Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler


Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi bulabilir, Akyurt nerede ve Akyurt'a nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Ankara şehir merkezine yakın bir konumda olan ilçe, görülmeye değer önemli gezi noktalarına sahiptir. Geniş ve düz bir arazi üzerine konulan Ankara Akyurt en büyük artısı Esenboğa Havalimanı’na yakın olmasıdır.  Ayrıca bölgede sanayi kuruluşları çok fazladır.

Akyurt Tarihi


Akyurt tarihi, 5000 bin yıl öncesine kadar gider. İlçe Roma döneminde Krallar yolu üzerinde bulunduğu için bu dönemden kalan yapıları mevcuttur. Daha sonra Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eline geçen ilçe Malazgirt zaferi sonrası Türkmenler tarafından yoğun olarak tercih edilmiştir. 1928 yılında Akyurt adını alan ilçe 1402 yılında Ankara savaşına ev sahipliği yapmıştır. Buranın ilk yerleşimi de 1463 yılındaki Ravlı Köyündedir. Ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasında Karadeniz’den gelen cephanelerin aktarıldığı yer olarak ün yapmıştır.
Akyurt ziyareti planlıyorsanız; Ankara Gezilecek Yerler listemizi görmeden hareket etmeyiniz.

Akyurt Gezilecek Yerler Listesi

Akyurt gezilecek yerler arasında tarihi eski olduğu için önemli gezi noktaları vardır. Burayı ziyaret eden kişiler şu gezi rotalarını listelerine ekleyebilirler:
 • Balıkhisar Köyü Höyüğü

İlçe merkezine yakın olan köyün asıl adlı Balasar’dır. MÖ 3000 yıllarında ortaya çıktığı bilinen höyük bir zamanlar balcılıkla uğraşan birinin bulunması ve balları korumak için de ağaç dalına asması sebebiyle bu ismi almıştır. Eski Tunç dönemine kadar giden höyük 15 metre yüksekliktedir. Burada bakır ve kalay karışımı bir sürü kap bulunmuştur. Ayrıca taş temelli ve kerpiç duvarlı yapılar da önemli konut yapılarındandır. Buradaki seramik yapımında kullanılan seramik çarkı buraya daha önemli bir kazanç sağlamıştır. Hitit döneminden gelen toprak testi, kulplu vazo ve Hitit ile Frig dönemlerine ait seramik parçaları bulunmuştur.
 • Kızıleşik Tümülüsü

İlçe merkezindeki Elecik Mahallesi sınırlarında olan mezar 1987 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunmuştur. Bu kazılarda Roma döneminden kalan altın küpe, gözyaşı şişesi, koku kabı, yüzük, kolye ve bronz parçaları ile düğme şeklinde yapılan çiviler çıkmıştır. Mezarın mimari yapısından yola çıkarak MS 100’lü yıllarda inşa edildiği anlaşılmaktadır. Buradaki tarihi kalıntılar ile Roma dönemini yansıtan önemli eserler görebilirsiniz.

Akyurt Yöresel Yemekleri

Ankara'nın şirin ilçesi Akyurt, yöresel lezzetler bakımından ziyaretlerine tatmin edici bir seçenek sunmaktadır. Yöreyi ziyaret eden gezginler şu lezzetleri tatmadan dönmemelidir:
 • Ankara tava
 • Öllüğün körü
 • İnceğiz çorbası
 • Kuru köfte
 • Entekke böreği
 • Tamtak tiridi

Akyurt Neyi Meşhur?

Düz bir arazide kurulan Akyurt’un meyve ağaçları meşhurdur. İç Anadolu yöresine ait birçok meyveyi burada yetişen ağaçlardan toplayan yöre halkından organik olarak alabilirsiniz. Ayrıda ilçe merkezinde yer alan dükkanlardan yöreye özgü el yapımı eşyalar da satın alabilirsiniz.

Akyurt Nerede, Nasıl Gidilir?

Akyurt nerede, diyorsanız Ankara Esenboğa Havalimanı’na yakın olduğunu bilebilirsiniz. Buradan çok kısa bir yolculukla ilçeye ulaşabilirsiniz. Bu yüzden de ülkemizin neredeyse her havalimanı olan şehrinden buraya ulaşım son derece kolaydır. İlçeye Sinop, Kastamonu ve Çankırı’ya giden yol bulunur. İstanbul'a ortalama 500 km mesafede yer alan Akyurt'a trenle Ankara’ya gelerek de dolmuş kullanarak ulaşabilirsiniz.

Sizler için Ankara Akyurt ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Akyurt'ta ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Akyurt gezilecek yerler listesini yazarak; Akyurt nerede ve Akyurt'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 09.07.2019 / 1 / 6 406

Yorum Ekleyin


 1. Enes Demir
  Ziyaretçi
  1 Ağustos 2019 01:10
  0
  Fotoğraf çekmek için güzel bir yer arıyordum. Tavsiye eder misiniz Akyurt'u?

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Ankara’ya bağlı olan Çamlıdere, her tarafı ormanlarla kaplı, içinden bir dere
Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine ortalama 65 km mesafede
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül, Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede
Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80
Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up