Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Kapıkırı Köyü Tanıtımı

Kapıkırı Köyü Tanıtımı


Kapıkırı Köyü
Bafa Köyü ile Beşparmak Dağları arasında yer alan Kapıkırı Köyü’nde temiz hava ve bol rüzgarıyla sessizlik içeren bir köyümüzdür. Nüfus sayısı oldukça az olmakla beraber, doğanın her çeşit gerçekliğini görmekte mümkündür. Yaklaşık 120 hanelik bir nüfusa sahip, doğal kalmış güzide bir yerdir. Kapıkırı, göl kenarında bulunan kayalar üzerine kurulmuş bir yerleşim alanıdır. Bafa Gölü içerisinde yer alan beş adadan birisidir.

Köyün neredeyse her noktasından, göl ve adaların manzarasını seyredebilmek mümkündür. Geçmiş dönemde, Bizanslılar’ın da burada yaşadığı bırakmış oldukları tarihi kalıntı ve yapılardan anlaşılmaktadır. Bazı yapılar öyle eski ki, bazı ev ve garajların duvarları o dönemden kalma kayalarla, surlarla birleşmiştir.


Doğallığın yaşamaya devam ettiği bu köyde, özgürce dolaşan canlıları görmekte mümkün. Göl kenarında yürüyüş yaparak veya balık tutarak vakit geçirebilirsiniz. Yöreye özgü dev serpme kahvaltı eşliğinde göl manzarasına karşı kahvaltı yapabilirsiniz.

Burada bulunan yerli halk tarafından açılan kahvelerde, közde pişirilmiş kahvenin de tadına bakabilirsiniz.

Heraklia antik kentinden bu yana varlığını sürdüren kalıntılara yer yer rastlayabilirsiniz. Doğa yürüyüşünü seven misafirler tarafından Beşparmak Dağı’da ziyaret edilebilirdir. Bafa Gölü üzerinde tekne turları da düzenlenmektedir.

Bu tekne turları sayesinde, endemik kuş türlerinin de yuvalarını ziyaret edebilirsiniz. Göl kenarında ve dağ eteklerinde kamp kurmak, köy halkı tarafından serbest bırakılmıştır.

Kapıkırı Köyü’nde Gezilecek Yerler


Athena Tapınağı

Herakleia Antik Kenti
Geçmiş dönemde köyün adı Herakleia Antik Kenti olarak geçmektedir. Bu tarihi alanda sırtınızı dağ yönüne verdikten sonra, sağınızda kalan tarafta tapınağın neredeyse her yükseltide bir parçası olduğunu göreceksiniz. Milattan önce 3. Yüzyılda inşa edilen bu yapıt, Dor nizamına göre inşa edilmiştir.


Bu alandan köyün her yerini görebilmek mümkündür. Tapınağın bulunduğu kayalığın alt tarafında Kapıkırı İlkokulu vardır. Şuan açık değil ancak, geçmiş dönemde burada eğitim görmüş bir kesimin var olduğu bilinmektedir.

Şehir Surları

Kapıkırı Bafa Gölü
Köyde bulunan şehir surları, kaya mezarlıkları adı verilen yerin tam tepesinde bulunmaktadır. Kapıkırı girişinde bulunan sapaktan sola doğru dönerek, yazılı tabelayı görene kadar araç ile seyahat edebilirsiniz. Tabelanın bitiminden, yaklaşık 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesi ile şehir surlarına varabilirsiniz. Tepede yer alan kayalıklarda bulunan şehir surları, yol başlangıcından itibaren gözükmektedir.

Bu surların manzarası ise, Kapıkırı Köyü’nün arka kısmına bakmaktadır. Surlar Millattan Önce 287 yılı içerisinde General Lysimakhos tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Surlar ile beraber 65 kule ve göl seviyesinden 500 metre yükseklikte, 4 mil uzunlukta duvar surları ile Heraklia çevrelenmiştir.


Yapısında kesme taş bloklar kullanılan bu surlar, günümüzde bile hala oldukça sağlam durumdadır. Restorasyon ve sağlamlık amacıyla, yapıyı korumak için bazı ek taşlar ile desteklenmiştir.

Kaya Mezarlıkları

Kapıkırı Kaya Mezarları
Şehir Surları’nı takip ederek devam ettiğinizde, kemeri geçtikten sonra Kaya Mezarlıkları ile karşılaşacaksınız. Göle doğru basamaklar halinde inen bir merdiven bulunmakta. Bu merdivenleri inerken, etrafınızda kayalardan oyulma sandık şeklinde mezar yapıları göreceksiniz.

Bazı mezarlarda kapaklar da bulunmaktadır. Ebatları birbiriyle farklılık göstermekte olup, çocuklara ait olduğu düşünülen küçük mezarlarda görmeniz mümkündür. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgiye göre bu alanda toplam olarak 2500’e yakın mezar bulunmaktadır.

Kapıkırı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Didim-Söke tarafından geliyorsanız, Bafa’nın merkezine gelindiğinde sol tarafta bulunan tabelayı göreceksiniz. Buradan devam ederek dar köy yolu üzerinden ilerleyiniz. Gölyaka köyünü geçtikten sonra Kapıkırı’ya varmış olacaksınız.

Bodrum tarafından gelişte biraz zorluk çekebilirsiniz, çünkü yol üzerinde henüz tabela çalışması yapılmamış. Diğer köy merkezlerinde yerli halka sorarak, nasıl gideceğinize dair yol bilgisi almanız gerekecektir.admin / 07.03.2018 / 0 / 5 189

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın
Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan Ekincik, koyu ile meşhur bir yerleşim
Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak beldesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Çökertme köyü Muğla'nın Milas ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile bir cennet
Bodrum Bağla Koyu Tanıtımı

Bodrum Bağla Koyu Tanıtımı

Bodrum’un en güzel koylarından birisi olan Bağla, zamanı unutacağınız ve hiç
Bodrum Aspat Tanıtımı

Bodrum Aspat Tanıtımı

Son yıllarda tatil denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi olan Muğla'nın
İztuzu Plajı Tanıtımı

İztuzu Plajı Tanıtımı

İztuzu Plajı Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunur.
Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden
Milas'ta Gezilecek Yerler

Milas'ta Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan, isminin rüzgarlar tanrısı Ailos'un
Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Muğla'nın önemli ilçelerinden biri olan Köyceğiz Akdeniz ve Ege'nin birleştiği
Kayaköy'de Gezilecek Yerler

Kayaköy'de Gezilecek Yerler

20. yüzyılın başında Fethiye’den büyük bir kasaba olan Kayaköy ise şimdi bomboş
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up