olağanüstülüğü ve kahvaltısıyla yolu Manisa’ya düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir mekan. Taşev Kuyu Tandır ve kahvaltı özellikle ailesiyle birlikte gidecek kaliteli bir mekan arayanlar için birebir ve önemli bir lezzet durağı.

Boss Et Mangal: Yunusemre Muradiye Mahallesi’nde bulunan Boss Et Mangal, her türlü et, sucuk ve tavuk ızgara ile birlikte mükemmel düzeyde hazırladığı porsiyonlarıyla Manisa'nın en çok ilgi çekici et restoranlarından biri olurken; çalışanların müşterilerle kurdukları diyalog yanında ortamın yarattığı hava müşterilerin düzenli periyotlar halinde mekanı tercih etmelerinin de yolunu açıyor. Boss et mangal her yönden mükemmel bir et restoranı.

Taş Fabrika: Manisa Şehzadeler bölgesinde bulunan “bacasından mutluluk, eğlence ve lezzetin yükseldiği tek taş fabrika” sloganıyla dikkat çeken Taş fabrika enfes yemeklerin yanında özel gün kutlamalarında önemli bir adresi konumunda bulunuyor. Başlangıçlar, deniz mahsulleri, etli ara sıcaklar, ara sıcaklar, salatalar, tava yemekleri, ızgara çeşitleri, fırın yemekleri, balık çeşitleri, tatlılar, şarap ve rakılarıyla zengin menüsüyle Taş Fabrika Manisa için oldukça önemli bir lezzet durağı.

Taylan Restaurant: Çocuklar için oyun alanı bulunan ender lezzet duraklarından biri olan Taylan Restaurant yerel lezzetleri, enfes pideleri, ızgaraları ve tatlılarıyla oldukça dikkat çeken bir konumda bulunurken lezzetli ve kaliteli bir Manisa kebabı yemek için tavsiye edilen mekânlardan biri konumda bulunuyor.

Manisa'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Manisa'nın muhteşem et yemekleri ve yöresel lezzetlerin yanında gittikçe bilinilirliği artan Manisa Kahvaltısı farklı tat ve sunumlarla Manisa'nın birçok noktasında Manisalılar ve şehre dışarıdan gelen gezginlere sunulurken Manisa kahvaltı yerleri konusunda aşağıdaki mekanların oldukça ön plana çıktığı da göze çarpıyor.

Ege Çiftliği Bozköy Şube: Kurulduğu günden buyana Bozköy’ün (Uncubozköy) en önemli değerlerinden biri olan Ege Çiftliği Bozköy Şube, her daim taze Ege kahvaltısı ile birlikte müşteri memnuniyetine verdiği önemle de oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Mekanın özellikle kavurmalı yumurtası mutlaka denenmeli.

Kaşşık Restaurant: Mimar Sinan Bulvarı Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan Kaşşık Restaurant Manisa’nın en elit lezzet duraklarından biri olurken muhteşem yemek menüleri yanında unutulmaz kahvaltı menüleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle şarküteri ürünleriyle kazanmış olduğu ünü fazlasıyla hak eden Kaşşık Restaurant ailecek gidilebilecek bir mekan.

Gurme Atölye: Manisa merkezde bulunan Gurme Atölye özellikle gençler açısından Manisa'nın en önemli mekanlarından birini oluştururken; organik ürünler yanında koruna fiyat dengesiyle de oldukça ön plana çıkmayı başaran bir işletme. El yapımı reçelleri enfes.

Barış Alanı: Doğayla iç içe sakin ve huzur dolu bir ortamda kahvaltı yapmak isteyenlerin tercih ettiği önemli bir mekan olarak ön plana çıkan Barış Alanı, her biri taptaze ürünleri yanında müşteri ilişkileriyle de Manisa’da oldukça ses getiren Manisa kahvaltı mekanları arayışları için en iyi adreslerden biri. Tamamen doğal, tamamen organik.

236 Cafe & Pastisserie: Türk kahvesi, pasta, patisserie ve kahvaltı çeşitleriyle Manisa'nın ön plana çıkan önemli adreslerinden biri olan 236 Cadde sade ancak harika dizayn edilmiş sıcacık bir mekânda konuklarını ağırlarken kahvaltı anlamında da müşterilerine özel menüler sunmaya devam ediyor. Çok çabuk ısınılabilecek enfes bir mekan arayışları için mutlaka değerlendirilmeli.

Manisa Ege Çiftliği: Doğal ve nefis kahvaltı alternatifleri ile özel Manisa yöresel lezzetlerine ulaşılabilen önemli bir mekan olan Ege Çiftliği; yumurtasından peynirlerine, reçellerinden mis gibi demleme çayına kadar tüm ürünleriyle fazlasıyla övgü hak eden bir yapıda bulunurken, özellikle hafta sonları yoğunluğuyla da dikkat çekiyor.

Naz Makamı Cafe & Fırın: Uncubozköy’ün kahvaltı açısından dikkat çeken bir diğer durağı olan Naz Makamı huzurla kahvaltı yapmak isteyenlerin buluşma noktası olarak kabul edilirken özellikle limonata, tiramisu ve brownisiyle adından sıkça bahsettirmeyi başarıyor. Manisa’da ortam bakımından da en özel adreslerden biri olan Naz Makamı Manisa kahvaltıcı tavsiyesi olarak her yönüyle değerlendirilmesi ısrarla önerilen bir konumda bulunuyor.admin / 08.07.2019 / 0 / 5 529

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki

Balıkesir’in meşhur yemekleri dendiğinde Balıkesir topraklarının bir kısmının
Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi

Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi

Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı
Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve

Bursa'nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up