Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Trabzon'a Özgü Yöresel Lezzetler Zorlu Grand Otel’de!

Trabzon'a Özgü Yöresel Lezzetler Zorlu Grand Otel’de!


zorlu grand
Yemek, yalnızca bir ihtiyaç değil; aynı zamanda bir sanat... Yemek yaparken her bir baharatın, yağın ve gıdanın miktarın doğru kullanılması, her birinin birbiri ile uyum içinde olması gerekir. Türkiye'nin gelişmiş mutfak kültürü içinde önemli bir konuma sahip olan Karadeniz mutfağı işte tam bu noktada öne çıkıyor! Enfes lezzetlere sahip yöresel yemekleri sayesinde yemek kültürüne büyük katkı sağlıyor. Sofraların baş tacı hamsi tava lezzeti, altın sarısı rengiyle yumuşacık mısır ekmeğinin yanında kara lahana diblesi, ekmeği bana bana yenilen kuymağı ve sıcacık ıspanak çorbası... Saymakla bitmez bir sürü lezzetin ana durağı Trabzon'un ünlü yemeklerine göz atmak için yazımıza göz atabilirsiniz. Hepsi birbirinden leziz bu yemekleri tatmak içinse bölgenin en şık oteli Zorlu Grand Otel'i tercih edebilir, damağınıza bayram ettirebilirsiniz. Trabzon otelleri arasında öne çıkan Zorlu Grand, lüks restoranları ile de anınıza keyif katar!

Enfes Bir Tat: Hamsi Tava

Karadeniz Bölgesi’nin en lezzetli ve en popüler balığı olan hamsi, içeriğindeki zengin Omega-3 yağı sayesinde kalp ve damar sağlığını korurken sahip olduğu yoğun iyot ile vücudun tuz ihtiyacını karşılıyor. Tutulması oldukça meşakkatli olan hamsinin sofraya gelişi, yoğun emekler sonucunda mümkün oluyor. Hamsi tutmaya yarayan özel ince ağlar, balıkçı teknelerine bağlanarak suya kavuşuyor. Yakalanan hamsiler, buzlanmış kaplar ile balıkçı pazarlarına taşınarak sofralara konuk oluyor. Bu denli önemli olan hamsinin, hamsi tava olarak sofrada yer etmesi ise başka bir yöresel lezzet sayesinde gerçekleşiyor. Karadeniz'e özgü mısır unu ile hamsinin buluşmasıyla hamsi tava oluşuyor, damaklarda şahane bir tat kalıyor.

Isırgan Çorbasının Şifası

Yağışlı Karadeniz ikliminde yetişen ısırgan otu, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ve alerjik rahatsızlıkları hafifletici özelliği gibi birçok açıdan oldukça faydalı. Trabzon yöresinde kuru soğan, fasulye turşusu ile yapılan ısırgan çorbası; şifa özelliğinin yanında şahane bir lezzet sunuyor. Soğuk kış akşamlarında sıcacık bir ısırgan çorbası içebilir, mis kokusunun keyfini çıkararak; ikinci tabağa geçebilirsiniz.

Lezzetin Tarihi: Mısır Ekmeği

Pırasalı, peynirli, otlu ve sebzeli gibi türleri olan mısır ekmeği; Anadolu mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Mis kokusu ve ağızda dağılan tadı ile mısır ekmeği, günün her saatinde sofraların baş köşesinde kendine yer edinir. Mısırın serüveni; kökeni Amerika'da başlamış, 16. yüzyılda Avrupa kıtasına ulaşmasıyla devam etmiştir. Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi' nde üretiminin yoğun olarak yapılması sonucunda Karadeniz, mısır ekmeğinin ana vatanı durumuna gelmiştir. İtalya'da "Türk tahılı ekmeği" olarak adlandırılan mısır ekmeği, maya katılmadan yapılan nadir ekmek çeşitlerinden biridir. Gerçek bir mısır ekmeği tatmak isterseniz yolunuzu mutlaka Trabzon oteli Zorlu Grand'a düşürmelisiniz.

Lezzetli Bir Şifa Kaynağı: Karalahana Diblesi

Dible, sebze ile soğanların kavrulmasının ardından pirinç eklenmesiyle oluşturulan bir yemek çeşididir. Seferberlik döneminde yabani otları tüketen yöreliler, karalahana yetiştirmeye başlamış; diblesini yaparak midelerini bayram ettirmiş. Koyu kıvamıyla kolayca hazırlanan karalahana diblesi, enfes bir lezzete sahiptir. Hücrelerin yıpranmasına önleyici etki eden, kansızlık tedavisinde kan yapıcı özelliğiyle destek olan karalahana diblesi, besleyici özelliği sayesinde şifa kaynağı olarak da tüketilebilir. Yöreden yöreye yapılışı değişmekle birlikte, sunduğu damak zevki mükemmeldir.

Uzayan Lezzeti ile Kuymak

Yiyenin müptelası olduğu, yöresel dillerde guymak ve mıhlama olarak da bilinen kuymak kelimesi; öz Türkçeden gelir. Gürcistan, Kafkasya ve Dağıstan'da da oldukça popüler olup; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde tüketilir. Yöresel mısır unu ve tereyağıyla beraber; "minci" denilen tuzlu çökelek peyniri veya kimi yörelerde su peyniri ya da telli peynirin eklenmesine "peyniri çürütmek" denir. Sabah kahvaltısının vazgeçilmezi kuymak en iyi nerede yapılır diyenler için yanıt basit: Zorlu Grand Otel! Yörenin kendine has üslubu ile ve en iyi malzemelerle yapılan kuymağı Trabzon otelleri arasında öne çıkan Zorlu Grand Otel'de tadabilir, nefis lezzeti en iyi durakta tadarak unutulmaz bir lezzet şölenine imza atabilirsiniz.

Her Yere Yakın Trabzon Oteli Zorlu Grand’da Festival Tadında Bir Ziyafet Yaşayın

Karadeniz mutfağının bu ünlü yemeklerini ve damak çatlatan diğer lezzetlerini Trabzon otellerinin kalitedeki öncüsü Zorlu Grand’ta tadabilirsiniz. Yemek yapmayı bir sanat olarak kabul eden Zorlu Grand, enfes lezzetleri deneyimlemeniz için sizleri bekliyor. Trabzon'da her yere yakın bir mevkide bulunan otele rezervasyonunuzu ister web sitesinden online yapabilir isterseniz telefonla gerçekleştirebilirsiniz.admin / 30.09.2019 / 0 / 1 149

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi

Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça
Trabzon'da Ne Yenir? (Trabzon'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Trabzon'da Ne Yenir? (Trabzon'daki En

Trabzon’un meşhur yemekleri konuşulacaksa; bölgede etkisini her alanda
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi

Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı
Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En

Kocaeli'nin meşhur yemekleri hem lezzet hem de çeşitlilik açısından oldukça
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up