Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Glamping Nedir? Türkiye'deki En İyi 10 Glamping Yerleri

Glamping Nedir? Türkiye'deki En İyi 10 Glamping Yerleri


Glamping
Modern şehir yaşamının insanın üzerine gelen atmosferinden kurtulmak ve nefes almak herkesin en önemli arzusudur. Doğayla baş başa bir tatilse nefes almanızı sağlayacak en etkili seçenek. Ama bunu sunan çadırda kalma gibi standart kamp yaşamının getirdiği zorluklardan çekiniyorsanız ve konforunuzdan vazgeçmek istemiyorsanız bunları size bir arada sunan yeni bir konaklama imkanı sunuluyor. Her zaman hayalini kurduğunuz doğanın tam ortasında kamp hayatını lüks bir tatil deneyimiyle birleştirmek istiyorsanız Glamping ile tanışmanız gerek.

Son dönemlerin bu trendin artılarına bakmadan önce dilerseniz önce Glamping de neymiş önce ona bakalım. Glamping nedir merak edenleriniz için aslında yeni nesil bir doğayla bütünleşik, lüks ve konforlu bir konaklama stili diyebiliriz. 5 yıldızlı, lüks otel konseptlerinin sunduğu konaklama tarzından sıkılmış Avrupalı gezginler tarafından geliştirilen bir konaklama sistemidir. Kelime bazında ise “Glamorous” yani “Büyüleyici” kelimesiyle, bildiğimiz “Camping” yani “Kamp Yapma” kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Bu tatil sisteminde tatil, lüks ve konforlu olduğu gibi doğal ve sadedir. Yani kısaca birbirinin zıttı olan iki tatil anlayışını muhteşem bir şekilde bir araya getiriyor.


Doğa ananın sunmuş olduğu muhteşem güzellikleri tüm çıplaklığıyla görmek ve deneyim etmek istiyor ancak konfor ve rahatlığınızdan da ödün vermek istemiyorsanız Glamping tatil anlayışı tam size göre. Çünkü glampingler, doğa koşullarının fazlasıyla zorlu olduğu kampçılığın tüm olumsuzluklarını doğayla bütünlüğüne hiçbir etkide bulunmadan ortadan kaldırıyor. Her geçen gün daha da sık duymaya başladığımız glampingler, lüks kamp anlayışını popülerleştiriyor. Özellikle büyük tatil köyleri, çok yıldızlı lüks otellerin konaklama ve tatil sisteminden bunalan tüm tatilciler, gezginler için muhteşem bir alternatif sunuyor.

Her geçen gün gördüğü ilginin artmasıyla birlikte bu talebe yanıt vermek üzere muhteşem doğasıyla ve kamp alanlarıyla ünlü olan noktalarda Glamping tesisleri sayısı da artış göstermeye başladı. Tüm doğa tutkunlarını, tatilin yüksek konfor standartlarından feragat etmek zorunluluğunda bırakmadan, doğanın tüm vahşiliğiyle bir araya getiriyor. Bu tesislerde gün boyu doğal kamp yaşamının en keyifli doğa aktivitelerini vaat ederken, geceleriyse yatağıyla, banyosuyla lüks bir konfor sunuyor. Bunun için özel olarak tasarlanmış çadır ve ağaç evler kullanılıyor.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan doğal mekanları coğrafyasında gizleyen ülkemizde de glampinglerin sayısı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla Ege’den, Akdeniz’e tüm sahil şeridi başta olmak üzere tüm kamp imkanı bulunan coğrafyada glamping yerleri bulabilmeniz mümkün. İşte Türkiye’de glampinglerin tutkunu haline gelenlerin tercih ettikleri popüler tesislerden, daha keşfedilmemiş glampinglere sizler için seçtiğimiz glampingler.

1- Bonjuk Bay Glamping / Marmaris-Çamlı

Bonjuk Bay Glamping
Marmaris’in popüler tatil/kamp mekanlarından Akyaka'nın 35 dakikalık uzağında bulunan bir koy içerisinde yer alan Bonjuk Bay Glamping, Akdeniz’in muhteşem doğası içerisinde konforunuzdan ödün vermeyeceğiniz bir tatil deneyimi sunuyor. Tüm koy tesis dahilinde bulunduğundan hiçbir noktasında doğallığın bozulması gibi bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Koyun dışında ise sadece paralel olarak uzanan toprak yol dışında medeniyetle hiçbir bağlantınız olmuyor. Ama glampinglerin özelliği doğrultusunda gün boyunca 3 öğün yemeğiniz önünde oluyor. Konforlu bir konaklama da cabası.

2- Club Amazon Bördübet / Datça

Club Amazon Bördübet
Datça'nın Bördübet beldesinde bulunan Club Amazon son derece kaliteli bir Glamping hizmeti sunuyor. Aslında glampinglerin Avrupalı lüks otellerini alt üst eden gezginleri tarafından keşfedilmesinden öncede Club Amazon bu hizmeti veriyordu. Çünkü kampın tam 35 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Eşsiz detayları ile butik kamp hizmetleri veriyor. Özgün ve eğlence odaklı konseptlerde oda konseptleri bulunuyor. Özellikle taş oda, mini-midi bungalov, butik Van, çingene arabası, teras oda ve küp oda gibi oda alternatifleri buluyor. Doğayla bütünleşik konforlu bir kamp yaparken, farklı kültür ve anlayışların eşsiz deneyimini de keşfetme fırsatı sunuyor. Günlük aktiviteleri ile doğal kamp hayatının tüm faaliyetlerini deneyimleyebilirsiniz.

3- Kocabahçe Glamping / Bozburun

Kocabahçe Glamping
Ege ve Akdeniz’in birleştiği bir noktada bulunan Muğla sınırlarında bulunan Bozburun’da Türkiye'nin en iyi Glamping yerleri arasında yer alan bir tesis bulunuyor. Bozburun beldesindeki “Dirsekbüyü Koyu” içerisinde bulunan Kocabahçe Glamping, tam bir kamp deneyimi sunuyor. Denizin ve dik yamaçların, ormanlık alanının bir aya geldiği bir noktada lüks kamp özelliğine sahip. Coğrafyası o kadar doğal bir atmosfere sahip ki duyulan tek ses doğadan gelen insanı dinlendiren sesler oluyor. Tüm yemekler bahçesinden veya denizden gelirken, lüks kamp için elektrik güneş enerjisiyle sağlanıyor. Yani lüks çadır kampı deneyimini de yine doğayla bütünleşik sunuyor. Hamaklar, bungalovlar ve ağaçlarla atmosferiyle de büyülüyor.

4- Avalon Steppes / Fethiye-Kayaköy

Avalon Steppes
Türkiye’de bulunan en sıra dışı Glamping yerleri arasında gösterebileceğimiz yerlerden birisi. Çünkü konforun en üst seviyede olduğu kampta Osmanlı ve İngiliz tasarım anlayışı hakim. Osmanlının ve hatta Türk kültürünün önemli bir parçası olan Oba stilinde kamp alanları bulunuyor. Bu obaların kimisinin içi Osmanlı temasında, kimisi İngiliz temasında dizayn edilmiş. Bu açıdan gerçekten sadece Türkiye’de değil, dünyadaki örneklerinden tamamen farklı. Geniş aktivite olanakları bulunan glamping, aynı zamanda da Ölüdeniz’e çok ama çok yakın.

5- Campo Portakal Eco Glamping / Çıralı-Kemer

Campo Portakal Eco Glamping
Campo Portakal Eco Glamping, Akdeniz coğrafyasının en önemli sembolü portakalı tüm yönleriyle hissedebileceğiniz özel Glamping yerleri arasında bulunuyor. Naranciye ağaçlarının arasında hemen hemen tamamı doğal malzemelerle dizayn edilmiş donanımlara sahip çadırları bulunuyor. Çevresi ormanla çevrili kamp alanı içerisinde doğayla iç içe konforun nasıl olabileceğini tüm büyüleyiciyle görebiliyorsunuz.

6- Saklı Göl Evleri Glamping / Bucak-Burdur

Saklı Göl Evleri Glamping
Burdur, her kamp tutkununun en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Bu sebeple de Türkiye’ deki glamping çadır kampları sayılacak ise mutlaka Burdur'a da yer vermek gerekiyor. Nitekim Saklı Göl Evleri Glamping, bu alanda Türkiye'nin örnek gösterilebilecek noktalarından birisi. Yüksek konforun tadını çıkarırken, gölde balık tutma keyfinden, çam ormanlarında trekking (doğa yürüşü) keyfini yaşayabilirsiniz. Bölgedeki antik kentler ise doğa tatilinizi, kültürel bir tatille birleştirme fırsatı da sunuyor.

7- Aylak Yaşam Kampı / Çıralı

Aylak Yaşam Kampı
Akdeniz coğrafyası kamp alanlarıyla dünyada nam salmış bölgelerden birisi. Dolayısıyla Çıralı’dan vereceğimiz ikinci glamping çadır kampları arasında bulunan Aylak Yaşam Kampı, mutlaka kamp için gidilmesi gereken yerlerden. Çıralı gibi doğa içerisindeki bir mekanın sessizliğinin bile en tenha noktasında bulunan glampinglerden birisi. Sahile 200 metrelik bir mesafede bulunan tesis, muhteşem yemyeşil bir bahçe içerisinde yer alıyor. Tesiste çadır, oda çadır, köşk ve karavan şeklinde farklı oda alternatifleri bulunuyor. Ayrıca dilerseniz kendi çadırınızı da kurabileceğiniz nadir glampinglerden birisi. Doğa aktivitelerinin yanı sıra resim, fotoğraf, ritim ve ahşap oyuncak gibi çeşitli atölyelere de yer verilmiş.

8- Chakra Beach Kabak Koyu Glamping / Fethiye

Chakra Beach Kabak Koyu Glamping
Bırakın insanın yaptığı bir şeyin sesini, insanın sesinin bile doğanın sessizliğinin sesinin gerisinde kaldığı bir yer düşünün. İşte Fethiye’de bulunan Chakra Beach Kabak Koyu Glampin, tam olarak böyle bir yer. Sırtında yemyeşil çam ormanları, içerisinde üzeri meyveler dolu ağaçları ve önü mavinin her tonunu gün boyunca size sunan masmavi bir deniz. Bölgenin doğallığını bölgenin en temel sakinleri olan Carette Carettalar ve Kaplan Kelebekleri ile anlayabilirsiniz.

9- Kozluyalı Glamping /Ayvacık-Çanakkale

Kozluyalı Glamping
Güney Marmara'nın Kuzey Ege’ye karşı baktığı Kazdağları’nın muhteşem doğasını yaşayabileceğiniz glamping yerleri arasında bulunuyor. Kozluyalı Glamping, Edremit Körfezi’ne muhteşem bir bakış gerçekleştirebileceğiniz bir yer. Her tarafı Ege Bölgesinin simgesi zeytin ağaçları ile dolu olan kamp alanı, yine Ege Bölgesi’ne has olan birbirinden sıra dışı taptaze otlarıyla, geleneksel lezzetleri bir araya getiriyor. Kendisine özgün kahvaltı kültürü ve bu muhteşem doğallıkla bütünleşmiş durumda bulunan antik dünyanın izleri, sizleri bambaşka bir yere taşıyacak.


10-Mona Camp / Sığacık-İzmir

Mona Camping
Ege'nin incisi İzmir’in saklı bölgelerinden olan Sığacık’ta bulunan Mona Camp, glamping yerleri içerisinde en farklı hizmeti sunarak, daha çok butik nitelikte bir hizmete sahip. Bölgede bulunan “Teos Sanat Kampı” sınırları içerisinde bulunan kamp, yine bölgedeki antik kente sadece yürüme mesafesinde bulunuyor. Geniş bir alana sahip olan kampın her noktasında yer alan ve büyüleyici bir koku yayan mandalina ağaçları ve yanı sıra zeytin ağaçlarıyla dikkat çekiyor. Ege'nin kendisine has lezzetlerinin eşlik ettiği doğa içinde konforlu bir tatil deneyimi sunan Mona Camp, karavan ve çadır şeklinde farklı alternatifler sunuyor. Mona Camp ile İzmir’in dillere desten muhteşem doğasını tam anlamıyla konforunuzdan ödün vermeden tekrar keşfedebilir ve adeta kendinizi bulabilirsiniz.

Sizler için Glamping yerleri hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Glamping Nedir ve Glamping çadır ile konaklayacağınız Türkiye'deki en güzel Glamping yerleri listenizi hazırladık.admin / 08.08.2019 / 0 / 2 585

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kocaeli'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Kocaeli'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Bu yazımızda Kocaeli çadır kamp alanları hangileri ve bu bölgeye yapacağınız
Olimpos'ta Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Olimpos'ta Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Antalya’ya bağlı Olympos, Bey Dağları Milli Parkı içinde yer alan ve doğal
Akyaka'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Akyaka'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Doğal güzellikleri, denizi ve uçsuz bucaksız ormanlık alanıyla Muğla her yıl
Kaz Dağlarında Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Kaz Dağlarında Kamp Yapılacak En İyi 10

Dünyada oksijen yoğunluğu Alp dağlarından sonra en fazla olan yeri olarak
Seferihisar'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Seferihisar'da Kamp Yapılacak En İyi 10

İzmir’in güzel ve nadide ilçeleri ve kamp yapabileceğiniz güzel ilçeleri,
Datça'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Datça'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Muhteşem doğal güzellikleri, sakin yaşamı, berrak denizi ve uçsuz bucaksız
Bodrum'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Bodrum'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Muhteşem denizi, uçsuz bucaksız ormanlık alanları ve doğasıyla Bodrum her yıl
Türkiye’deki En Lüks Oteller Listesi

Türkiye’deki En Lüks Oteller Listesi

Ülkemiz son yıllarda turizm ile birlikte oldukça önemli noktalara ulaşabilmeyi
Ankara ve Çevresinde Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Ankara ve Çevresinde Kamp Yapılacak En

Türkiye'nin başkenti ve İç Anadolu bölgesinde bulunan Ankara, doğal
İzmir'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

İzmir'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

İzmir gerek sahili, gerek gezilecek yerleri bakımından oldukça güzel olsa da
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up