Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin kuzeyinde yer alır. Bolu, Çankırı gibi komşu illere yakın mesafede bulunur. İl merkezine 90 kilometre mesafeden olan ilçe kültürel ve doğal yapısıyla görülmeye değer yerler arasında. İlçedeki termal su kaynakları da sağlık turizmi açısından önem taşıyor. Kızılcahamam'ın bulunduğu bölgedeki yerleşim kalıntıları çok eski medeniyetlere dayanıyor. Dilerseniz ilçenin tarihine bir göz gezdirelim.

kızılcahamam
Kızılcahamam Tarihi

Ankara Kızılcahamam ve çevresinin yerleşim yeri olarak ilk kullanıldığı tarih tam olarak bilinmiyor. Çünkü yapılan kazılarda bölgeden Paleolotik devre ait kalıntılar da çıkmaktadır. İlerleyen dönemlere ait olarak da Hitit, Lidya ve Galatlar’a ait kalıntılar bulunmuştur. Kızılcahamam bölgesindeki kaplıcaların ise Romalılar döneminde de kullanıldığı saptamıştır.


Kızılcahamam isminin nereden geldiğine dair bir rivayet vardır. Buna göre Timur Ankara’ya kadar ilerlediğinde bu çevredeki kaplıcaları ziyaret eder. Burada bacağını sıcak suya değdirince “Aman bre kızılca hamam!” diye bağırır. Böylece bölgenin ismi Kızılcahamam olarak kalır.

Doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan Kızılcahamam gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Alicin Manastırı

alicin manastırı
Alicin Manastırı, Alicin Kanyon’a kurulmuştur. Yapısı Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı’na oldukça benzer. Fakat ondan daha eski olduğu tahmin edilmektedir. Manastırın tam olarak ne zaman inşa edildiği ve kimler tarafından yapıldığına dair kesin bir kaynak bulunmuyor. Fakat çok eski bir yapı olduğu aşikar. Manastır kanyonun üzerine dikkat çekici bir mimari ile kurulmuştur. Yapının inşa edildiği dönemdeki ismi bilinmiyor. Alicin ismi, 19. Yüzyılda yaşayan ve burada kalan eşkıya Cin Ali’den gelir. Hatta bazı araştırmalara göre yapı manastır olarak değil güvenlik amacıyla kurulmuştur.

Başköy Kalesi

başköy kalesi
Başköy Kalesi milattan önce 280-274 yıllarında hüküm süren Galatlar döneminde yapılmıştır. Yapının inşa edilme tarihi tam olarak bilinmiyor. Tarihi kale ilçenin köylerinden Başköy’e 10 kilometre mesafede yer alır. Yapı bölgedeki yüksek bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Kalenin üç yüz metre kadar aşağısına inildiğinde beş katlı yapılmış mağaralar görülür. Doğal olmayan, sonradan inşa edilen bu mağaraların Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapıldığı ve güvenlik amacıyla kullanıldığı düşünülüyor. Bu ilginç yapılar çevrelerindeki doğal ortamla da birleşerek müthiş bir manzara ortaya çıkarıyor.

Abacı Peribacaları

abacı peribacaları
Abacı peribacaları Kızılcahamam'ın Başören köyü çevresinde bulunur. Bölgedeki doğal güzelliklerden biri olan peribacaları yağmurun tüf ve aglomeraları aşındırması ile meydana gelmiş ve çok geniş bir alana yayılmıştır. Bu alan Kızılcahamam- Çamlıdere Jeoparkı içinde yer alır. Bölgede çevre düzenlemeleri için çalışmalar sürmekte ve alan daha ilgi çekici hale gelmektedir.

Mahkeme Ağacin Köyü

mahkeme ağacin köyü
Mahkeme Ağacin köyü eskiden bölgenin merkezi sayılan yerdi. Fakat günümüzde mağaraları ile meşhur bir bölgedir. Köyün altında yer alan mağaralar restore edilmiş ve halka açılmıştır. Araştırmalara göre mağaralar Roma İmparatorluğu döneminden kalmıştır ve imparatorluktan saklanmak isteyen Hristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. Bu yüzden mağaraların düzeni, motifleri kiliseleri andırır. Mağaralara giderken güvenliğin sağlanması gerektiği için kış aylarında ziyaret edilmesi önerilmez fakat yaz aylarında bir sakıncası yoktur.

Soğuksu Milli Parkı

soğuksu milli parkı
Soğuksu Milli Parkı Kızılcahamam'ın ilçe merkezindedir. Hem soğuk hem de sıcak su kaynaklarına sahip bir bölgedir. Bu kaynaklar bölgenin volkanik olmasından doğar. Yeşilin hakim olduğu bölgede piknik yapmak için tasarlanmış yerler, yürüyüş yapılabilecek alanlar tırmanma aktiviteleri yapılabilecek alanlar ve çeşmeler bulunur. Günlük geziler için uygun doğal bir ortamdır.

Kızılcahamam Kaplıcaları

kızılcahamam kaplıcaları
Kızılcahamam en çok ziyaretçiyi kaplıcaları ile alır. Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca adıyla anılan iki kaplıca bölgede bulunur. Her ikisinde de su sıcaklığı 50 derece kadarıdır. Büyük Kaplıca daha geniş bir alana kurulmuştur. Konaklama imkanları daha gelişmiştir. Hem kadınlar hem erkekler için ayrı alanları bulunur. Küçük kaplıca tek binada hizmet verir. Öğlene kadar erkeklere, öğleden sonra kadınlara açıktır. Sağlık için büyük faydalar sağlayan Kızılcahamam kaplıcalarına romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, ortopedik hastalıklar ve kadın hastalıkları da dahil birçok şikayetle gelen insanlar bulunur. Her yıl binlerce kişi Kızılcahamam kaplıcalarını tercih eder.

Kızılcahamam Mutfağı

Kızılcahamam Mutfağı
Kızılcahamam'ın merkezine dört kilometre mesafede ve oldukça yüksekte bir kaynaktan maden suyu çıkarılır. Kaynağın yanında da tesisi bulunur. Buradan çıkarılan doğal maden suları sindirim sistemi rahatsızlıkları, karaciğer sorunları, kalp hastalıkları, bronşit gibi çok çeşitli hastalıklara iyi gelir. Bunun dışında Kızılcahamam ilçe merkezinde yörenin yemeklerini yapan yerel lokantalar bulunur. Yöreye özgü simitler, gözlemeler, mantılar, bazlamalar ve köfteler deneyenlerin beğenisini kazanır.

Kazılcahamam Nerede? Nasıl Gidilir?

Kızılcahamam ilçesi Ankara il merkezine 90 kilometre mesafede yer alır. Ankara merkezden yirmi dakikada bir ilçeye otobüs kalkar. Otobüslerin fiyatı 8 liradır ve yol yaklaşık bir buçuk saat sürer. Otobüsler Ankara Etlik Garajı’ndan kalkar. Toplu taşıma değil de kendi araçlarıyla yolculuk yapacaklar Ankara-İstanbul Otoyolu üzerinden ilçeye ulaşabilir. İstanbul’dan gelenler de Ankara yönüne seyahat eder ve Bolu’dan sonra ortalama 120 kilometre sonra Kızılcahamam'a ulaşır.admin / 28.09.2018 / 0 / 726

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80
Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark
Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Asur ve Mısır’la birlikte dünyanın üç süper gücünden biri olarak
Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Erken Tunç çağından beri yerleşimin olduğu sanılan Yazılıkaya antik kenti
Kırıkkalede Gezilecek Yerler

Kırıkkalede Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nin öne çıkan illerinden biri de Kırıkkale. Osmanlı arşiv
Çankırıda Gezilecek Yerler

Çankırıda Gezilecek Yerler

İç Anadolu'nun şirin ve küçük bir kenti olan Çankırı'nın geçmişi oldukça
Niğdede Gezilecek Yerler

Niğdede Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up