Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler


Gölbaşı gezilecek yerler
Tunç devri dönemini en iyi şekilde yansıtan bölgelerden biri olarak lanse edilen Gölbaşı, Hititler, Frigler, Bizanslılar, Romalılar, Persler ve Osmanlılara da ev sahipliği yapan, konum olarak özel bir noktada yer alan bölgelerden bir tanesidir. Dilerseniz Gölbaşı ilçesinin tarihine hep birlikte göz atalım.

Gölbaşı Tarihi

Yakın tarihe bakıldığında ilçenin büyük bir gelişim örneği sergilediğini görebiliyoruz. Gölbaşı, geçmiş yıllarda Örencik Köyüne bağlı idi ve Gölhanı olarak anılıyordu. 1923 yılında ise Bucak Müdürlüğü ve Jandarma Karakolunun taşınması ile birlikte Nahiye olarak resmi kayıtlara geçti. Takvimler 1936’yı gösterdiğinde ise Çankaya’ya bağlandı ve 1955 yılında nüfusunda inanılmaz bir artış gözlemlendi.1991 yılına gelindiğinde ise Gölbaşı Belediyesi Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmiştir.


Tarihi ve kültürel yapısı bakımından da önem arz eden ilçe, özellikle Osmanlı döneminde büyük gelişme kaydetmiş ve bu döneme ait mimari eserleri de bünyesinde barındırarak an itibarıyla gezginlere ev sahipliği yapmayı da başarmıştır. Makalemizin geri kalan bölümlerinde Gölbaşı gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Tulumtaş Mağarası

Gölbaşı ilçesine ortalama 6 km mesafede yer alan mağara, doğal sit alanlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Sahip olduğu doğal güzellik ve ihtişamlı görüntü sayesinde çok sayıda ziyaretçiye de ev sahipliği yapmayı başarıyor.

Mogan Gölü

Mogan Gölü, 200’den fazla farklı kuş türüne ev sahipliği yapan özel alanlardan bir tanesidir. Sahip olduğu güzelliği gerçek bir yaşam alanı olarak hayvanlar ile de paylaşan bu göl, ziyaretçilerin en çok tercih ettiği adresler arasında yer alıyor. Dinlenmek ve yeşilin en güzel tonlarını seyretmek için burayı tercih edebilirsiniz.

Göl etrafında asma köprüler, basketbol sahası, futbol sahası, park gibi etkinlik alanları da yer alıyor. Özellikle hafta sonu, yerli halkın büyük bir kısmı buraya gelerek keyifli bir gün geçiriyor. Yaz aylarında yabancı turistlerin de yoğun ilgisine maruz kaldığını belirtmekte fayda var.

Eymir Gölü

Su sporlarına imkan tanıyan oluşumlardan bir tanesidir. Yine birçok hayvan türüne ev sahipliğine yapan Eymir Gölü, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Gölbaşı'nın en çok ziyaretçi alan noktalarından bir tanesi ve göl çevresinde vakit geçirebileceğiniz restoran tarzı yapılar da mevcuttur. Bununla birlikte bisiklet kiralayabilir ve gölü daha kısa sürede keşfetme fırsatı elde edebilirsiniz.

Gölbaşı'nın Muhteşem Lezzetleri

Gölbaşı, sahip olduğu zengin mutfak kültürü ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Gurmelerin ve gezginlerin, Gölbaşı'nı ziyaret ettiğinizde bunları yemeden dönmeyin dedikleri lezzetleri sizler için listelerimize dahil ettik.

Oğmaç Aşı ve Bici, Gölbaşı'nın en bilinen lezzetleri arasında yer alıyor. Evlere misafir olduğunuz takdirde sofrada bu iki lezzet mutlaka önünüze gelecektir. Bununla birlikte Öfelek Dolması ve Şirden Dolması da yine Gölbaşı'nda tadabileceğiniz yöresel lezzetler arasında yerini almış durumda.


Gölbaşı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ilçelerden bir tanesi olan Gölbaşı, Ankara merkeze 20 km uzaklıkta mesafede yer alıyor. 115.000’i aşkın nüfusu ve 1300 km2’lik yüzölçümüne sahip olan ve hali hazırda gelişimini hızlı bir şekilde sürdüren ilçe, ulaşım bakımından da kolaylıklar sunuyor.

Havalimanı ve otogardan taksi ya da transfer aracı kullanarak ilçeye ulaşabiliyorsunuz. Taksi ücretleri bir hayli yüksek, bu yüzden dilerseniz otogardan hareket eden ilçe dolmuşlarını tercih edebilirsiniz. Saat başı hareket eden araçlar, kısa sürede ilçeye ulaşmanızı sağlayacaktır. İlçe dolmuşlarının işletmesini alan çok sayıda firma var ve bu bağlamda araç bulma konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.admin / 05.06.2018 / 4 / 5 011

Yorum Ekleyin


 1. kaan durak
  Ziyaretçi
  10 Ekim 2018 21:17
  0

  Güzel bir paylaşım olmuş. Sitenin tamamında da güzel makaleler var. Teşekkürler..

 2. Muratcan
  Ziyaretçi
  22 Ocak 2019 13:26
  0

  Tarih desen var, doğa desen var, temiz hava desen var. Güzel ve sade bir tatil yapmayı düşünüyorsanız Gölbaşı tam da size göre. binlerce yıl öncesinden kalma kalıntıları kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 3. Emre
  Ziyaretçi
  30 Ocak 2019 09:22
  0

  Ankara Gölbaşı ilçesine geçen yaz gitmiştim. Halamları ziyaret ettik ve bizi gezmeye çıkardılar. Gerçekten de muhteşem güzelliklere sahip bir yer. Ben böyle olabileceğini hiç düşünmemiştim. Ankara gibi bir yerde bu kadar fazla doğal güzelliklerin olması gerçekten mutluluk verici.

 4. Melisa
  Ziyaretçi
  31 Ocak 2019 17:24
  0

  Ankara merkeze kısmen uzak sayılabilecek bir konumda yer alıyor olsada kesinlikle gidip görülmesi gereken güzelliklere sanip bir yer Gölbaşı. Ankara ziyaretlerim sırasında Mogan ve Eymir gölünü ziyaret ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine ortalama 65 km mesafede
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin
Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80
Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören, başkent Ankara'nın en kalabalık ilçelerinden biridir. İl merkezinin
Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up