Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül, Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede bulunur. Bölgedeki Kirmir Çayı Vadisi’nin yamacında yer alır. Kirmir Çayı, Sakarya Nehri’nin kollarından biridir. İlçe ve çevresinde geniş ormanlık araziler görülür. İlçe leblebisi ile ünlüdür. Merkezinde birçok leblebi atölyesi bulunur. Kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle Güdül görülmeye değer yerler arasında sayılıyor. Köklü bir geçmişe sahip ilçenin tarihine kısaca bir değinelim.

güdül
Güdül Tarihi

Güdül ve çevresinde yapılan incelemeler bölgenin tarihinin çok eskilere dayandığını göstermiştir. İlçeye yakın Kirmir Çayı’nın etrafında kayalar oyularak yapılmış mağaralar bulunur. Mağaralar milattan önce 2000 yılı civarında bölgede yaşayan Hititlerden kalmıştır. Bu tarihlerden sonra Güdül ve çevresi Friglerin hamiyetine girmiştir.


1071 Malazgirt Zaferi’nden sonraki süreçte bölgeye Türkler gelmiş ve hakimiyeti ele geçirmiştir. Güdül’ün bu günkü merkezi Selçuklu Hükümdarlarından I. Mesud’un eniştesi Şehabüldele Güdül Bey tarafından kurulmuştur. İsmini de Güdül Bey’den almıştır.

Tarihi ve kültürel yapısıyla dikkat çeken Güdül’de gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Güdül Evleri

güdül evleri
Güdül evleri
yöreye özgü mimariye sahip ve günümüze kadar sağlam şekilde ulaşmış evlerdir. Evler genellikle Anadolu kültürünün ortak özelliklerini taşır. Evler genel olarak duvarları kerpiç, toprak damlı yapıdadır. Evler dar sokaklar boyunca sırlanır ve bitişik vaziyette bulunurlar. Güdül’de bölge kültürünü yansıtan bu evlerden 39 tanesi bulunur. Onun yanında 2 cami ve 13 işyeri de günümüze ulaşmıştır. Güdül evleri sit alanı statüsünde ve koruma altındadır.

Sorgun Göleti

sorgun göleti
Sorgun Göleti
, Güdül’e bağlı Sorgun köyünde yayla mevkinde bulunur. İlçe ile arasında 23 kilometrelik mesafe bulunur. Gölet bölgeye müthiş bir doğal güzellik sağlamıştır. Gölün çevresi çam ormanları ile kaplıdır. Çevresinde Bolu Dağı’nın devamı olan sıradağlar bulunur. Kenarında piknik yapılabilecek alanlar bulunur. Ziyaretçiler için yapılmış çeşme ve tuvalet gibi imkanlar da sunuluyor. Bunun dışında küçük ihtiyaçların karşılanabileceği işletmeler de bulunuyor. Gölde alabalık ve sazan balıkları yaşıyor. Olta ile balık tutmak yılın belli zamanlarında serbest oluyor.

Sorgun Göleti 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Park içinde doğa yürüyüşü yapılabilecek alanlar ve yürüyüş parkurları da bulunuyor.

İnönü Mağaraları

inönü mağaraları
İnönü Mağaraları
Kirmir Çayı yakınında yer alır. Mağaraların Bizans zamanından günümüze geldiği düşünülmektedir. Mağaralar dağın içi oyularak yapılmıştır. İçlerinde üst katlara çıkmak için merdivenler de bulunur.

Güdül’ün Neyi Meşhur?

güdül leblebisi
Güdül ilçesi
leblebisiyle meşhur bir bölgedir. Burada yapılan yöresel yemekler arasında Göceaşı, höşmerim, kapama, mıhlama gibi lezzetler bulunur. Göceaşı kabuksuz buğday, nohut ve kuru fasulyeden yapılır. Bazen etli olarak da tüketilir. Mıhlama, yumurtalı ve kıymalı yöresel yemeklerden biridir. Kapama ise soğan ve kemikli etlerle yapılan lezzetli bir yemektir.


Güdül Nerede? Nasıl Gidilir?

Ankara Güdül, il merkezine 90 kilometre mesafede bulunur. Çevresinde yer alan Ayaş ilçesine 33 kilometre, Kızılcahamam ilçesine 93 kilometre, Beypazarı ilçesine 60 kilometre, Çamlıdere’ye 60 kilometremesafede yer alır. Ankara Etlik bölgesinden kalkan otobüsler ile ilçeye ulaşılabilir. Kendi aracıyla gidecek olanlar da Ankara- Beypazarı yolu üzerinden gider, Ayaş'ı geçtikten sonra kuzeye dönülür ve bu yolda 28 kilometre ilerledikten sonra Güdül'e varılır.admin / 01.09.2018 / 0 / 533

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Asur ve Mısır’la birlikte dünyanın üç süper gücünden biri olarak
Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Yabancı bir gezginin Anadolu’nun en vahşi romantik köşesi olarak betimlediği
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Erken Tunç çağından beri yerleşimin olduğu sanılan Yazılıkaya antik kenti
Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Antik dönemde Nakoleia olarak adlandırılan ilçeye Seyyid Battal Gazi'nin mezarı
Niğdede Gezilecek Yerler

Niğdede Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up