Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler


Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Nallıhan'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Ankara Nallıhan ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Nallıhan gezilecek yerler
Ankara sınırlarında kalan Nallıhan, gezilecek tarihi yapılarıyla ön plana çıkmıştır. İpek Yolu’nun tarihte uğrak noktalarından biri olan bu ilçe, doğa ve tarihi değerler olarak önemli bir şehirdir. Ankara Nallıhan adını Osmanlı Veziri Nasuh Paşa tarafından yaptırılan handan alır.

Nallıhan Tarihi


Nallıhan tarihi 1599 yılında Sadrazam Nasuh Paşa tarafından yaptırılan han ile başlar. Sultan 1. Ahmet’in veziri olan Nasuh Paşa 1594 yılında Halep’ten İstanbul'a giderken buradan geçer ve buraya yaptırdığı yapıları vakfeder. Bu olaydan sonra bölge kalkınmaya ve gelişmeye başlar.

Nallıhan'da Gezilecek Tarihi Yerler

Nasuh Paşa’dan sonra hızla gelişmeye başlayan şehirde Ankara’da görebileceğiniz önemli tarihi yapılar bulunur. Ayrıca İpek Yolu güzergahında yer alması şehrin tarih sahnesinde yapılarıyla yer almasını sağlamıştır. Nallıhan’da gezilecek yerler için listemizi inceleyebilirsiniz:
 • Nallıhan Evleri

Tarihi Nallıhan evleri, İç Anadolu mimarisinin bugün yaşayan yüzlerinden biridir. Beypazarı evleri gibi Nallıhan’da da tarihi evleri görebilirsiniz. Bu evler ilgili kurumlar tarafından doğasına uygun restore edilmiş ve turizme kazandırılmıştır.
 • Kocahan

Osmanlı Sadrazamı Nasuh Paşa tarafından 1599 yılında yaptırılan Kocahan, şehrin sembollerinden biridir. Dış duvarında mozol taş ve kireç harç olan yapının kapısı geniş ve uzun şekilde yapılmıştır. Kapı kemerinin dışında 18 delikli bir nal vardır. Bu yüzden de ilçenin adı Nallı Han yapısından gelir. 1944 yılında olan deprem sebebiyle hanın kitabesi parçalanmıştır. Özgün mimarisi ile günümüze kadar gelen yapıda her pazartesi günü de halk pazarı kurulur.
 • Nasuh Paşa Camii

Nallıhan ilçesine Vezir Nasuh Paşa tarafından yaptırılan yapılardan biri de Nasuh Paşa Camii olarak göze çarpar. Büyük bir yangın geçiren yapı 1911 yılında tekrar inşa edilmiştir. Dikdörtgen plana sahip yapının çatısı ahşaptan yapılmıştır. Kesme taştan inşa edilen caminin minaresi, batı duvarına bitişik yapılmıştır.
 • Uluhan Camii

Nallıhan ilçesine bağlı Uluhan köyü sınırlarında olan cami, Sadrazam Nasuh Paşa tarafından 1600’lü yıllarda yaptırılmıştır. Günümüze bir tek minaresi ulaşabilen yapı bölgede meydana gelen güçlü depremler sebebiyle yıkılmıştır. Günümüzde sadece kesme taştan yapılan minaresi ayaktadır. Cami Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden 2017 yılı Ağustos ayında restore edilerek ibadete açılmıştır.
 • Juliopolis Nekropolü

Nallıhan ilçesinin Çayırhan beldesi sınırlarında bulunan Juliopolis Nekropolü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 2009 yılında yaptığı çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Sarıyar Baraj Gölü kuzey yakasındaki kalkerli yapıdaki arazide bulunan Nekropol alanında kazı çalışmaları sonucu altın, gümüş ve bronz mücevherler bulunmuştur. Bulunan kap, kandil, süs eşyası ve yüzük taşları Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde görücüye sunulmaktadır.
 • Taptuk Emre Türbesi

Yunus Emre’nin hocası olan Taptuk Emre’ye ait türbe ilçeye bağlı Emresultan köyü sınırlarındadır. İlçe merkezine 15 km mesafede yer alan köy, Sakarya Nehri’ne yakındır. Köy mezarlığının hemen üzerindeki küçük bir tepeye yapılan moloz taş ve tuğladan yapılan türbede 6 tane sanduka vardır. Yapı 1991 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılarak hizmete açılmış ve her yıl çok sayıda turist çekmektedir.

Nallıhan'da Gezilecek Doğal Yerler

Tarihi yerlerinin çokluğu kadar doğal alanlarıyla da ön plana çıkan Ankara Nallıhan gezilecek yerler, saydığımız tarihi mekanlarla sınırlı değildir. Nallıhan'daki doğal yerleri gezebilmek için listemizi inceleyebilirsiniz:
 • Sarıyar Barajı

Nallıhan ilçe sınırlarındaki Sarıyar Mahallesinde bulunan Sarıyar Barajı ve Hidroelektrik santrali, 1951 ile 1956 yılları arasında yapılmıştır. Elektrik üretmek için yapılan barajın geniş bir baraj gölü de bulunur. şehrin doğasını yaşamak ve balık tutmak isteyen gezginler burayı ziyaret edebilir. Ayrıca baraja yakın olan yüzme havuzuna da yaz aylarında yöre halkı yoğun ilgi gösterir.
 • Kuzucular Köyü Kanyonu

Nallıhan'a 60 km mesafede yer alan Kuzucular köyü sınırlarında bulunan kanyon, bir yer altı şehrine benzeyen bi güzelliğe sahiptir. Kantonda yer alan ve farklı türlere sahip tepeler, zaman içinde aşınarak görmeye değer bir görüntü ortaya koymuştur.
 • Anıt Ağaç

İlçeye bağlı Hacılar köyü sınırlarında yer alan Anıt Ağaç 750 yıllık tarihe sahip bir Ardıç ağacıdır. Tabiat anıtı olarak tescil edilen ağaç 20 metre uzunluğunda ve 2.8 metre çapındadır. Doğaya ilgisi olan ziyaretçiler mutlaka bu ağacı görebilir.
 • Uyuzsuyu Şelalesi

Nallıhan Kuş Cenneti’nden sonra ilçesinin en önemli doğal yapısıdır. İlçe merkezine 30 km mesafede yer alan şelaleye gitmek için Uluhan yolu üzerinden Karacasu bölgesine sapabilirsiniz. Çam ağaçlarıyla süslü olan bölgede piknik etkinliği yoğun olarak yapılmaktadır. Ayrıca şelalenin suyuher eylül ayında kurur ve mart ayı ortalarında tekrar akmaya başlar.
 • Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan ilçesinin en önemli turizm sembolüdür. 1959 yılında hizmete açılan Nallıhan Kuş Cenneti, Sarıyar Barajı kuzeyinde bulunan yapay sulak alan bir ekosistemdir. Nallıhan’ın Davutoğlan köyü sınırlarında bulunan doğa cennette 180’in üzerinde kuş türü yaşar. Göçmen kuşlarında konaklama yeri olan bölgenin diğer bir özelliği ise hemen karşıdaki dağlarda yer alan renkli görüntülerdir. Böyle bir doğal güzelliği mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Eğer Nallıhan seyahati planlıyorsanız; Ankara'da Gezilecek Yerler konumuzu da inceleyiniz.

Nallıhan Festivalleri

Nallıhan Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Uluslararası Nallıhan İpek İğne Oyaları Kültür ve Sanat Festivali her yıl yaz aylarında yapılmaktadır. Bölgeye ait oya örnekleri ve çok çeşitli etkinlikler katılımcıları bekliyor.

Nallıhan Yöresel Yemekleri

İç Anadolu yemek kültürünü yansıtan Nallıhan’da tadabileceğiniz çok sayıda yöresel lezzet bulunur:
 • Tarhana çorbası
 • Bulgur çorbası
 • Mantı çorbası
 • Çökel
 • Oturtma
 • Kapama Pilac
 • Patlıcan Kurusu Yemeği
 • Tahsildar Yumurtası

Nallıhan Neyi Meşhur?

Ankara Nallıhan, doğal güzellikleri ve Tiftik keçisiyle meşhurdur. Bölgedeki çok sayıda yerli halk hayvancılıkla uğraşarak geçimini sürdürür. Ayrıca bununla birlikte Nallıhan oyaları da gidip satın alınabilecek ürünleridir. Ayrıca yerel çamlardan yapılan su fıçıları da ilçenin öne çıkan ürünleridir.

Nallıhan Nerede, Nasıl Gidilir?

Nallıhan nerede, merakı içinde olanlar Ankara ile Eskişehir arasında yer alan şirin bir ilçe olduğunu bilebilirler. Ankara şehir merkezine 160 km mesafede yer alan şehre buradan kara yolu ile ulaşabilirsiniz. Hava yoluyla ulaşmak isteyenler Ankara Esenboğa Havalimanına gelerek buradaki imkanlarla ilçeye ulaşabilir. Ayrıca İstanbul'a ortalama 300 km mesafede yer alan ilçeye buradan kara yolu ile de ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Ankara ya da Eskişehir'e trenle gelerek ilçeye ulaşmaktır.admin / 29.04.2019 / 0 / 14 739

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ankara Ayaş ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören, başkent Ankara'nın en kalabalık ilçelerinden biridir. İl merkezinin
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Ankara'nın dibinde yaşayan bir müze var. Beypazarı'nda on yıl önce başlayan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up